Syrop z kwiatów lilaka. Czegoś tak pysznego jeszcze nie jadłeś!

pysznosci.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Bez lilak - Pyszności; źródło: AdobeStock


Lilak pospolity to cudownie pachnąca roślina o przepięknych kwiatach szeroko znana jako bez. Warto wiedzieć, iż jej kwiaty są w pełni jadalne! Właśnie zaczęły kwitnąć, więc to idealny moment, by przygotować z nich aromatyczną miksturę. Syrop z kwiatów lilaka jest pyszny i ma mnóstwo prozdrowotnych adekwatności.

Bez lilak (Syringa vulgaris) to piękna i bardzo lubiana przez Polaków roślina. Służy głównie jako krzew ozdobny, ale można i warto korzystać z niego k również w kuchni – odpowiednio przyrządzony jest pyszny. Syrop z kwiatów lilaka będzie idealnym dodatkiem do wody, herbaty i deserów. Sprawdzi się również jako naturalne lekarstwo na wiele dolegliwości.

Bez lilak – Pyszności; źródło: AdobeStock

Syrop stosowany zewnętrznie działa przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo, przeciwkaszlowo i moczopędnie. Wspomaga odporność organizmu, a także oczyszcza krew i wątrobę. Ma działanie detoksykujące. Natomiast napar z kwiatów lilaka stosowany zewnętrznie odkaża skórę oraz błony śluzowe i wspomaga jej regenerację np. w przypadku zmian trądzikowych. Dzisiaj zajmiemy się jednak przygotowaniem syropu. Oczywiście, pamiętaj by kwiaty, których użyjesz do syropu zbierać z dala od ulicy. Najlepiej wybrać się na łowy na wieś.

Syrop z kwiatów lilaka – Pyszności; źródło: Depositphotos

Syrop z kwiatów lilaka – przepis

Składniki:

  • 3 szklanki kwiatów z lilaka (bez listków, gałązek i szypułek)
  • 3 szklanki cukru
  • soku z połowy cytryny
  • 3 szklanki wody

Sposób przygotowania:

  1. Kwiaty umieść w dużym słoiku razem z wyciśniętym sokiem z połówki cytryny. Muszą się przemacerować.
  2. W tym czasie w garnku o grubym dnie zagotuj wodę z cukrem. Gdy zacznie wrzeć, zalej nią kwiaty.
  3. Zakręć słoik i odstaw w chłodne miejsce. o ile chcesz trzymać syrop w lodówce, to pamiętaj, by przed włożeniem całkowicie go wystudzić.
  4. Przez cztery dni codziennie potrząsaj słoikiem, aby wszystko idealnie się wymieszało.
  5. Po tym czasie przelej syrop (usuwając kwiaty). Wykorzystuj go na bieżąco, dodając do wody, herbaty lub naleśników. Uwaga, jeżeli chcesz zrobić zapas syropu na dłużej, trzeba go zapasteryzować.

Masz ochotę na lekkie danie? Przygotuj szparagi w szynce parmeńskiej.


Idź do oryginalnego materiału