Szlak Sowich Ławek i Drewnianych Arbuzów- czyli najciekawszy szlak w polskich górach

manawpodrozy.pl 10 miesięcy temu
Zdjęcie: Szlak Sowich Ławek


Szlak Sowich Ławek to niezwykła i unikatowa propozycja na górską wędrówkę dla małych i dużych. Wiedzie on w okolicach Ludwikowic Kłodzkich po ścieżkach Wzgórz Włodzickich oraz Wzgórz Wyrębińskich. Głównym celem tego szlaku jest odwiedzenie 7 ławek, z których perspektywy można podziwiać wyjątkową panoramę na dalszą i bliższą okolicę.
Szlak Sowich Ławek w jego najkrótszej opcji ma prawie 15 kilometrów długości. Na niewielkim jego fragmencie (ok. 600 metrów) przebiega wraz z nim równie niezwykły, oraz bardzo wciągający Szlak… Drewnianych Arbuzów. Przy każdej z 7 ławek na wędrowców czeka pieczątka. Zdobycie wszystkich z nich uprawnia do odebrania pamiątkowej odznaki w kształcie… sowy.

Szlak Sowich Ławek to świetny pomysł na wędrówkę dla całych rodzin

Szlak Sowich Ławek- gdzie rozpocząć wędrówkę?

Szlak Sowich Ławek wiedzie w okolicach Ludwikowic Kłodzkich. To miejscowość położona między Kłodzkiem a Wałbrzychem. Przebiega przez nią droga wojewódzka nr 381, a także linia kolejowa. W miarę regularnie kursują tu pociągi Kolei Dolnośląskich, a tutejszy dworzec leży na Szlaku Sowich Ławek.

Jeśli podróżujecie samochodem, to najwygodniejszą opcją będzie pozostawienie samochodu w okolicach Centrum Kultury, bądź leżącej nieopodal szkoły. W Centrum Kultury możecie kupić książeczkę do zbierania pieczątek znajdujących się przy ławkach. Tutaj także możecie odebrać odznakę za przejście całego szlaku. Gdy my wędrowaliśmy szlakiem, Centrum Kultury niestety było zamknięte, przez co pieczątki zbieraliśmy do naszego zeszyciku.

Przy każdej z ławek czeka na nas pieczątka potwierdzająca wizytę w tym miejscu
Przy ławkach warto zaglądnąć we wszystkie zakamarki

Jak zaplanować przejście Szlaku Sowich Ławek?

Szlak Sowich Ławek w najkrótszym wariancie ma niecałej 15 kilometrów długości. Na północ od Ludwikowic Kłodzkich, na obszarze Wzgórz Wyrębińskich znajduje się 5 ze wszystkich 7 ławek. Tutaj także wytyczono drugą z tras, którą koniecznie należy odwiedzić, tzw. Szlak Drewnianych Arbuzów.

Na południe od Ludwikowic Kłodzkich, na terenie Wzgórz Włodzickich znajdują się natomiast tylko 2 ławki. Szlak po stronie Wzgórz Wyrębińskich ma ok. 7 kilometrów długości, a po stronie Wzgórz Włodzickich jest nieco dłuższy, bo ma ok. 8 kilometrów. Szlak zarówno we Wzgórzach Wyrębińskich jak i Włodzickich tworzy pętlę, przez co w całości przyjmuje kształt ósemki. My podczas przemierzania Szlaku Sowich Ławek zdobyliśmy również Włodzicką Górę (757 m n.p.m.), na której szczycie znajduje się wieża widokowa. Łącznie wyszło nam blisko 22 kilometry wędrówki.

Szlak Sowich Ławek przebiega głównie poza znakowanymi szlakami turystycznymi. Dodatkowo sam nie jest specjalnie oznakowany. Tylko jego niewielkie fragmenty na terenie Wzgórz Wyrębińskich są oznakowane na drzewach przez znaczki w kształcie sowy. Dobrze natomiast oznakowany jest Szlak Drewnianych Arbuzów. Kierunek jego przebiegu wyznaczają małe drewniane arbuzy.

Szlak Sowich Ławek na niewielkim fragmencie oznaczają znaki w kształcie sów
Szlak Drewnianych Arbuzów jest bardzo dobrze oznakowany
Przy każdej z ławek znajduje się tabliczka z jej numerem i wysokością, na której się znajduje

W związku z tym, iż odnalezienie adekwatnej trasy, którą wyznaczony jest Szlak Sowich Ławek nie zawsze należy do łatwych zadań (zwłaszcza w obrębie Wzgórz Wyrębińśkich), to koniecznie przed wyruszeniem na niego należy zaopatrzyć się w dobrą mapę. I warto by była to mapa papierowa. Zasięg telefonii komórkowej w okolicach Ludwikowic Kłodzkich nie należy do najlepszych, więc lepiej nie liczyć tylko i jedynie na mapę w formie online. Poniżej podrzucamy przebieg Szlaku Sowich Ławek zapożyczony ze strony inicjatora całej akcji- SowieSzczyty.pl

Ławki na szlaku- co nas czeka?

