Szorstka skóra może być skutkiem nieodpowiedniej pielęgnacji lub objawem choroby. Sprawdź, jak o nią dbać!

wizaz.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: Szorstka skóra może być skutkiem nieodpowiedniej pielęgnacji lub objawem choroby, fot. Getty Images@triocean


Szorstka skóra jest twarda, sucha i ma wyczuwalnie nierówną powierzchnię. Mogą też tworzyć się na niej grudki lub zgrubienia. Zwykle jej stan jest wynikiem braku odpowiedniego nawilżenia, ale może być także objawem różnych schorzeń dermatologicznych. Warto też podkreślić, iż szorstka skóra różni się od suchej. Sucha skóra ma tendencję do odczuwalnego i widocznego łuszczenia się i pękania. Tymczasem zmiany na szorstkiej skórze mogą nie być tak widoczne, ale za to są wyczuwalne w dotyku.

Spis treści:

  1. Przyczyny szorstkiej skóry
  2. Objawy towarzyszące szorstkiej skórze
  3. Diagnostyka szorstkiej skóry
  4. Skuteczne metody leczenia szorstkiej skóry
  5. Profilaktyka szorstkiej skóry
  6. Kiedy udać się do dermatologa?

Przyczyny szorstkiej skóry

Przyczyny szorstkiej skóry są różnorodne i mogą wynikać zarówno z czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Oto najczęstsze z nich.

Suchość skóry (xerosis)

Najczęstszą przyczyną szorstkiej skóry jest jej nadmierna suchość, która wynika z niedostatecznego nawilżenia. Suchość skóry może wystąpić w wyniku zmieniających się warunków atmosferycznych (np. zimne powietrze w zimie, gorące powietrze latem), zbyt długiego kontaktu z wodą (np. częste kąpiele) czy używania niewłaściwych kosmetyków.

Rogowacenie mieszkowe (keratosis pilaris)

Jest to dość powszechne schorzenie dermatologiczne, które objawia się drobnymi, czerwonymi lub białymi grudkami na skórze, głównie na ramionach, udach czy plecach. Rogowacenie mieszkowe powstaje na skutek nadmiernej produkcji keratyny, która zatyka mieszki włosowe, prowadząc do powstawania szorstkich, grudkowatych zmian skórnych. Choć nie jest to stan groźny, może być uciążliwy estetycznie.

Atopowe zapalenie skóry (AZS)

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, która prowadzi do jej wysuszenia, świądu, a także szorstkości. U osób z AZS skóra staje się wyjątkowo wrażliwa na czynniki zewnętrzne, co powoduje jej przesuszenie i szorstkość. Choroba ta często wiąże się z innymi problemami, jak astma czy alergie.

Łuszczyca (psoriasis)

Łuszczyca to choroba autoimmunologiczna, która objawia się nadmiernym rogowaceniem naskórka, prowadzącym do powstawania łuszczących się, szorstkich plam na skórze. W przypadku łuszczycy zmiany skórne mogą być bardzo różnorodne – od drobnych, suchych plamek po grube, łuszczące się płaty skóry.

Niedobory witamin i minerałów

Niedobory witamin, zwłaszcza witaminy A, D, E oraz kwasów tłuszczowych omega-3, mogą prowadzić do problemów skórnych, w tym szorstkości skóry. Niewłaściwa dieta, stres, zmniejszone wchłanianie składników odżywczych w organizmie czy problemy trawienne mogą wpływać na kondycję skóry.

Czynniki środowiskowe

Długotrwała ekspozycja na zmienne warunki atmosferyczne, takie jak niskie temperatury, wiatr, wilgotność czy nadmierne nasłonecznienie, może znacząco wpłynąć na kondycję skóry, prowadząc do jej przesuszenia i szorstkości. Przewlekła ekspozycja na działanie klimatyzacji lub ogrzewanie również ma podobny efekt.

Niewłaściwa pielęgnacja skóry

Używanie zbyt agresywnych kosmetyków, niewłaściwego mydła, zbyt częste kąpiele w gorącej wodzie czy brak regularnego nawilżania skóry mogą prowadzić do jej przesuszenia, co skutkuje pojawieniem się szorstkości. Dodatkowo, stosowanie nieodpowiednich preparatów, które nie są dostosowane do rodzaju skóry, może pogłębiać problem.

