Tak wyglądają płuca palacza. Pokazali przerażający filmik. "Przypominają przebitą oponę"

kobieta.gazeta.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Tak wyglądają płuca palacza. Pokazali przerażający filmik. 'Przypominają przebitą oponę', Fot. Rafał Malko / Agencja Wyborcza.pl


O tym, iż papierosy szkodzą, wiedzą wszyscy. Jak wyglądają płuca po kilku latach palenia? Widok z pewnością nie jest przyjemny, bo są czarne i oblepione przez substancje smoliste. Oto porównanie, które powinno skłonić palaczy do rzucenia nałogu.
Dym papierosowy zawiera około 4000 związków chemicznych, które mają negatywny wpływ na zdrowie. Najgroźniejszymi są tlenek węgla, który zmniejsza ilość tlenu dostarczanego do płuc; substancje smoliste, które osiadają na płucach oraz toksyczna nikotyna. Warto pamiętać, iż ryzyko zachorowania na raka płuc u osób palących jest o 20 proc. większe niż u niepalących.


REKLAMA


Zobacz wideo Jak pozbyć się papierosowego zapachu z mieszkania? Oto nasze myki


Jak wyglądają płuca palaczy? "Są mniej wydajne w porównaniu z płucami osoby niepalącej"
Substancje, które osiadają na płucach podczas palenia, niszczą rzęski odpowiadające za usuwanie zanieczyszczeń z dróg oddechowych. Dlatego na płucach palaczy gromadzi się wiele substancji pochodzących z powietrza, a także z dymu papierosowego, a płuca z czasem czernieją. Na instagramowym profilu Businessgrowthmentor widzimy porównanie płuc u osoby palącej i niepalącej.


Płuca palacza są zwykle bardziej uszkodzone i mniej wydajne w porównaniu z płucami osoby niepalącej. Palenie może powodować różne problemy z płucami, takie jak przewlekłe zapalenie oskrzeli, rozedma płuc i zmniejszona czynność płuc


- czytamy w opisie.
Internauci i internautki są zaskoczeni porównaniem. Wiele osób nie sądziło, iż płuca palacza wyglądają aż tak źle.


Wyglądają jak martwe zwierzę.


Przypominają przebitą oponę.


A płuca biernego palacza? Będą wyglądać gorzej, prawda?


Jak bardzo szkodliwe jest palenie? "Mały dymek" prowadzi do wielu dolegliwości
Wiele osób, które nie rezygnują z nałogu, przypłacają to nie tylko zdrowiem, ale i życiem. - Skutkiem chorób odtytoniowych jest 67 tys. zgonów rocznie w Polsce, chociaż mam duże wątpliwości, jak bardzo zaniżone są te szacunki. (...) Skutkiem palenia są: zawał serca, udar mózgu, rak, choroby płuc - powiedział prof. dr hab. n. med. Krzysztof J. Filipiak dla portatu Termedia.pl. Palenie prowadzi też do astmy, rozedmy płuc, zapalenia oskrzeli i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, czyli do zwężenia dróg oddechowych. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału