Syrakuzy, czyli co warto zobaczyć w mieście Archimedesa?

manawpodrozy.pl 6 miesięcy temu
Zdjęcie: Syrakuzy- co warto zobaczyć?


Syrakuzy miastem Archimedesa! To właśnie w tym sycylijskim mieście urodził się i żył najsłynniejszy matematyk epoki starożytności. Właśnie w tamtym okresie, Syrakuzy były jednym z najważniejszych miast na całym świecie. Po tamtym okresie zachowało się na terenie miasta wiele cennych zabytków, które czekają na każdego, kto odwiedzi to miasto! Niektóre z nich znajdują się na terenie Parku Archeologicznego, a inne na wyspie Ortygia, która jest najpiękniejszym zakątkiem Syrakuz.

Syrakuzy- Katedra

Syrakuzy to miasto położone w południowo-wschodniej części Sycylii. To średniej wielkości włoskie miasto na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym szczególnym. Jednak, gdy zanurzymy się w jego historię, to okaże się, iż tysiące lat temu było ono jednym z najważniejszych miast na mapie świata! Historyczna zabudowa Syrakuz została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Syrakuzy- teatr grecki

Syrakuzy- jak dojechać?

Syrakuzy są bardzo dobrze skomunikowane z innymi miastami Sycylii. Dojeżdżają tu zarówno pociągi, jak i autobusy. My, do Syrakuz dojechaliśmy z Katanii autobusem firmy Interbus (6,20 euro w jedną stronę- 2024 r.), a wracaliśmy pociągiem regionalnym (8,80 euro w jedną stronę). Pozwoliło nam to wysiąść rano na przystanku niedaleko Parku Archeologicznego, a wieczorem z wyspy Ortygia na dworzec dotarliśmy w ok. 15 minut. Do Syrakuz dojedziemy także bezpośrednio z Messyny, czy Palermo.

Syrakuzy to niezwykle malownicze uliczki

Syrakuzy- co zobaczyć?

Syrakuzy są bardzo bogate w zabytki. Największe ich nagromadzenie znajduje się na wyspie Ortygia. To tutaj odnajdziemy przepiękne barokowe obiekty, pomiędzy którymi doszukiwać się możemy tych, które pamiętają czasy epoki starożytności. Drugim ważnym miejscem na mapie Syrakuz jest Park Archeologiczny. Znajdują się tu dwa starożytne teatry– rzymski oraz grecki, a także dawny kamieniołom. Wybierano z niego kamień, który wykorzystano do budowy starożytnych Syrakuz. Ciekawymi miejscami są również Muzeum Archeologiczne, Sanktuarium Matki Bożej Płaczącej, a także Bazylika św. Łucji. Niedaleko Syrakuz znajduje się także największa na Sycylii starożytna nekropolia- Pantalica.

Syrakuzy- wyspa Ortygia

Wyspa Ortygia to zdecydowanie najbardziej popularna turystycznie część Syrakuz. To tutaj znajdują się najważniejsze zabytki miasta. Przeważają te wzniesione w stylu barokowym. Wszystko dlatego, iż zostały one zbudowane po 1693 roku. Wtedy to, Syrakuzy nawiedziło potężne trzęsienie ziemi, które znacznie uszkodziło większość budynków w mieście. Konieczne było wzniesienie nowych, które możemy przez cały czas podziwiać. Ortygia to także wąskie, urokliwe uliczki, które nadają Syrakuzom wyjątkowy klimat. Tutaj również znajdują się liczne kawiarnie i restauracje, w których można spróbować sycylijskich specjałów. Warto również przespacerować się wzdłuż wybrzeża, a także spędzić czas na jednej z plaż. A na co warto zwrócić szczególną uwagę na wyspie Ortygia?

Syrakuzy- Wyspa Ortygia
Syrakuzy- Wyspa Ortygia
Syrakuzy- Wyspa Ortygia

1. Pomnik Archimedesa

Wchodząc na Wyspę Ortygia, tuż przed mostem znajduje się pomnik najsłynniejszego mieszkańca Syrakuz- Archimedesa! To właśnie w Syrakuzach krzyknął on słynne “Eureka!”. Miało to oczywiście miejsce, kiedy wybiegł nago z wanny po odkryciu siły wyporu.

Syrakuzy- Pomnik Archimedesa

2. Świątynia Apollina

Po wejściu na wyspę Ortygia, przed naszymi oczami wyrastają starożytne ruiny świątyni Apollina. Dzisiaj możemy je oglądać tylko z pewnej odległości. Są one ogrodzone i nie ma możliwości by przespacerować się wśród starożytnych pozostałości. Szacuje się, iż świątynia została wzniesiona w VI wieku p.n.e. Dzięki temu nosi ona miano najstarszej na całej Sycylii. Warto wspomnieć, iż musiała być ogromnych rozmiarów. Same kolumny, które ją otaczały miały mieć aż 8 metrów wysokości. Dzisiaj możemy zobaczyć tylko ich pozostałości.

Syrakuzy- Świątynia Apollina
Syrakuzy- Świątynia Apollina

3. Plac Katedralny

Ze świątyni Apollina proponujemy Wam pójść spokojnym spacerem w kierunku Placu Katedralnego. Wybierzcie jednak wąskie, urokliwe uliczki. Nie bójcie się w nich zgubić! Plac Katedralny na Wyspie Ortygia w Syrakuzach to największy plac na Starym Mieście. Znajduje się tu katedra z bogato zdobioną fasadą. Co ciekawe, została ona wzniesiona na fundamentach starożytnej świątyni Ateny. Oprócz katedry znajdują się tutaj także liczne pałace, które przyciągają uwagę wszystkich turystów. Na placu katedralnym wartym uwagi jest również kościół św. Łucji. W jego wnętrzu znajduje się obraz “Pogrzeb św. Łucji”, którego autorem jest słynny włoski malarz Caravaggio. Mieszkał on w Syrakuzach po ucieczce z więzienia na Malcie.

Syrakuzy- Katedra
Syrakuzy- Plac Katedralny
W tle widoczny kościół św. Łucji na Placu Katedralnym
Syrakuzy- Plac Katedralny

4. Plac Archimedesa i fontanna di Diana

Drugim dużym placem na wyspie Ortygia w Syrakuzach jest poświęcony samemu Archimedesowi. Na jego środku znajduje się bardzo bogato zdobiona fontanna di Diana. Wokół fontanny znajdują się liczne kawiarnie i restauracje. Warto tu przysiąść, by poczuć wyjątkowy klimat tego miasta.

Syrakuzy- Plac Archimedesa
Fontanna di Diana

5. Źródło Aretuzy

Nad brzegiem morza znajduje naturalne źródło, które zasilane jest wodą… morską! Przedostaje się ona do niego przez skały. Ze źródłem Aretuzy związana jest pewna legenda. Mianowicie nimfa Aretuza miała uciekać przed bogiem Alfejosem i w tym celu schronić się w Syrakuzach. Tutaj, bogini Diana zmieniła ją w źródło, którego wody tryskają do dzisiaj. Co interesujące wokół źródła Aretuzy rośnie papirus. Obok niego znajduje się także duży plac z punktem widokowym. Spod źródła rozpoczyna się także ok. 500- metrowa promenada prowadząca wzdłuż zachodniego wybrzeża wyspy Ortygia.

Źródło Aretuzy
Promenada na zachodnim wybrzeżu wyspy Ortygia

6. Zamek Maniace

W najbardziej wysuniętym na południe punkcie wyspy Ortygia znajduje się zamek Maniace. Został on wzniesiony w XIII wieku, jednak w kolejnych wiekach był wielokrotnie przebudowywany. W ten sposób oprócz wyraźnie średniowiecznej fasady, można w nim dostrzec elementy baroku. Zamek Maniace jest udostępniony do zwiedzania dla turystów.

Syrakuzy- zamek Maniace
Syrakuzy- wyspa Ortygia
Syrakuzy- wyspa Ortygia

Park Archeologiczny Neapolis- starożytne centrum Syrakuz

Park Archeologiczny Neapolis to jedno z najważniejszych miejsc w całych Syrakuzach. Tam w okresie starożytności znajdowały się najważniejsze obiekty publiczne i kulturalne mieszkańców ówczesnych Syrakuz. To dzisiaj ostały się ich pozostałości, w tym dawne teatry- rzymski oraz grecki, a także potężny kamieniołom. W nim ukryte są ogromne groty, które przed laty służyły również jako więzienia dla jeńców wojennych.

Syrakuzy- Park Archeologiczny
Syrakuzy- Park Archeologiczny

Wstęp do Parku Archeologicznego w Syrakuzach jest płatny (13,5 euro bilet normalny- 2024 rok). Warto jednak pamiętać, iż w każdą pierwszą niedzielę miesiąca zwiedzanie jest bezpłatne. My również załapaliśmy się na taką promocję w związku z… Dniem Kobiet.

