Takich pierogów spróbujesz tylko na Lubelszczyźnie. O niebo lepsze niż ruskie

pysznosci.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Pierogi litewskie, idealny dodatek do barszczu - Pyszności; foto: Canva


Pierogi wypełnione kaszą gryczaną i twarogiem to przepis prosto z Lubelszczyzny. Pyszna alternatywa dla klasycznych pierogów ruskich.

Na słodko, na słono, smażone, pieczone, gotowane — pierogowa oferta jest zdecydowanie bogata. Najchętniej sięgamy jednak po tradycyjne smaki, które w naszych rodzinach krążą od pokoleń. Chociaż najpopularniejszy jest zdecydowanie farsz ruski – z tłuczonymi ziemniakami, cebulą oraz twarogiem, to na Lubelszczyźnie króluje nieco inny wariant. Proste połączenie pożywnej i pełnowartościowej kaszy gryczanej z białym twarogiem z pewnością przypadnie do gustu wszystkim pierogożercom.

Ulubione danie Polaków

Coraz częściej sięgamy po zagraniczne smaki i eksperymentujemy z kuchniami innych państw, ale to pierogi wciąż widnieją wysoko na liście ulubionych dań. Legenda mówi, iż przywędrowały do Polski jako kulinarne wspomnienie z podróży Jacka Odrowęża. Duchowny zachwycił się nimi na Litwie i przywiózł ze sobą przepis. Gotował je nie tylko dla siebie, ale również dla ubogich mieszkańców swojego miasteczka.

Chociaż to tylko legenda i próżno szukać jej potwierdzenia, to brzmi na tyle pięknie, iż z chęcią ją opowiadamy. Pierogi znaleźć można w wielu krajach na całym świecie, z różnymi farszami, kształtami i sosami. I tak Chińczycy zajadają się jiaozi lub bao, Gruzini sięgają po chinkali, a Brazylijczycy serwują empanadas.

Pierogi litewskie, idealny dodatek do barszczu – Pyszności; foto: Canva

W Polsce również znaleźć można różne farsze. W okolicach Radomia podaje je się z tartymi burakami, a w województwie lubelskim zamiast króluje farsz gryczano-serowy.

Pierogi z kaszą gryczaną i twarogiem

Składniki na ciasto:

  • 300 g mąki pszennej
  • 125 ml gorącej wody
  • jajko
  • łyżeczka roztopionego masła
  • szczypta soli

Farsz:

  • 100 g kaszy gryczanej
  • 500 g twarogu
  • sól
  • opcjonalnie: łyżka kwaśnej śmietany

Sposób przygotowania:

  1. Kaszę ugotuj według instrukcji na opakowaniu, aż będzie miękka. Można ją choćby nieco rozgotować.
  2. Zagnieć ciasto na pierogi na stolnicy lub blacie, zaczynając od dodania do mąki jajka oraz soli. Następnie stopniowo wlewaj wodę oraz masło, cały czas wyrabiając ciasto.
  3. Gotowe ciasto odstaw na 30 minut, aby odpoczęło. Przykryj je czystą ściereczką.
  4. Do przestudzonej kaszy dodaj twaróg oraz sól i dokładnie wymieszaj. jeżeli masa jest zbyt gęsta, to możesz dodać do niej łyżkę kwaśnej śmietany i dokładnie wymieszaj.
  5. Ciasto rozwałkuj, wytnij kółka i nakładaj porcje farszu. Dokładnie zalep brzegi.
  6. Wrzucaj partiami do wrzącej wody i gotuj 2 minuty od momentu, aż wypłyną na powierzchnię.
  7. Gotowe pierogi podawaj z kwaśną śmietaną lub okrasą z boczku i cebuli.
Idź do oryginalnego materiału