Wyjazd nad morze to jedna z najpopularniejszych opcji spędzenia letnich wakacji, niezależnie od tego czy wybieramy polski Bałtyk, czy wyjazd zagraniczny. Na zaobserwowanie wspomnianego powyżej zjawiska mamy jednak szansę raczej tylko w tym drugim przypadku. W Europie najczęściej pojawia się na Morzu Azowskim, Północnym i Atlantyku. Ponadto występuje u wybrzeży Nowej Zelandii, Kanady czy USA. Niemniej nie zawsze oznacza kłopoty.
REKLAMA
Zobacz wideo Bezpieczeństwo nad wodą. O czym pamiętać podczas wakacji?
Co oznaczają fale kwadratowe? To fascynujące zjawisko pojawia się tylko w określonych warunkach
Kwadratowe fale, znane również jak fale krzyżowe (ang. square waves,cross sea), to piękne zjawisko, które u wielu osób wzbudza zaciekawienie. Najpopularniejszym miejscem, gdzie można je zaobserwować regularnie, jest wyspa Île de Ré przy zachodnim wybrzeżu Francji w pobliżu miejscowości La Rochelle. Zjawisko to stało się tu choćby atrakcją turystyczną, a odwiedzający chętnie obserwują nietypowe wzory na morzu ze szczytu znajdującej się tu Latarni Wielorybów. Portal IFLScience wyjaśnia, iż kwadratowe fale powstają, gdy fale poruszające się w naprzemiennych kierunkach spotykają się pod kątem prostym. Czasami jest to stosunkowo powszechne w danym miejscu (tak jak w przypadku Île de Ré), w innych przypadkach zjawisko pojawia się raczej spontanicznie. Najczęściej odpowiadają za to warunki pogodowe, które sprawiają, iż fale płyną w jednym kierunku, a prąd w innym. W internecie często można znaleźć ostrzeżenia, iż fale krzyżowe są bardzo niebezpieczne ze względu na towarzyszące im prądy wsteczne. Czy tak jest faktycznie?
Zobacz też: Co znaczy, jak policja jedzie zygzakiem? To istotny komunikat. Chodzi o bezpieczeństwo nasze i innych
Latarnia Wielorybów, wyspa Ile de Ré we Francji - kwadratowe fale (zdj. ilustracyjne)Fot. By Michel Griffon - Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12598928
Czy kwadratowe fale są niebezpieczne? Fale krzyżowe na otwartych wodach oznaczają kłopoty
"The Guardian" zaznacza, iż wiele informacji dostępnych online na temat kwadratowych fal jest wyolbrzymiona. Gdy pojawiają się na płytszych wodach, przy wybrzeżach, nie powinny zagrażać osobom kąpiącym się w wodzie. Wspomniane powyżej prądy wsteczne stanowią rzeczywiście poważne zagrożenie i mogą wciągać choćby doświadczonych pływaków pod wodę, ale zwykle są one niezauważalne na powierzchni. Jednocześnie IFLScience dodaje, iż pływanie, gdy ze wszystkich stron nacierają na nas fale, może nie być najprzyjemniejszym doświadczeniem, więc obserwacja fal krzyżowych z brzegu może być mimo wszystko lepszym pomysłem. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które nie najlepiej radzą sobie z pływaniem. Inaczej wygląda to jednak na otwartej wodzie.
Według informacji udostępnionych przez brytyjski dziennik w badaniach zaobserwowano, iż kwadratowe fale zaskakująco często towarzyszą wypadkom statków w częściach oddalonych bardziej od brzegu. Wynika to prawdopodobnie z faktu, iż w miejscach tych występują silniejsze prądy, w rezultacie czego omawiane fale są większe i mogą się kumulować. To z kolei powoduje kołysanie łodzi i statków, zwiększając ryzyko nabierania wody.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.