Ile czas potrzeba, aby zwiedzić cały Park Archeologiczny? W celu zobaczenia wszystkich udostępnionych do zwiedzania dla turystów obiektów konieczne jest poświęcenie minimum 2 godzin. Co zatem warto zobaczyć w Parku Archeologicznym Neapolis?

1. Teatr Grecki

Teatr Grecki w Syrakuzach to jeden z największych tego typu obiektów w starożytnej Grecji. Został wzniesiony w V w. p.n.e. i mógł wówczas pomieścić ok. 15 tysięcy widzów. Obecnie, teatr jest nieco mniejszy niż pierwotnie. Wszystko dlatego, iż pozyskiwano z niego materiał do budowy warowni na wyspie Ortygia. Do zwiedzania udostępniony jest cały teatr łącznie z amfiteatrem, sceną oraz orkiestrą.

Syrakuzy- teatr grecki

2. Kamieniołomy Latomia

W Parku Archeologicznym znajdują się potężne kamieniołomy, zwane Latomia. To z nich pozyskiwano kamień do budowy obiektów w Syrakuzach. W kamieniołomach wędrujemy alejkami wśród licznych drzewek cytrysuowych. Mamy możliwość nie tylko ujrzenia wysokich ścian kamieniołomów, ale i wejść do powstałych w efekcie jego eksploatacji grot. W jednej z nich (Grotta dei Cordari) w przeszłości wytwarzano liny. Wszystko dlatego, iż sprzyjały ku temu warunki. Przez grotę przepływa rzeka, więc było tu odpowiednio wilgotno. Inną istotną grotą w Parku Archeologicznym jest ta, do której prowadzi słynne Ucho Dionizosa.

Groty w Parku Archeologicznym
Groty w Parku Archeologicznym
Groty w Parku Archeologicznym
Groty w Parku Archeologicznym

3. Ucho Dionizosa

Ucho Dionizosa to wysokie na 65 metrów wejście do jednej z grot na terenie Parku Archeologicznego. Swoją nazwę zawdzięcza wyjątkowej akustyce. Stojąc przy wejściu do groty można bez problemu usłyszeć to, co mówią osoby będące w jej wnętrzu. Legenda głosi, iż w ten sposób znajdujących się w grocie więźniów pozyskanych w czasie wojen peloponeskich, podsłuchiwał król Dionizos. Aby w pełni poznać walory akustyczne tego miejsca, warto je odwiedzić wczesnym rankiem, gdy nie ma tu jeszcze zbyt dużo turystów.

Ucho Dionizosa- Syrakuzy
Wnętrze groty, do której prowadzi Ucho Dionizosa

4. Teatr Rzymski

Teatr Rzymski znajdujący się na terenie Parku Archeologicznego został wzniesiony w III wieku n.e. Nie jest on tak okazały jak teatr grecki. Jest to efekt tego, iż został on rozebrany w celu odbudowy Syrakuz po trzęsieniu ziemi. Dlatego dzisiaj możemy zobaczyć tylko i wyłącznie jego pozostałości. Dobrze zarysowane są korytarze, którymi gladiatorzy i zwierzęta wychodziły na arenę.

Teatr Rzymski

W Parku Archeologicznym w Syrakuzach znajduje się również grób Archimedesa. Niestety w trakcie naszej wizyty dojście do niego było niemożliwe ze względu na prowadzone prace renowacyjne.

Co jeszcze warto zobaczyć w Syrakuzach?

  • sanktuarium Matki Bożej Płaczącej: kościół ten został wzniesiony w miejscu, w którym w 1953 roku figurka Matki Bożej miała zacząć płakać. Łzy na figurce pojawiają się podobno także dzisiaj. My patrzyliśmy na figurkę długo i musimy powiedzieć, iż wyglądała ona, jakby była cały czas mokra. interesująca jest sama architektura kościoła. Trzeba ją zobaczyć na własne oczy!
Sanktuarium Matki Bożej Płaczącej
  • katakumby i ruiny kościoła św. Jana: to dawna nekropolia, która była wykorzystywana w czasach starożytnych. Nam niestety nie udało się zobaczyć tego miejsca;
  • Pantalica: kolejna nekropolia położona niedaleko Syrakuz. Stanowią ją wykute w skale groty, których liczba wynosi ok. 5 tysięcy. Oprócz grobowców, w grotach znajdowały się także domostwa. Nam mimo ogromnych chęci nie udało się tego miejsca zobaczyć, ponieważ nie kursuje tam żadna komunikacja publiczna;

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Idź do oryginalnego materiału