Tak sprawdzisz swój wiek biologiczny. Wystarczy jedno proste ćwiczenie

top.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: /Picsel /123RF/PICSEL


Wiele osób czuje się zdecydowanie młodziej, niż wskazywałaby na to ich data urodzenia. Nie ma w tym nic dziwnego, jednak warto sprawdzić, jak starzeje się organizm. To właśnie pokazuje wiek biologiczny, aby dokładnie określić tę liczbę potrzeba badań, jednak bardzo proste ćwiczenie pozwoli nam gwałtownie sprawdzić, czy organizm starzeje się szybciej, czy też nieco wolniej.

Doktor Kenton Kaufman, ekspert z Mayo Clinic w Rochester przeprowadził badanie wskazujące na zależność pomiędzy ogólnym zdrowiem a umiejętnością utrzymania równowagi na jednej nodze. W badaniu wzięło udział 40 ochotnikach. Udowodniono, iż długość stania na jednej nodze dominującej w ciągu dekady zmniejsza się o 1,7 sekundy i o 2,2 sekundy na drugiej nodze.

Problemy z równowagą a wiek biologiczny

Badanie te wskazały na zależność zmian równowagi, które postępują z wiekiem — zbyt duże odchylenia od normy, mogą świadczyć o tym, iż nasz organizm starzeje się szybciej np. mamy problemu z układem krążenia, które wpływ na wiek biologiczny. Ćwiczenie to może być szczególnie pomocne dla seniorów, gdyż w analizie dokładnie określono średni czas stania na nodze dla osób starszych. Dzięki temu można łatwo określić stan zdrowia — jeżeli wstrzymamy na jednej nodze przez określoną liczbę sekund, to nasz wiek biologiczny może być zbliżony do rzeczywistego. Dłuższy czas może wskazywać, iż nasz organizm jest nieco młodszy, z kolei krótszy składnia do przeprowadzenia badań.

Ile powinniśmy wytrzymać, stojąc na jednej nodze? Zgodnie z badaniami opublikowanymi w „British Journal of Sports Medicine” przyjmuje się, że:

  • osoby do 69. roku życia powinny utrzymać się na jednej nodze przez minimum 30 sekund.
  • osoby od 70. do 80. roku życia powinny wytrzymać 20 sekund.
  • osoby po 80. roku życia powinny wytrzymać 10 sekund.

Najbardziej zaniepokoić powinien wynik poniżej 5 sekund. Wynik poniżej 10 sekund w przypadku osób mających mniej niż 69 lat również powinien skłonić do przeprowadzenia badań. Oczywiście osoby młodsze w wieku 20 czy też 30 lat będą miały lepszy wynik niż osoby mające 50, czy też 60 lat. Jednak normą dla tej grupy jest 30 sekund. Niższy czas wskazuje m.in. na problemy z układem krążenia.

Przeczytaj także: Męczy cię katar i kaszel? Pij ten napar 2 razy dziennie, a poczujesz się lepiej

Stanie na jednej nodze — jak wykonać to ćwiczenie?

W przeprowadzonym badaniu uczestnicy mogli trzymać nogę, na której nie stoją tam gdzie chcieli. Profesor Kaufman wskazał, iż stanie na jednej nodze jest dobrym i prostym miernikiem ogólnego stanu zdrowia danej osoby. Wynika to z tego, iż równowaga odzwierciedla to, w jaki sposób dane układy w ciele współpracują ze sobą.

Ćwiczenie to można wykonać niemalże w każdym miejscu i jest bardzo proste. Postępuj według tych kroków:

  1. Na płaskiej i stabilnej powierzchni np. podłodze stań boso.
  2. Następnie podnieś lewą nogę, tak aby stopa nie dotykała podłoża. Możesz przytrzymać lewą nogę rękami.
  3. W takiej pozycji spróbuj utrzymać równowagę przez 30 sekund. Powtórz ćwiczenie podnosząc prawą nogę.

Zobacz też:

Dosyp do kawy jedną łyżeczkę. Opóźnisz proces starzenia i zrzucisz zbędne kilogramy

Lekarz przekonuje: wyrzuć te dwa produkty z diety. Obwód brzucha spadnie w mgnieniu oka

Nazywają go białym złotem. Niepozorny owoc, który obniża poziom cukru i wzmacnia odporność

Idź do oryginalnego materiału