Ławki na Szlaku Sowich Ławek umieszczone są w miejscach bardzo widokowych. Siedząc na nich, możemy podziwiać nie tylko okoliczne szczyty, ale i Góry Orlickie, Bardzkie, Masyw Śnieżnika, a także Góry Kamienne, czy oczywiście Góry Sowie z Wielką Sową i Kalenicą. Ławki na szlaku powstały z pozostałości po wycinkach drzew, jakie miały miejsce w okolicy. Pierwsza z ławek powstała w marcu 2022 roku, a kolejne w następnych miesiącach.

Szlak Sowich Ławek- drugie śniadanie przy ławce nr 1
Z ławek na Szlaku Sowich Ławek rozpościerają się piękne widoki

Przy każdej z ławek znajduje się skrzyneczka z pieczątką potwierdzającą wizytę przy niej. Siedząc na ławce, koniecznie zaglądnijcie także do dziupli, w której skrywa się sowa. Obok każdej z ławek znajdziemy również tabliczkę z jej numerem oraz wysokością bezwzględną, na której się znajduje. Przy niektórych z ławek czekają także inne atrakcje, jak drzwiczki w pniu, zagadki na drzewach, czy zeszyt odwiedzin.

Szlak Sowich Ławek- dziuple sowie przy każdej z ławek
Przy każdej z ławek na szlaku znajdziecie pieczątkę

Przebieg Szlaku Sowich Ławek

Szlak Sowich Ławek rozpoczynamy przy Centrum Kultury w Ludwikowicach Kłodzkich. Stąd wśród zabudowań wsi ruszamy w stronę przystanku kolejowego. Po drodze możemy przyjrzeć się pięknemu XIX-wiecznemu wiaduktowi kolejowemu, z którym krajobraz będzie nam dzisiaj towarzyszył dość często. Przechodzimy na drugą stronę torów kolejowych i przemierzamy wzdłuż nich. Po ok. 1,5 kilometrze szlak skręca w prawo pod górę i doprowadza nas do pierwszej z ławek, która znajduje się na wysokości 550 m n.p.m. Obok niej znajduje się “ławkowskaz”, który raczej ma znaczenie symboliczne i satyryczne;) Tutaj także swój początek ma Szlak Drewnianych Arbuzów, o którym nieco więcej napiszemy w kolejnym akapicie.

Szlak Sowich Ławek- ławkowskaz raczej nie wskaże nam dokładnie drogi;)
Wraz z częścią Szlaku Sowich Ławek przebiega Szlak Drewnianych Arbuzów

Aby dotrzeć do drugiej ławki, należy kierować się częściowo za znakami wyznaczonymi przez drewniane arbuzy. Po chwili jednak je pozostawiamy, a sami wspinamy się stromo do góry. Wychodzimy na rozległą polanę zwaną Ludwikowską Połoniną, na skraju, której znajduje się właśnie ławka nr 2, która położona jest na wysokości 678 m n.p.m.

Szlak Sowich Ławek- ławka nr 2
Widoi rozpościerające się sprzed ławki nr 2
Szlak Sowich Ławek- Ludwikowska Połonina

Dalej szlak wiedzie po bardzo rozległym i przez to widokowym terenie. Możemy z niego dojrzeć masyw Wielkiej Sowy, Kalenicę, Góry Bardzkie, Orlickie, a choćby i Masyw Śnieżnika. Spacerujemy po Ludwikowickiej Połoninie i docieramy pod szczyt Niedrzwica. Wspinamy się na jego wierzchołek, pod którym umiejscowiono ławkę nr 3 (na wysokości 682 m n.p.m.). Schodząc z tego szczytu do Ludwikowic Kłodzkich na kolejnej polanie, na wysokości 555 m n.p.m. odnajdziemy ławkę nr 4.

Szlak Swoich Ławek- ławka nr 3
Widoki rozciągające się sprzed ławki nr 3
Szlak Sowich Ławek- ławka nr 4

Teraz szlak sprowadza nas pod sam wiadukt kolejowy. Naszym zdaniem czeka nas teraz najtrudniejszy fragment szlaku. Wszystko przez to, iż jest on najbardziej zarośnięty i bardzo trudny do odnalezienia w terenie. Prowadzi przez pokopalniane hałdy wzdłuż torów kolejowych. Musimy dotrzeć do małego wiaduktu kolejowego, a następnie przejść na drugą stronę torów. Na niewielkim wzniesieniu na wysokości 510 m n.p.m. znajduje się ławka nr 5. Siedząc na niej, można dojrzeć spory kawałek trasy, która jeszcze przed nami. Z jej perspektywy widoczna jest także Włodzicka Góra z wieżą widokową.

