Tajemnicze numery na wagonach. Pewnie nie zauważyliście tego, jadąc pociągiem, a to ułatwia podróż

gazeta.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Fot. Anna Lewańska / Agencja Wyborcza.pl / Pociąg Polregio


Każdy, kto choć raz jechał pociągiem, na pewno zwrócił uwagę, iż na wagonach znajdują się różne liczby. Co oznaczają? Jak się okazuje, skrywają ważne informacje dla pasażerów, bo pomagają w zlokalizowaniu swojego miejsca w wagonie. PKP Intercity wyjaśnia, co i jak.
"Niedawno w mediach społecznościowych obserwowaliśmy ożywioną dyskusję związaną z oznaczeniem numerów miejsc, które znajduje się na wagonach" - czytamy w jednym z najnowszych postów opublikowanych na facebookowym profilu PKP Intercity. Przewoźnik postanowił rozwiać wszelkie wątpliwości.


REKLAMA


Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?


Numeracja na wagonach PKP. Tak łatwiej i szybciej zlokalizujesz miejsce
Na wagonie każdego pociągu znajdują się numery wraz z ikonką miejsca siedzącego. Jak wyjaśnia PKP Intercity we wpisie na Facebooku, liczby pod oznaczeniem klasy wskazują, w jakim kierunku rozmieszczone są konkretne siedzenia. W ten sposób pasażer może szybciej znaleźć wyznaczone miejsce bez nerwowego biegania po całym przedziale.


Przykładowo, na opublikowanym przez przewoźnika zdjęciu, możemy zobaczyć wagon klasy drugiej, pod którym znajdują się liczby 11-106. Oznacza to, iż miejsce numer 11 znajduje się najbliżej lewych drzwi, a 106 - najdalej od nich.


Ta informacja może pomóc w sprawnym zajęciu miejsca po wejściu do pociągu, unikając niepotrzebnego tłoku


- czytamy w poście PKP Intercity.
Komentujący zwrócili jednak uwagę, iż powyższa metoda nie zawsze działa, bo niekiedy numery na wagonach są przyklejone odwrotnie, a to może wprowadzać w błąd. Okazuje się, iż wówczas również istnieje sposób na poradzenie sobie w takiej sytuacji.


Szukasz miejsca w wagonie? Tak też łatwo i gwałtownie je zlokalizujesz
Jak tłumaczy w komentarzu jeden z internautów, jeżeli numeracja na wagonie nie odpowiada temu, co jest w środku (czyli jest umieszczona na odwrót), to sposób na to jest również prosty.


jeżeli masz korytarz, w którym stoisz i obrócisz się tak, iż przedziały i toalety masz po lewej stronie, jesteś zwrócony przodem do numeracji rosnącej (za plecami masz przedział pierwszy, przed sobą masz przedział dziesiąty, jedenasty)


- tłumaczył w komentarzu.
Wagony pociągu PKP - zdjęcia ilustracyjneOtwórz galerię


Natomiast gdy obrócisz się tak, żeby przedziały i toalety mieć po prawej stronie, jesteś zwrócony w stronę malejącej numeracji (za plecami masz przedział dziesiąty, jedenasty, przed sobą masz przedział pierwszy)


- czytamy. Dodaje też, iż ta metoda, choć działa zawsze, to nie jest dla wszystkich. Wymaga bowiem dość dobrej wyobraźni przestrzennej od pasażera. Jednak niektórzy komentujący zwracają uwagę, iż niekiedy to sami konduktorzy każą wsiadać do najbliższego wagonu i potem szukać miejsca, aby nie opóźniać pociągu, co w efekcie powoduje tłok na korytarzach. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału