Sztuka naturalnych barwników i jedwabne piramidy

echo24.tv 3 godzin temu

Ta wystawa, zatytułowana „After Images”, czyli „Powidoki”, jest zbiorem prac, z których około 80 procent powstało w tym roku. Możemy też zobaczyć cztery tkaniny barwione indygo na kolor niebieski. Użyłam tutaj japońskiej techniki „shibori”, polegającej na zginaniu, związywaniu i zszywaniu tkanin. Dodałam jednak własne rozwiązania, przez co tkaniny różnią się od tradycyjnych form „shibori” – mówiła Katarzyna Szmidt-Przewoźna, autorka wystawy.

Charakterystycznym elementem wystawy są formy przestrzenne.

– Na wystawie jest ich pięć, chociaż łącznie powstało 11. Dwie jedwabne piramidy zostały kupione przez Muzeum Narodowe w Hangzhou w Chinach – największe na świecie muzeum poświęcone jedwabiowi. To dla mnie zaszczyt, iż moje prace są częścią ich zbiorów – dodała autorka.

Wszystkie prace są barwione naturalnym barwnikiem.

Prawie wszystkie, oprócz czterech, barwione są modrzejcem kempeszowym, znanym również jako logwood. Są to wióry z rdzenia drzewa, które w kontakcie z ciepłą wodą dają piękny, czerwono-purpurowy kolor. Z wykorzystaniem różnych zapraw, jak ałun czy siarczan żelaza, można uzyskać dodatkowe barwy – wyjaśniła Katarzyna Szmidt-Przewoźna.

Wystawa Katarzyny Szmidt-Przewoźnej prezentuje tkaniny barwione naturalnie, jedynie dzięki dwóch barwników: indygo i modrzejca kempeszowego. Przestrzeń, w której ją zorganizowaliśmy, to stara stodoła – miejsce doskonale harmonizujące z naturalnym charakterem tkanin. To tutaj, w Górach Kaczawskich, w Ekomuzeum Tkactwa i Barwienia Naturalnego, pokazujemy te piękne prace, które Kasia tworzy od lat – mówiła Monika Wizła-Kubiak, kuratorka wystawy.

To moje ulotne myśli, nieuporządkowane i pełne strzępków zdarzeń. W tkaninach można dostrzec odciski kości, kształty symetrycznych katedr, sylwetki zwierząt czy ludzkie twarze. Część wzorów jest zaplanowana niemal matematycznie, inne powstają przypadkiem – a ja idę za tym przypadkiem, odkrywając coś nowego – zaznaczyła Katarzyna Szmidt-Przewoźna.

Galeria „Siedlisko Sztuki” organizuje liczne wystawy, na których prezentuje prace zarówno znanych, jak i młodych artystów. Można tu zobaczyć malarstwo, grafikę, rzeźbę, fotografię i inne formy sztuki. Wernisaże i wystawy są również okazją do spotkania z artystami, którzy chętnie dzielą się swoją pasją i wiedzą z odwiedzającymi.

Idź do oryginalnego materiału