Trasa rowerowa przy Jeziorze Goczałkowickim prowadzi przez zbiornik zaporowy na Wiśle, który został utworzony w 1956 roku. Wokół jeziora żyje wiele gatunków ptaków, które może usłyszeć i zobaczyć wiosną. Wyznaczony szlak jest prosty, dzięki czemu będzie dobrą opcją dla rodzin z maluchami.
Trasa rowerowa przy Jeziorze Goczałkowickim — łatwa i przyjemna
Trasa ta rozpoczyna i kończy się przy jeziorze w Goczałkowicach. W większości prowadzi do Pszczyny czerwonym szlakiem rowerowym. Dużym ułatwieniem dla przyjezdnych jest spory parking przy zaporze, gdzie można zostawić samochodów. Funkcjonuje tam również wypożyczalnia rowerów. Można dojechać także pociągiem — stacja znajduje się ok. 1 km od jeziora. To dobra trasa dla rodzin, ponieważ 84 proc. całości stanowią drogi wyłączone z ruchu samochodowego. Pozostała część to drogi publiczne, niemniej panuje na nich bardzo mały ruch.
Całość trasy liczy 19 km — przy niższej prędkości i kilku postojach powinno się ją przejechać w maksymalnie dwie godziny. Niemniej trasę można również skrócić o ok. 5,5 km, jeżeli zrezygnuje się z odcinka drogi publicznej, który znajduje się przy ogrodach Kapias. Suma podjazdów wynosi 112 m. Trasa w 76 proc. to drogi asfaltowe.
Sprawdź także: To najpiękniejsza ścieżka rowerowa na Kaszubach. Ponad 160 km i trasa przez park krajobrazowy
Atrakcje na trasie przy Jeziorze Goczałkowickim
Trasa ta, mimo iż nie należy do najdłuższych, oferuje sporo ciekawych atrakcji, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Pierwszym ciekawym miejscem jest Park Zwierzyniec, gdzie zobaczymy polanę Trzy Dęby — jest to jedno z miejsc pamięci w Pszczynie, gdzie jest cmentarz wojenny oraz zrekonstruowany, drewniany schron bojowy. Sporą popularnością cieszy się, znajdująca się nieopodal, Pokazowa Zagroda Żubrów, gdzie można poznać zwyczaje tych zwierząt oraz innych stworzeń, które mają swój dom w południowej Polsce, a są to m.in. muflony oraz daniele.
Kolejną ciekawą atrakcją na szlaku jest Park Zamkowy, który o każdej porze roku, ale szczególnie wiosną i latem zachwyca ścieżkami tonącymi w roślinach. W alejach można znaleźć wiele pięknych budowli, które warto obejrzeć, rozglądając się po okolicy można dotrzeć m.in. pawilon herbaciany czy też łukowe mosty. W parku tym znajduje się także zamek, który stanowi muzeum. Nie skracając trasy można również podziwiać ogrody Kapias.
Zobacz też:
Popularne uzdrowisko się nie zatrzymuje. Już pracuje nad kolejną atrakcją
Największa konkurencja dla Energylandii niedługo zostanie otwarta. Tyle zapłacimy za bilet
To jezioro warto zobaczyć wiosną. Dolecisz za grosze i możesz spotkać George'a Clooneya