Szlak Sowich Ławek- ławka nr 5

Widok na Ludwikowice Kłodzkie i Wzgórza Włodzickie z ławki nr 5

Spod ławki nr 5 schodzimy do Ludwikowic Kłodzkich. Przechodzimy przez wieś i kierujemy się w stronę zboczy Wzgórz Włodzkickich. Rozpoczynamy mozolne podejście zboczami góry Sławosz. Po drodze czeka nas “niespodzianka” w postaci ławki nr 6, która pojawia się dość niespodziewanie. Leży ona na wysokości 553 m n.p.m. Można z niej zobaczyć Wzgórza Wyrębińskie i dotychczas przemierzony przez nas fragment szlaku, a także wznoszące się za nimi szczyty Gór Sowich.

Szlak Sowich Ławek- ławka nr 6
Malownicze widoki z ławki nr 6. Widoczny XIX-wieczny wiadukt kolejowy

Dalej Szlak Sowich Ławek przebiega bardzo malowniczym grzbietem Wzgórz Włodzickich. Jest on praktycznie niezarośnięty (ze względu na działający tu przez wiele lat PGR), a przez to widoki, jakie się z niego rozpościerają, z pewnością przypadną do gustu każdemu miłośnikowi górskich wędrówek.

Wzgórza Włodzickie to bardzo malownicze pasmo górskie

Kierujemy się w stronę szczytu Pisztyk (710 m n.p.m.). Szlak prowadzący nas po ławkach skręca tuż przed tym szczytem w prawo. My osobiście wydłużyliśmy sobie jednak wycieczkę i poszliśmy dalej, aż na szczyt Włodzickiej Góry. Po zdobyciu jej wierzchołka i odwiedzinach na wieży widokowej wróciliśmy pod szczyt Pisztyka i kontynuowaliśmy dalej wędrówkę Szlakiem Sowich Ławek.

Wieża widokowa na Włodzickiej Górze
Widok na Góry Wałbrzyskie z wieży widokowej na Włodzickiej Górze

Kilkaset metrów od szczytu Pisztyk czeka na nas ławka nr 7. Położona na wysokości 702 m n.p.m. jest najwyżej ulokowana ze wszystkich ławek. Naszym zdaniem rozpościera się z niej również najbardziej malownicza panorama. Widoczne są Wzgórza Wyrębińskie oraz najwyższe szczyty Gór Sowich z Wielką Sową i Kalenicą w roli głównej. Niedaleko ławki nr 7 na osoby przemierzające szlak czeka także “Sowi Tron” oraz złota “korona”. Przy nich także poszukajcie pieczątki;)
Na koniec czeka nas zejście do Ludwikowic Kłodzkich. Prowadzi ono wśród pastwisk i zabudowań tej wsi. Końcówka to zejście asfaltową drogą do centrum miejscowości, gdzie kończy się szlak.

Szlak Sowich Ławek- ławka nr 7
Sowi Tron
Sowia Korona

Szlak Drewnianych Arbuzów- idealny, by zarazić dzieciaki górskim bakcylem!

Tak jak już wyżej wspomnieliśmy, Szlak Drewnianych Arbuzów zaczyna się przy ławce nr 1. Ma on zaledwie 600 metrów długości i zatacza pętlę. Choć jest stosunkowo krótki, to powiemy Wam, iż na tak niewielkim fragmencie dzieje się bardzo dużo! Po pierwsze koniecznie należy poszukać ukrytych w leśnym dziczy kolejnych drewnianych arbuzów. Nasza Tosia miała przy tym ogromną frajdę! Poza tym na drzewach czekają na nas liczne zagadki. “Jaką wysokość ma Wielka Sowa?”; “Kogo żoną jest łania?”, itp. Odpowiedzi na nie szukajcie po drugich stronach drzew!

Na Szlaku Drewnianych Arbuzów

Wędrując tym szlakiem, odszukajcie również Sowiego Kina, które przeniesie Was na piękne szlaki Gór Sowich. Jest także Sowi Teatr, który został zbudowany z… kasztanów! Możemy ponadto zajrzeć do Sowich Dziupli, a podczas naszej wizyty (w okresie okołoświątecznym) na szlaku była również choinka ubrana w ozdoby z motywami oczywiście “sowimi”. Cały szlak jest fantastyczną motywacją do wędrówki dla najmłodszych. Marsz od arbuza do arbuza wraz z pozostałymi atrakcjami to fantastyczna zabawa.

Sowie Kino na Szlaku Drewnianych Arbuzów
Sowi Teatr na Szlaku Drewnianych Arbuzów

Przemierzając Szlak Sowich Ławek pamiętajcie, aby niczego nie niszczyć, nie śmiecić i pozostawić wszystkie elementy szlaku w nienaruszonym stanie. Pieczątki znajdujące się przy ławkach zawsze chowajcie do specjalnych schowków, aby mogły służyć pozostałym osobom, które zdecydują się wybrać na tą trasę. Cały szlak powstał w czynie społecznym, aby popularyzować górskie wędrówki, okolice Ludwikowic Kłodzkich i po prostu uśmiechnąć się na widok kolejnej ławki:)

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Idź do oryginalnego materiału