W przypadku Szwecji, członka NATO, w tej chwili trwa duża transformacja w kierunku wzmocnienia sił zbrojnych. możliwie jak najszybciej kraj ten kupuje broń od USA, aby zastąpić zużytą broń z lat 80. i 90. XX wieku. Warto zauważyć, iż Szwecja w marcu br. stała się pełnoprawnym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Kupno karabinków automatycznych od USA
Szwedzkie siły zbrojne zakupią 15 tys. karabinków automatycznych od USA, aby zastąpić stare karabinki AK 5, które były produkowane w Szwecji i były unowocześniane z upływem lat. Nowe karabinki Colt M4A1 będą wyposażone w najnowsze technologie, aby zapewnić szwedzkim żołnierzom najwyższą jakość i skuteczność w walce. Ten zakup jest również odpowiedzią na zapotrzebowanie NATO na wzmocnienie zdolności bojowej swoich uczestników.
Wielkość armii ma zostać podwojona do 2030 r.
Według szefa szwedzkiej Agencji Zamówień Obronnych (FM) Jonasa Lotsne, większa ilość broni jest niezbędna dla zdolności bojowej armii i obrony granic. Dotyczy to również pozyskania nowych karabinków, które są niezbędne dla szwedzkich żołnierzy biorących udział w misjach NATO. W związku z tym, do 2030 r. wielkość armii szwedzkiej ma zostać podwojona.
Kłopoty z przetargiem z Finlandią
Warto zauważyć, iż Szwecja miała wspólny przetarg z Finlandią na dostarczenie siłom zbrojnym obu państw broni od fińskiego producenta Sako. Jednak zaskarżenie rozstrzygnięcia z 2023 r. przez niemiecką firmę Heckler & Koch spowodowało, iż dostawy nie są realizowane na taką skalę, na jaką liczono.
Współpraca z NATO na Łotwie
W najbliższym czasie, Szwecja wyśle na Łotwę redukowany batalion wojska (około 600 żołnierzy), aby wzmocnić stacjonujący tam kontyngent dowodzony przez Kanadę. Ta decyzja jest owocem współpracy z NATO i potwierdzeniem zaangażowania Szwecji w Sojuszu.
Wnioski
Warto zauważyć, iż Szwecja dynamicznie wzmocnia swoje siły zbrojne, aby zapewnić bezpieczeństwo swojemu krajowi i jego obywatelom. Zakup nowych karabinków automatycznych od USA i powiększenie armii są tylko jednymi z przykładów tej polityki. Szwecja, jako członek NATO, aktywnie uczestniczy w Sojuszu i współpracuje z innymi krajami, aby zapewnić stabilność i bezpieczeństwo w Europie.
Źródła
* SVT, „Szwecja kupuje broń od USA”
* Dziennik Gazeta Prawna, „Szwecja w NATO: nowa era w polityce bezpieczeństwa”
* NATO, „Szwecja i NATO: Partnerstwo w Europie”