Pochodzenie nazwiska jest jedną z ciekawostek rodowych i nic dziwnego, iż jest to temat, którym interesuje się większość osób. Jest kilka sposobów na sprawdzenie genezy nazwiska online. Jednym z nich jest ISPN, czyli Internetowy Słownik Nazwisk w Polsce Instytutu Języka Polskiego PAN. Prace nad jego powstaniem trwały kilka lat, a dostępna baza jest stale uzupełniana o nowe pozycje.
REKLAMA
Zobacz wideo Zagadkowe nazwisko Sylwii Peretti. Wyjawiła nam jego historię
Polskie nazwiska miały różne pochodzenie. Zaczęto je nadawać na przełomie XIV/XV w.
Nasz kraj nie był pionierem w Europie, jeżeli chodzi o nadawanie nazwisk. Polskie nazwiska zaczęły pojawiać się ok. XIV-XV w., ale na szerszą skalę zaczęto ich używać dopiero w wieku XVIII. Pochodziły z różnych źródeł i bardzo często odnosiły się do wykonywanego zawodu, cech charakteru, wyglądu fizycznego czy statusu społecznego. Czasem nawiązywały do miejscowości lub były tworzone od imion męskich przodków. Nazwiska szlacheckie z kolei najczęściej były powiązane z herbem rodowym.
Sprawdź swoje nazwisko w wyszukiwarce online. Dowiedz się więcej o swoich przodkach
jeżeli interesuje Cię geneza Twojego rodu, to sprawdź swoje nazwisko w bazie stworzonej przez Instytut Języka Polskiego PAN (znajdziesz ją pod tym adresem). Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę nazwisko, aby zaczerpnąć informacje o genezie, prawdopodobnej etymologii i zapisach historycznych. Ale to nie wszystko. Dowiesz się ponadto, ile osób używa twojego nazwiska w Polsce, z uwzględnieniem podziału na województwa, powiaty i gminy. Można tam znaleźć również informacje na temat liczby posiadaczy danego nazwiska za granicą.
Pochodzenie nazwisk możesz sprawdzić także w inny sposób. Gdzie szukać informacji?
Kolejna popularna wyszukiwarka, w której można sprawdzić pochodzenie nazwisk, znajduje się pod tym linkiem. Została ona stworzona przez prof. dr hab. Alinę Naruszewicz-Ducholińską, związaną z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Co ciekawe, można tam znaleźć informacje nie tylko o pochodzeniu nazwiska, ale także o dziełach literackich, w jakich występuje.
Nazwiska w Polsce - zajrzyj również na tę stronę. Dowiesz się, ile osób aktualnie nosi twoje nazwisko
W łatwy sposób można znaleźć także inną wyszukiwarkę nazwisk w Polsce. Znajduje się ona na stronie dane.gov.pl (musisz wyszukać "Nazwiska występujące w rejestrze PESEL"). Został tam uwzględniony wykaz nazwisk występujących w rejestrze PESEL. W zestawieniu nie znajdziemy pojedynczych nazwisk oraz nie zostały w nim uwzględnione nazwiska osób zmarłych.
Najpopularniejsze nazwiska w Polsce - czołówka zestawienia nie zmienia się od lat
Znane wszystkim stwierdzenie "przeciętny Kowalski" jest istotne w kontekście najpopularniejszych nazwisk w Polsce. Dlaczego? Bo nazwisko to znajduje się na drugiej lokacie, jeżeli chodzi o częstotliwość występowania w naszym kraju. Nosi je nieco ponad 134 tys. osób (dane na styczeń 2025). Na pierwszym miejscu znajduje się nazwisko "Nowak", które w styczniu 2025 r. nosiło niemal 200 tys. osób. Podium zamyka nazwisko "Wiśniewski/Wiśniewska" z liczbą nieco ponad 108 tys. posiadaczy.
Zobacz też: To kraina spełniania marzeń z dzieciństwa. Wygląda jak z bajki. Każdy musi choć raz tam być