Antarktyka kojarzy się przede wszystkim z niesamowitymi, surowymi warunkami i mroźnym klimatem. Jednak dla niektórych doskonała okazja do przeżycia niezapomnianej przygody, która jednocześnie stanowi wyzwanie i spełnienie zawodowych ambicji. Polska Wyprawa Antarktyczna organizuje jubileuszowe 50. przedsięwzięcie na tej mroźnej, odległej ziemi i poszukuje specjalistów.
REKLAMA
Zobacz wideo Rejs na Antarktydę. Od tego miejsca zależy przyszłość naszej planety [Gazeta.pl na Antarktydzie]
Antarktyka - praca. Te zawody mają szanse na przygodę życia
Rekrutacja na Polską Wyprawę Antarktyczną 2025-2026 to proces wymagający zarówno wysiłku, jak i cierpliwości. Poszukiwany jest cały zespół - od technicznych specjalistów, takich jak monterzy instalacji elektrycznych czy mechanicy maszyn budowlanych, po medyków, informatyków, a choćby kucharzy. W sumie na stacji ma pracować około 35 osób. Grupa zimująca pracuje 12 miesięcy od listopada br. do listopada 2026. Turnus letni przybędzie tam w listopadzie 2025, a ich zadania potrwają do marca przyszłego roku.
jeżeli marzysz o dołączeniu do tej unikalnej grupy, musisz przygotować się na intensywną rekrutację. Po zgłoszeniu aplikacji kandydaci zostaną zaproszeni na rozmowy, a następnie poddani badaniom lekarskim. Po pomyślnym przejściu wszystkich etapów, przez kilka miesięcy będą przygotowywać się do wyjazdu. Czas na zgłoszenia upływa 28 lutego 2025. Całą listę zawodów wraz z wymaganiami znajdziesz na stronie Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk.
Antarktyda (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Pexels - Claudio Mota
Co jada się na Antarktyce? Produkty muszą przetrwać zamrożenie
Pokarm na podróż musi być starannie wybierany, aby przetrwać warunki zamrażania. Dr Dariusz Puczko z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w rozmowie z Wyborczą wyjaśnił, iż produkty takie jak wędliny nasączone wodą odpadają, gdyż nie przetrwają zamrożenia. - Nie wszystko z jedzeniem można przewidzieć. W Antarktyce ci, którzy deklarowali wegetarianizm, przestawiają się na jedzenie mięsa - tłymaczył. Zaznaczył również, iż warto być przygotowanym na wszystko, bowiem żywność przywożona jest na stację raz na rok.
Ile zarabia się na Antarktydzie? Wynagrodzenie w ekstremalnych warunkach
Jak podaje dr Puczko, osoby biorące udział w wyprawie mogą liczyć na pensję w okolicach 8-10 tys. zł brutto miesięcznie. To kwota, która, biorąc pod uwagę brak możliwości wydawania pieniędzy na miejscu, pozwala na odłożenie znaczącej sumy po półrocznym turnusie. Podkreśla, iż praca to nie tylko kwestie finansowe, ale także niepowtarzalna możliwość współtworzenia historii stacji, która będzie służyć przez dekady. Czy kiedykolwiek marzyłeś/aś o pracy na Antarktydzie? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.