Kratki wentylacyjne to elementy, które czyścimy zdecydowanie rzadziej, jednak szczególnie w okresie jesienno-zimowym nie warto o nich zapominać. Zimą często rzadziej otwieramy okna, przez co przepływ powietrza w domu może być gorszy, dlatego też warto zadbać o czystość kratki, a można to zrobić w łatwy sposób.
Jak czyścić kratkę wentylacyjną? Użyj kostki do zmywarki
Jeśli chcemy wyczyścić kartkę wentylacyjną, to najłatwiej zrobimy to demontując ją na chwilę — większość wystarczy odkręcić, zwykle są one przymocowane przez kilka śrubek. Czyszczenie ich przy instalacji może być bardzo trudne. Po demontażu kratki należy z niej usunąć wszelkie zabrudzenia, na początek warto ją przepłukać wodą. Następnie możemy użyć kostki ido zmywarki. Kostkę należy rozpuścić w ciepłej wodzie. W takim roztworze umieszczamy kratkę na pół godziny. Po tym czasie brud powinien się rozpuścić i odpaść — jeżeli gdzieś było go bardzo dużo, to przy pomocy gąbeczki należy go usunąć.
Co jeżeli kratki wentylacyjnej nie da się ściągnąć? W tym przypadku wyczyszczenie może być nieco trudniejsze. Przyda się roztwór do mycia z kostki do zmywarki i szczoteczka do czyszczenia butelek z długą rączką lub stara szczoteczka do zębów. To pozwoli na wymycie małych elementów kratki wentylacyjnej.
Ta metoda pozwoli nie tylko dokładnie wyczyścić ten istotny element w domu, ale pozostawi również przyjemny zapach. Kratkę warto czyścić regularnie, aby zabiegać rozwojowi drobnoustrojów i pogarszaniu się jakości powietrza w domu.
Sprawdź także: Domowy sposób na wypranie ścierek kuchennych. Wystarczy, iż będziesz moczyć je w tym przez kilka minut
Sposoby na umycie kratki wentylacyjnej — czego można jeszcze użyć?
Nie każdy ma w domu zmywarkę, a tym samym możemy nie mieć do nich kostek. Jednak bez obaw kratkę wentylacyjną można wyczyścić również przy pomocy innych produktów. Dobrą opcją będzie użycie chusteczek nawilżających — te produkty pozwalają gwałtownie umyć daną rzecz. Jednak nie zawsze umożliwiają wyczyszczenie trudnodostępnych miejsc. Lepiej sprawdzi się mieszanka octu i wody, która bez problemu usuwa tłuste zabrudzenia. Dodatkowo działa antybateryjnie. W takich roztworze należy zamoczyć kratkę i ją umyć — jeżeli nie jesteśmy w stanie jej zdemontować, to warto użyć szczoteczki.
Kolejnym skutecznym roztworem, który pozwoli na wyczyszczenie kratki wentylacyjnej jest soda oczyszczona i płyn do naczyń. Z tych produktów stworzymy pastę czyszczącą, którą najłatwiej użyć na ściągniętej kratce. Taka mieszanka świetnie poradzi sobie choćby z mocno zaschniętym brudem.
Przeczytaj też: Szybko i bez wysiłku odśnieżysz całe podwórko. Wystarczy sznurek
Jak często myć kratkę wentylacyjną?
Gruntowne mycie warto przeprowadzić mniej więcej raz na dwa miesiące. Jednak co tydzień dobrze jest przemyć kratkę dzięki wilgotnej ściereczki i następnie przetrzeć ją suchą. Dzięki temu unikniemy trwałych zabrudzeń i poprawimy jakość powietrza w domu. Poza tym czyste kratki to mniejsze problemy z wilgocią, która mocniej daje o sobie znać zimą i może choćby prowadzić do rozwoju pleśni, która ma negatywny wpływ na zdrowie. Dlatego też warto poświecić kilkanaście minut i dobrze wyczyścić kratki wentylacyjne.
Zobacz też:
Tak zrobisz najsmaczniejszy syrop na odporność. Działa lepiej, niż ten z cebuli czy czosnku
Włóż folię bąbelkową do szuflady ze sztućcami. Pożegnasz uciążliwy problem
Masz problem z odśnieżaniem? Przetrzyj tym łopatę