Objawy towarzyszące szorstkiej skórze

Szorstka skóra rzadko występuje samodzielnie – zwykle towarzyszą jej inne objawy, które mogą wskazywać na źródło tego problemu. W zależności od jej przyczyny, szorstka skóra może występować w połączeniu z dodatkowymi dolegliwościami, które pogarszają komfort życia.

Szorstkiej skórze mogą towarzyszyć różne objawy, w tym:

  • świąd,
  • łuszczenie się skóry (w przypadku niektórych schorzeń skórnych, takich jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry, może występować łuszczenie się skóry),
  • zaczerwienienie (na szorstkiej skórze pojawiają się czerwone plamy, które są wynikiem stanu zapalnego),
  • pęknięcia i krwawienie (w przypadku zaniedbania pielęgnacji, skóra może pękać i mogą na niej powstawać krwawiące rany).

Ważne jest, aby nie ignorować tych objawów, ponieważ mogą one świadczyć o schorzeniach dermatologicznych, które wymagają specjalistycznego leczenia.

Diagnostyka szorstkiej skóry

Diagnozowanie przyczyn szorstkiej skóry wymaga konsultacji z dermatologiem, który na podstawie objawów oraz wyników dodatkowych badań (np. biopsji skóry, testów alergicznych) określi dokładną przyczynę problemu. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie badań krwi, aby wykluczyć niedobory witamin lub inne problemy wewnętrzne.

Skuteczne metody leczenia szorstkiej skóry

W wielu przypadkach odpowiednia pielęgnacja może znacznie poprawić stan szorstkiej skóry, przywracając jej gładkość i zdrowy wygląd. Jednak w przypadkach, gdy szorstkość skóry wynika z chorób dermatologicznych, takich jak keratosis pilaris, łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry, konieczne może być zastosowanie specjalistycznego leczenia, które pomoże złagodzić objawy tych dermatoz. Przede wszystkim jednak leczenie szorstkiej skóry zależy od przyczyny, która ją wywołała. Oto kilka skutecznych metod.

Nawilżanie skóry

Podstawową metodą leczenia szorstkiej skóry jest jej regularne nawilżanie. Warto sięgać po kremy, balsamy i maści nawilżające, które powinny zawierać składniki takie jak gliceryna, kwas hialuronowy, masło shea oraz witaminy A i E, które intensywnie nawilżają i regenerują skórę.

Złuszczanie naskórka

Regularne złuszczanie skóry pomoże usunąć martwe komórki naskórka, które mogą powodować szorstkość. Można to osiągnąć przy użyciu peelingów chemicznych lub mechanicznych. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić z częstotliwością, by nie podrażnić skóry.

Stosowanie odpowiednich kosmetyków

W przypadku schorzeń takich jak keratosis pilaris, atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca, warto stosować preparaty zalecane przez dermatologów. Zawierają one często kwasy AHA, retinoidy czy sterydy, które pomagają zredukować objawy i poprawiają kondycję skóry.

Leczenie farmakologiczne

W bardziej zaawansowanych przypadkach, gdy szorstka skóra jest wynikiem chorób dermatologicznych, konieczne może być zastosowanie leczenia farmakologicznego. Do najczęściej stosowanych leków należą retinoidy, kortykosteroidy czy inne preparaty stosowane w leczeniu łuszczycy i atopowego zapalenia skóry.

Zabiegi dermatologiczne

Zabiegi takie jak mikrodermabrazja, terapia laserowa czy mezoterapia mogą pomóc w poprawie struktury skóry, usunięciu zgrubień i przywróceniu jej gładkości. Większości z nich nie powinno się jednak przeprowadzać u osób z autoimmunologicznymi chorobami skóry – łuszczycą czy AZS.

Profilaktyka szorstkiej skóry

Aby zapobiec szorstkiej skórze, warto dbać o codzienną pielęgnację, która obejmuje odpowiednie nawilżanie, unikanie agresywnych kosmetyków (lub wręcz stosowanie kosmetyków dla skóry wrażliwej) i ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Ochrona przed słońcem i stosowanie nawilżających kremów z filtrami to podstawa.

View Burdaffi on the source website

Kiedy udać się do dermatologa?

Jeśli pomimo stosowania odpowiedniej pielęgnacji skóra przez cały czas pozostaje szorstka, należy udać się do dermatologa. Szczególnie jeżeli występują dodatkowe objawy, takie jak silny świąd, pęknięcia, krwawienie lub inne zmiany skórne, które nie ustępują.

Idź do oryginalnego materiału