Przez cały okres bożonarodzeniowy można zwiedzać ciekawą wystawę prezentującą „Szopki” ze zbiorów powiatowego Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Wystawa dostępna jest dla zwiedzających w Domu Rodzinnym Jana Kasprowicza w Szymborzu, który jest filią Muzeum.Wystawa dostępna będzie jeszcze kilka dni, do 2 lutego, czyli święta Matki Boskiej Gromnicznej, gdyż właśnie wtedy w tradycji chrześcijańskiej kończyło się kolędowanie.
Wśród wystawionych rękodzielniczych prac zobaczymy dzieła: Lecha Karwata, Sebastiana Fijasa, Antoniego Jakubiaka, Waldemara Kwiatkowskiego, Doroty Chrupczak. Na wystawie znajduje się też niezwykła szopka z ceramiki, zdaniem organizatorów najstarsza w Inowrocławiu. Z największej liczby figurek składa się natomiast szopka, którą przez 23 lata rzeźbił Jan Szafrański. Jego rękodzieło to przypuszczalnie największa inscenizacja Bożego Narodzenia na Kujawach. Żłobek ten składa się z 89 figurek, a do wyrzeźbienia tego dzieła, przed laty dziadka namówiła wnuczka …
Wystawę można oglądać w godzinach pracy placówki, czyli we wtorki i czwartki od 10:00 do 15:00, w środy i piątki 10:00-17:00 oraz w soboty i niedziele od 10:00 do 16:00.
Ciekawostka
Wiecie może, kiedy się narodził się zwyczaj tworzenia bożonarodzeniowej szopki? Otóż ta tradycja w Polsce związana jest ze świętym Franciszkiem z Asyżu i sięga 1223 r. 800 lat temu we włoskim Greccio św. Franciszek przygotował niezwykłą inscenizację (pierwsze tzw. jasełka), wokół żłóbka z Dzieciątkiem zgromadził okolicznych mieszkańców i zwierzęta. Od tego wydarzenia narodził się zwyczaj tworzenia bożonarodzeniowej szopki. Właśnie pierwsze szopki były tworzone jako żywe przedstawienia wydarzeń z narodzin Jezusa, odbywały się w kościołach w okresie Bożego Narodzenia.
Damian Rybak
Fotogaleria – wystawa szopek bożonarodzeniowych w Szymborzu:
Atrakcje turystyczne w Inowrocławiu i najbliższej okolicy:
- Romańska Bazylika Mniejsza pw. Imienia NMP, kościół Zwiastowania NMP,
- Gotycka Madonna Uśmiechnięta, Pomnik Powstańców Wielkopolskich,
- Kościół farny św. Mikołaja, Drzwi Jubileuszowe, Chrystus Ukrzyżowany z XIV w.,
- Park Solankowy, zespół Tężni Solankowych, ławeczka gen. W. Sikorskiego,
- Powiatowe Muzeum im. J. Kasprowicza w Inowrocławiu,
- Instytut Prymasa Józefa Glempa, Stała Wystawa Solnictwa,
- Kościół św. Trójcy w Górze, grobowiec piramida, Pomnik S. Przybyszewskiego,
- Dwór w Górze, Podziemny Magazyn Ropy i Paliw, zabytkowy cmentarz,
- „Askaukalis” – prahistoryczna osada w Kruszy Zamkowej,
- Kolegiata pw. św. Piotra i Pawła w Kruszwicy,
- Mysia Wieża – symbol Kruszwicy, Jezioro Gopło,
- Statek „Rusałka”, kruszwickie murale, wiatrak w Chrośnie,
- Ośrodek Edukacji „Rysiówka” na półwyspie Potrzymiech,
- Nadgoplański Park Tysiąclecia z muzeum, Bitwa pod Mątwami,
- Pałac w Orłowie, Kobylnikach, Gocanowie, Żegotkach, Górkach, Łojewie,
- Kościoły w Pieraniu, Parchaniu, Janikowie, Kościelcu Kuj., Piaskach,
- Kalwaria w Pakości i kościół pw. św. Bonawentury,
- Żelazny most kolejowy w Pakości, Przedbojewicach, Kunowie, Żabnie,
- Pomnik Władysława Białego i kościół św. Mikołaja w Gniewkowie,
- Bazylika św. Trójcy, Rotunda św. Prokopa, Romańskie Muzeum w Strzelnie,
- Sanktuarium Matki Bożej w Markowicach, gotycka Pani Kujaw,
- Rezerwat przyrody “Balczewo” i “Rejna”,
- i wiele innych atrakcji, o których niedługo na portalu dziedzictworegionu.pl
Wkrótce kolejne aktualne informacje, pomniki przyrody, zabytkowe kościoły, dwory i pałace, muzea, romantyczne parki, architektura drewniana, miejsca związane z archeoturystyką, zabytki techniki, perły architektury, cuda natury, skarby kultury oraz turystyczne szlaki z Kujaw, Pałuk i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl
Jeśli podobał Wam się artykuł – nie przechodź obok niego obojętnie Obserwuj lub polub stronę na Facebooku (zostaw łapkę w górę lub serducho), jeżeli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeżeli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję
Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią innych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).
Prawa autorskie związane z witryną internetową dziedzictworegionu.pl podlegają ochronie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. z 1994 r. nr 24, Poz.83 ze zm.).