Tak gotują Polacy. Jest tanio? Jest tanio. Jest zdrowo? Jest tanio. Naukowcy nie mają wątpliwości

kobieta.gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Czy gotowanie na gazie szkodzi zdrowiu?, fot. redakcja


Kuchenki gazowe mają wiele zalet. Przede wszystkim są wydajne i tańsze w użytkowaniu niż kuchnie zasilane prądem. Okazuje się jednak, iż mogą szkodzić zdrowiu, ponieważ wytwarzają szkodliwe substancje.
Taki typ kuchni ma większość Polaków, ale nie wszyscy wiedzą, iż gotowanie na gazie ma negatywny wpływ na samopoczucie i zdrowie. Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych przygotowało raport "Jak gotując na gazie, narażamy się na astmę i inne choroby dróg oddechowych", nad którym pracowali badacze z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Podczas gotowania powstaje benzen, dwutlenek azotu, tlenek węgla oraz pył zawieszony o maksymalnej średnicy 2,5 mikrometra. Są to substancje negatywnie wpływające na mózg, układ nerwowy i drogi oddechowe.


REKLAMA


Zobacz wideo Dlaczego rodzice zwlekają z zaprowadzeniem dziecka do lekarza?


Czy gotowanie na gazie szkodzi? "Ryzyko na występowanie objawów astmy" to nie wszystko
Podczas używania kuchenki gazowej w pomieszczeniu unoszą się szkodliwe związki, a ich wdychane prowadzi do przykrych konsekwencji. Problem dotyczy wszystkich domów oraz mieszkań, ale stężenie substancji jest wyższe w małych lokalach lub pomieszczeniach z kiepską wentylacją. Na największe kłopoty zdrowotne narażone są dzieci.


Czy gotowanie na gazie szkodzi zdrowiu? fot. redakcja


Tadeusz Jędrzejczyk z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, współautor raportu, cytowany przez "Gazetę Wyborczą", wyjaśnił, iż dowody na związek pomiędzy kuchniami gazowymi a szkodliwością są niepodważalne. - Naukowcy zauważają, iż dzieci mieszkające w domach z kuchenką gazową mają o 42 proc. wyższe ryzyko na występowanie objawów astmy. Gotowanie na gazie wpływa także na zaburzenia rozwoju neuropsychologicznego dzieci, czyli m.in. ryzyko rozwinięcia ADHD - powiedział.


Indukcja czy gaz? Badacze nie mają wątpliwości. "Żadna wentylacja nie jest w 100 proc. efektywna"
Naukowcy podkreślają, iż należy zwrócić uwagę na odpowiednią wentylację pomieszczenia, a z czasem np. podczas remontu rozważyć wymianę kuchni. Używanie okapu podczas gotowania, regularne czyszczenie kratek wentylacyjnych i wietrzenie pomieszczeń to podstawowe działania, które pozwolą ograniczyć wdychanie szkodliwych substancji. - NOx gromadzi się w dolnej części pomieszczeń i żadna wentylacja nie jest w 100 proc. efektywna, rekomendujemy podczas remontu zastanowić się, czy nie zainwestować w rozwiązania, które są zdecydowanie bardziej bezpieczne niż gaz - wyjaśnił ekspert.Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału