Tailored HRT – tranzycja ,,szyta na miarę”

dominikhaak.pl 2 miesięcy temu

Zastępcza terapia hormonalna (HRT) jest kluczowym aspektem tranzycji dla wielu osób transpłciowych i niebinarnych. ,,Tailored HRT’’ (szyta na miarę), która dostosowuje rodzaj, dawkowanie i sposób podawania hormonów do indywidualnych potrzeb każdej osoby, odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu skutecznej i satysfakcjonującej opieki. HRT szyta na miarę, dostosowana do potrzeb osób transpłciowych obejmuje spersonalizowane podejście do terapii hormonalnej, mające na celu dostosowanie cech fizycznych danej osoby do jej tożsamości płciowej. Ta zindywidualizowana opieka uwzględnia konkretne cele, stan zdrowia i preferencje każdej osoby, zapewniając bardziej skuteczną i potwierdzającą zmianę, wolną od stereotypów płciowych i nacisku na to, jak ma podręcznikowo wyglądać sama tranzycja.

Tailored HRT w detalach

Szyta na miarę tranzycja będzie zatem oznaczała np. mikrodawkowanie hormonów płciowych, aby uzyskiwać pewne efekty wolniej, dzięki czemu osoba będzie mogła się przekonać, jak się z nimi czuje; ale także kontrolowane odstawienie hormonów/blokerów po pewnym czasie, gdy zajdą pożądane przez osobę transpłciową zmiany. Tailored HRT to również dostosowanie sposobu podawania hormonów płciowych do możliwości danej osoby i jej sytuacji zdrowotnej – tabletki, zastrzyki, plastry, czy żele.

Trans-inkluzywna, afirmująca opieka medyczna

W trans-inkluzywnej opiece medycznej bardzo ważna jest komunikacja między osobą pacjencką, a osobą odpowiedzialną za proces tranzycji. Wobec lekarzy i lekarek oczekuje się obecnie, iż nie będą narzucać binarnego podejścia wobec tranzycji, w którym osoba transpłciowa ma oczekiwać wszystkich zmian wywoływanych przez hormony, jak i zachęca się środowisko medyczne to przedstawiania osobom możliwości mikrodawkowania, czy odstawiania hormonów po uzyskanych efektach.
Idź do oryginalnego materiału