Kiedy kupujesz swój pierwszy samochód, musisz pamiętać o obowiązkowym ubezpieczeniu OC. W Polsce każdy właściciel pojazdu poruszającego się po drogach publicznych musi mieć taką umowę ubezpieczenia. Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie auta? W tym artykule zwrócimy uwagę na kilka ważnych kwestii. Przeczytaj poradnik, aby dowiedzieć się więcej o doborze OC dla młodego kierowcy.
- Czy ubezpieczenia komunikacyjne w Polsce są obowiązkowe
- Pierwsze ubezpieczenie samochodu – na co zwrócić uwagę
- Jak podpisać pierwszą umowę na ubezpieczenie auta? Krok po kroku
- Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy – w jaki sposób ograniczyć koszty? Podsumowanie
Czy ubezpieczenia komunikacyjne w Polsce są obowiązkowe
Ubezpieczenie OC posiadacza pojazdu jest obowiązkowe. Mówi o tym Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Ubezpieczenie to pokrywa koszty naprawy szkody wyrządzonej w wyniku zdarzenia drogowego. Jako sprawca zdarzenia z aktywnym ubezpieczeniem komunikacyjnym nie poniesiesz odpowiedzialności finansowej związanej z tym zdarzeniem.
Zgodnie z aktualnymi przepisami brak obowiązkowego OC może skutkować nałożeniem kary wynoszącej choćby 10 800 złotych, zależnie od rodzaju pojazdu oraz okresu przerwy w ubezpieczeniu.
Pierwsze ubezpieczenie samochodu – na co zwrócić uwagę
Po zakupie swojego pierwszego samochodu przychodzi czas na wybór ubezpieczenia. Zanim zdecydujesz się na konkretną umowę ubezpieczenia, weź pod uwagę kilka czynników.
- Zakres ochrony – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej stanowi ochronę wyłącznie od zaistniałych na drodze sytuacji skutkujących wypłatą świadczenia na rzecz osób poszkodowanych. Do ubezpieczenia OC możesz dokupić także pakiet ubezpieczeń takich jak AC, NNW i assistance dostępnych np. w MTU24.pl
- Wysokość składki – towarzystwa ubezpieczeniowe indywidualnie obliczają wysokość rocznej składki ubezpieczenia samochodu. Jako młody kierowca zwykle musisz liczyć się z nieco wyższą kwotą do zapłaty. Im dłuższy staż jako bezszkodowy kierowca, tym atrakcyjniejsza może być składka w ramach podpisanej umowy ubezpieczenia.
- Ubezpieczenia dodatkowe – każdy ubezpieczyciel do obowiązkowego OC jest w stanie zaproponować liczne ubezpieczenia dodatkowe. Najpopularniejsze to ubezpieczenie szyb, opon, a także pełne wsparcie assistance z darmowym holowaniem w kraju i za granicą.
Wybierając ubezpieczenia komunikacyjne, koniecznie weź pod uwagę renomę towarzystwa ubezpieczeniowego. Dobrym wyznacznikiem jakości ubezpieczenia pojazdu są też opinie innych kierowców. To także wartościowe źródło informacji, z którego dowiesz się, czy rzeczywiście warto opłacić składkę w wybranym TU.
Jak podpisać pierwszą umowę na ubezpieczenie auta? Krok po kroku
Niezależnie od ceny wynikającej z umowy ubezpieczenia pojazdu, zawsze musisz mieć aktywną ochronę OC pojazdu. Czynniki, które mogą rzutować na całkowite koszty związane z wykupieniem OC na auto to:
- wiek pojazdu,
- marka i model,
- staż i wiek kierowcy,
- historia zdarzeń komunikacyjnych.
Jako młody kierowca musisz liczyć się z tym, iż towarzystwo ubezpieczeniowe będzie wymagało opłacenia składki w nieco wyższej kwocie niż w przypadku umowy ubezpieczenia dla doświadczonego kierowcy.
Planujesz podpisać umowę ubezpieczenia komunikacyjnego? Zrobisz to w kilku krokach:
- Poszukaj ofert ubezpieczeń OC pojazdu w internecie. Możesz wykorzystać porównywarki online, aby wybrać najrozsądniejszą opcję.
- Skontaktuj się z towarzystwem ubezpieczeniowym. Po podaniu niezbędnych informacji otrzymasz wstępną propozycję ochrony pojazdu wraz z kwotą do zapłacenia.
- Podpisz umowę. Wszystko załatwisz bez potrzeby wychodzenia z domu.
- Wydrukuj potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia auta i zabierz ze sobą do pojazdu. W przypadku gdy będziesz uczestnikiem zdarzenia drogowego, ułatwi to podpisanie oświadczenia dla poszkodowanego. Informacje o ubezpieczeniu znajdziesz również w aplikacji mObywatel.
Formalności związane z podpisaniem umowy ubezpieczeniowej nie zajmują więcej niż kilkanaście minut. To prosty proces, który możesz przeprowadzić samodzielnie za pośrednictwem internetu lub z pomocą doradcy ubezpieczeniowego
Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy – w jaki sposób ograniczyć koszty? Podsumowanie
Młody kierowca nie zawsze jest w stanie pokryć pełne koszty wykupionego ubezpieczenia OC pojazdu. Roczne stawki ubezpieczenia mogą oscylować w granicy 1 000-2 000 złotych zależnie od indywidualnych cech kierowcy i rodzaju posiadanego auta.
Umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym obowiązuje przez 12 miesięcy. Kierowcy mogą rozłożyć płatność za OC pojazdu na raty. Dzięki temu obciążenie finansowe w ramach podpisanej umowy ubezpieczenia są mniej odczuwalne.
Dobrym wyborem dla młodego kierowcy jest wykupienie kompletnego pakietu ubezpieczenia: OC, AC, NNW i assistance. To kompleksowa ochrona, która może okazać się przydatna podczas pierwszych podróży własnym autem.
Materiał marketingowy Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA oferującego markę mtu24.pl.