W Polsce można znaleźć wiele obiektów, które kształtem przypominają piramidy. To nie tylko grobowce, ale także kapliczki, pomniki czy budynki mieszkalne inspirowane starożytną architekturą Egiptu. Takie konstrukcje były szczególnie popularne w XIX wieku, kiedy fascynacja kulturą antyczną przeżywała rozkwit. Wiele z nich powstało jako symbole prestiżu lub tajemniczości, a niektóre miały pełnić funkcje praktyczne, takie jak grobowce rodzinne. Choć nie są tak monumentalne jak piramidy egipskie, polskie odpowiedniki mają swój unikalny urok i często kryją niezwykłe historie. Warto je odkryć, planując podróże po mniej znanych zakątkach kraju.
REKLAMA
Zobacz wideo Nieoczywiste miejsca nad wschodnim Bałtykiem [VLOG]
Piramida w Rapie. Mazurska budowla owiana tajemnicą
W sercu mazurskich lasów, tuż przy granicy z Rosją, wznosi się tajemnicza budowla. Została zbudowana w 1811 roku na zlecenie barona Friedricha von Fahrenheida i od lat przyciąga miłośników historii oraz zagadek. Pierwszą pochowaną osobą w tej szczególnej piramidzie była trzyletnia córka barona, Ninette, która zmarła na szkarlatynę. Legenda głosi, iż jej śmierć była efektem klątwy - dziewczynka miała dotknąć figurki egipskiego boga śmierci Anubisa, przywiezionej przez ojca z podróży. Jednak to tylko jedna z opowieści otaczających piramidę.
W 1923 roku masowa śmierć bydła w okolicznych wsiach miała być wynikiem złej energii płynącej z grobowca. Miejscowi w akcie desperacji włamali się do środka, odcinając głowy złożonym tam zmarłym, co według wierzeń miało wypędzić klątwę. Inni twierdzili, iż budowla powstała w miejscu mocy, gdzie krzyżują się linie energetyczne. To miało sprzyjać mumifikacji ciał. Dziś wiemy, iż "klątwa" mogła być skutkiem grzyba, kropidlaka złocistego, znalezionego na zmumifikowanych szczątkach. Wytwarza on toksyny atakujące układ oddechowy i nerwowy, co mogłoby wyjaśniać podejrzane zjawiska w okolicy. Choć po latach zaniedbań piramida została zabezpieczona i częściowo odrestaurowana, wciąż fascynuje niezwykłą historią i aurą tajemnicy, która wydaje się nigdy nie gasnąć.
Piramida w Rożnowie. Z fascynacji do Egiptu
W niewielkiej wsi Rożnów na Opolszczyźnie, tuż obok drewnianego kościoła, stoi inna niezwykła perełka - grobowiec rodu von Eben und Brunnen. Niemal 9-metrowa budowla powstała w 1780 roku według projektu Carla Gottharda Langhansa, twórcy Bramy Brandenburskiej i nawiązuje do egipskiej piramidy Cheopsa. W krypcie, gdzie spoczęło 28 osób, miały panować warunki sprzyjające mumifikacji. Niestety, szczątki nie zaznały spokoju. W 1945 roku grobowiec splądrowali żołnierze Armii Czerwonej, a później szabrownicy i wandale. Badania z 2005 roku potwierdziły obecność zmumifikowanych ciał, w tym młodej kobiety w ślubnej sukni. Legenda głosi, iż jej czaszkę ukradziono podczas jednego z włamań. Dziś piramida jest zamknięta i chroniona, jednak jej widok wciąż budzi dreszcz emocji.
Piramida w Wągrowcu. Niezwykła historia fascynującej budowli
Na obrzeżach Wągrowca, w cieniu sosnowego lasku, kryje się kolejny grobowiec - piramida rotmistrza Franciszka Łakińskiego. Ten nietypowy 10-metrowy ostrosłup z ciosanych kamieni to miejsce spoczynku bohatera wojen napoleońskich, odznaczonego Orderem Virtuti Militari i francuską Legią Honorową. Po zakończeniu służby wojskowej Łakiński osiedlił się w Wągrowcu, gdzie wsławił się działalnością charytatywną. Wspierał szpital, pomagał sierotom i fundował buty dla biednych dzieci. Zgodnie z ostatnią wolą, chciał zostać pochowany w grobowcu nawiązującym do starożytnych piramid. Wokół budowli posadzono sosny, a rotmistrz przepowiedział, iż gdy drzewa przerosną piramidę, Polska odzyska niepodległość. Proroctwo spełniło się po zakończeniu I wojny światowej.
Zobacz też: Mówią o niej "Częstochowa Lubelszczyzny". O małej wiosce w środku lasu krążą legendy
Wspomniane piramidy to jedynie część niezwykłych budowli, jakie można znaleźć w Polsce. Każda z nich wyróżnia się wyjątkowym charakterem i odzwierciedla dawną fascynację arystokracji starożytnym Egiptem. Nietypowe grobowce, rozsiane po różnych zakątkach kraju, są namacalnym dowodem na to, jak egzotyczne wzorce kształtowały europejską sztukę i architekturę.