Niedawno informowaliśmy o Orchówku, czyli niewielkiej miejscowości położonej w województwie lubelskim, w powiecie włodawskim, w gminie Włodawa. Jest to tak zwany trójstyk, ponieważ spotykają się tam granice trzech państw - Polski, Białorusi i Ukrainy. Dzięki temu wieś stanowi atrakcję turystyczną na skalę międzynarodową. Choć z pewnością jest wyjątkowa, nie jest jedynym tego typu miejscem w naszym kraju. Na uwagę zasługuje również gmina Istebna w województwie śląskim.
REKLAMA
Zobacz wideo gwałtownie zmieniające się warunki w Tatrach. Najpierw śnieżyca, a potem słońce
Województwo śląskie czeka na narciarzy. Gmina Istebna otworzyła swoje trasy
Gmina Istebna nazywana jest również Trójwsią Beskidzką, ponieważ składa się z trzech miejscowości, w tym wioski o tej samej nazwie, Jaworzynki oraz wioski Koniaków. Wszystkie z nich znajdują się na łagodnych wzniesieniach Beskidu Śląskiego, które przyciągają miłośników górskich wycieczek, zachwycając malowniczymi krajobrazami. Są na tyle wyjątkowe, iż w 2022 roku Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) umieściła Istebną na liście 20 miejscowości, które mogą powalczyć o miano "Najlepszych Miejscowości Turystycznych". Ostatecznie wioska nie została laureatem zestawienia, jednakże kilka brakowało, by mogła zostać uznaną za jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji. Istebna jest również idealnym miejscem dla miłośników sztuki i historii, ponieważ znajduje się tam wiele zabytkowych kościołów, w tym między innym kościół Świętego Krzyża, Dobrego Pasterza czy Matki Boskiej Fatimskiej. Do tego dochodzi tradycyjna zabudowa - wpisana do rejestru zabytków grupa zabudowań z drewna świerkowego w konstrukcji zrębowej. Miłośnicy historycznych eksponatów również będą usatysfakcjonowani, ponieważ przy okazji można zajrzeć do prywatnego muzeum Jana Wałacha na Andziołówce, Izby pamięci Jerzego Kukuczki oraz muzeum i galerii rodziny Konarzewskich na Andziołówce-Buczniku. Najciekawsze jest jednak to, iż turyści mają również szansę odwiedzić w tym czasie aż trzy kraje.
Istebna łączy trzy państwa. Tutaj spotka Polska spotyka się z Czechami i Słowacją
Jak informuje serwis Wprost Turystyka, Istebna "leży w gminie, w której spotykają się granice Polski, Czech i Słowacji". To tylko podnosi atrakcyjność tego miejsca, które i bez tego oferuje pełną listę wrażeń. Duże znaczenie mają także lokalne szlaki, z których korzystają zarówno spacerowicze oraz rowerzyści, jak i osoby stawiające na sporty zimowe. Wśród najpopularniejszych beskidzkich wzniesień są: Złoty Groń oraz Zagroń. Warto zaznaczyć, iż sezon narciarski w województwie śląskim rozpoczęto już 14 grudnia 2024 roku. Spacerowicze najczęściej korzystają natomiast z:
Górskiego Szlaku Spacerowego im. Jerzego Kukuczki,
szlaku żółtego: Głębce - Koniaków;
szlaku zielonego: Kiczory - Barania Góra.
Rowerzyści również nie mają na co narzekać, ponieważ Istebną przecinają długie trasy rowerowe, takie jak:
międzynarodowy szlak rowerowy Greenways: Kraków - Morawy - Wiedeń,
Główny Karpacki Szlak Rowerowy,
szlak rowerowy (czerwony): trasa rowerowa nr 24,
szlak rowerowy (zielony): trasa rowerowa nr 253 Istebna - Jaworzynka - Koniaków.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.