Japoński rytuał mycia głowy to czynność, która ma długą tradycję. To dzięki niemu mieszkanki tego kraju cieszą się lśniącymi, zdrowymi i zadbanymi włosami. Jest on także określany mianem "head spa". To wyjątkowy proces, który nie tylko pozwala zadbać o kosmyki, ale i stymuluje prawidłowe krążenie krwi, a także pomaga nam się zrelaksować i odprężyć. Podpowiadamy, jak go przeprowadzać.
Na czym polega japoński rytuał mycia głowy?
Japoński rytuał mycia głowy różni się od zwykłej pielęgnacji, polegającej na umyciu włosów szamponem i nałożeniu odżywki. Jest to tradycyjna czynność japońska, która ma na celu dążenie do równowagi pomiędzy ciałem a umysłem. Równocześnie pozwala ona uzyskać efekt lśniących i świeżych włosów, a także dba o zdrowie skóry głowy.
Pielęgnacja ta łączy oczyszczanie włosów z relaksacyjnym masażem. Stosuje się w niej naturalne kosmetyki. Obejmuje ona także aromaterapię oraz nawilżanie skóry głowy i samych kosmyków. Nie bez znaczenia są tu także ruchy, które wykonujemy, ponieważ masaż wykonywany w trakcie mycia włosów po japońsku może świetnie pobudzać krążenie krwi i poprawiać stan skóry.
Czytaj również: W PRL-u nie było popularniejszego imienia. Noszą je nasze ciocie i babcie, ale nie córki
Jak przeprowadzić japoński rytuał mycia włosów? Wykonaj te kroki
Japoński rytuał mycia włosów bez problemu możemy przeprowadzić we własnym domu. Jednak chcąc go wykonać, musimy wiedzieć, jak konkretnie przejść przez wszystkie etapy, aby mógł on przynieść pożądane efekty. W dodatku należy wygospodarować na to nieco więcej czasu niż zwykle, ponieważ trwa to dłużej niż tradycyjne mycie włosów.
Chcąc przeprowadzić japoński rytuał mycia włosów, musimy wykonać następujące kroki:
- Przygotowanie skóry głowy - to najważniejszy etap. Podczas niego wykonujemy peeling, za pomocą którego pozbędziemy się martwego naskórka, nadmiaru sebum oraz zanieczyszczeń. Umożliwia to później skuteczniejsze wchłanianie składników odżywczych z używanych produktów.
- Oczyszczanie skóry - ten krok polega na dokładnym umyciu skóry głowy dzięki szamponów bez siarczanów. Podczas niego należy opuszkami palców wykonywać łagodne, okrężne ruchy, przeprowadzając relaksujący masaż.
- Odżywienie włosów - to czynność, która pozwala nam zregenerować kosmyki i poprawić ich strukturę. Do tego musimy użyć specjalnych masek lub produktów ze składnikami aktywnymi. Najlepiej by zawierały one naturalne elementy, takie jak proteiny ryżowe czy keratyna. Kosmetyki te nakładamy na zwilżone włosy, owijamy je ciepłym ręcznikiem i pozostawiamy na 15 minut. Po upływie tego czasu spłukujemy.
- Płukanie kosmyków - zamknięciem pielęgnacji japońskiej jest płukanie włosów, podczas którego usuwamy wszystkie zastosowane produkty kosmetyczne. Najlepiej stosować do tego chłodną wodę, która zamknie łuski włosów. Doda to naszej fryzurze blasku oraz gładkości.
Zobacz też:
Tak zagęścisz włosy bez wizyty u trychologa. Wystarczy specyfik z kuchennej szafki
Biegnij do sklepu po tę przyprawę. Wygładzi zmarszczki i zniweluje przebarwienia
To staropolskie imię noszą zaledwie 2 osoby. Oznacza "sławiącą radość"