Syrakuzy – atrakcje, jedzenie i najlepsze miejsca na Wyspie Ortygia

mynaszlaku.pl 1 miesiąc temu

Syrakuzy to perła wschodniego wybrzeża Sycylii. To miasto, które łączy w sobie bogactwo historii, kultury i natury. Jego uliczki pełne są śladów starożytności. Zobaczymy tam wspaniałe ruiny, okazałe kościoły, zabytki oraz błękitne wody Morza Jońskiego. Syrakuzy to miejsce, które wciąga i oczarowuje. Poza sezonem to bardzo spokojne miasto. My odwiedziliśmy je w marcu, dlatego turystów było bardzo mało. Dodatkowo byliśmy rano, więc też nie spodziewaliśmy się zbyt wielu turystów.

Jeśli chcesz odkryć więcej niezwykłych miejsc na Sycylii, zapraszamy do przeczytania naszego wpisu o atrakcjach tej pięknej wyspy. Znajdziesz tam więcej inspiracji na kolejne wyjątkowe miejsca, które warto odwiedzić podczas pobytu na Sycylii. Kliknij tutaj, aby zobaczyć nasz przewodnik po atrakcjach na Sycylii.

Syrakuzy – parking blisko atrakcji

Wjechaliśmy do miasta bez korków. My jechaliśmy do zabytkowej części na Wyspę Ortygia. Widzieliśmy, iż w okresie obowiązuje tam ZTL, czyli strefa, do której nie można wjeżdżać bez specjalnego zezwolenia. Po wjeździe bez pozwolenia otrzymuje się mandat, który przychodzi po jakimś czasie do Polski. My wykorzystaliśmy czas, w którym ZTL nie obowiązywała, dlatego zatrzymaliśmy się jak najbliżej atrakcji.

Parking w Syrakuzach znajduje się tuż przy porcie – Parcheggio della Marina.

  • Współrzędne parkingu: 37.0628, 15.2902.

Parking jest płatny. Przy wjeździe pobiera się bilet, a później opłaca w automacie. Za ponad 3 godziny zapłaciliśmy kilka euro. Szukaliśmy też w miarę bezpiecznego miejsca postojowego i to wydało nam się najlepsze.

Atrakcje w Syrakuzach – co warto zobaczyć w jeden dzień?

Ruszyliśmy ulicą – Via dei Mille w stronę mostu, którym wjechaliśmy na Wyspę Ortyga (Ponte Umbertino). Można tam zobaczyć pomnik Archimedesa. Kierowaliśmy się na targ – Old Market of Ortigia. Przy ulicy sprzedawcy mieli rozłożone różne rzeczy, głównie owoce i warzywa, ale różne ubrania też można było zakupić.

Szliśmy dalej i zobaczyliśmy kolejne interesujące miejsca w Syrakuzach. Były to ruiny Świątyni Apolla przy Largo XXV Luglio. Pozostałości można zobaczyć z zewnątrz. Maszerujemy dalej ulicą Corso Giacomo Matteotti. Mamy przy niej różne lokale usługowe. Są restauracje z włoskim jedzeniem, lody oraz noclegi. Docieramy na Piazza Archimede, na którym mamy jeden z najpiękniejszych zabytków Syrakuz, czyli Fontannę Diany (Fountain od Diana).

Następnie wchodzimy w chyba najpiękniejszą część miasta, a dokładnie na plac – Piazza del Duomo. Znajdują się tam pałace i najpiękniej wyglądająca zabytkowa katedra z VII wieku. Można do niej wejść i zobaczyć jak wygląda. Wrażenie robi okazała barokowa fasada oraz rzeźby. Całe otoczenie wygląda bardzo malowniczo. Tuż obok mamy kościół św. Łucji.

Teraz jest pusto, ale wydaje mi się, iż w okresie turystycznym lub wieczorami to miejsce tętni życiem.

Co zjeść?

Tuż przy placu znajduje się lodziarnia, w której także sprzedawano sycylijskie jedzenie. Wchodzimy do niej i już od wejścia pan za dużą ladą woła, iż mają lody. Podobno Sycylijczycy jedzą lody na śniadanie, więc czemu nie spróbować? Oprócz nich, kupujemy także funghi – bułkę z grzybami i szynką w środku oraz bułkę na słodko z pistacją. Za całość zapłaciliśmy 7 euro.

Dalsze zwiedzanie

Po 20 minutach wyruszamy na dalsze zwiedzanie atrakcji Syrakuz. Mamy tam źródło Aretuzy, obok którego będziemy przechodzić tego dnia dwukrotnie. Jest to legendarne źródło, po którym w tej chwili pływają kaczki. Nie można wejść na teren źródła. Całość można zobaczyć z góry i z dołu. Według legendy nimfa Aretuza zamieniła się w źródło, podczas ucieczki przed miłością boga Alfejosa Trasa prowadzi teraz tuż nad wodą – Lungomare Alfeo. Tam również są różne restauracje, jednak jeszcze przed południem zamknięte.

Polski akcent w Syrakuzach

Zwiedzając Syrakuzy można natknąć się na polski akcent. Tuż przy zamku, do którego docieramy – Castello Maniace – znajduje się rzeźba autorstwa Igora Mitoraja. To polski rzeźbiarz, którzy zakochał się we Włoszech. Jego rzeźbę o nazwie „Upadek Ikara” można znaleźć również w Dolinie Świątyń w Agrigento.

Zamek Maniace w Syrakuzach

Zamek Maniace (Castello Maniace) to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych w Syrakuzach. Zbudowany w XIII wieku przez cesarza Fryderyka II Hohenstaufa, zamek znajduje się na końcu półwyspu Ortygia.

Jednak pierwszą twierdzę w tym miejscu zbudował w 1038 roku Jerzy Maniakes, grecki generał, który zdobył Syrakuzy z rąk Arabów na zlecenie cesarza Michała IV. Dopiero w XIII wieku, w latach 1232-1240, Fryderyk II, król Sycylii, zlecił rozbudowę fortu swojemu architektowi, Riccardo da Lentini.

Podczas wojny nieszporów sycylijskich forteca odegrała kluczową rolę w obronie miasta przed inwazją. W 1298 roku twierdza skutecznie obroniła się przed atakiem floty andegaweńsko-aragońskiej podczas najazdu Andegawenów na Sycylię.

Od 1305 do 1536 roku zamek był rezydencją wielu królowych Sycylii. W XV wieku pełnił funkcję więzienia, a w XVI wieku stał się częścią systemu fortyfikacji chroniących port i miasto. W 1704 roku zamek doznał poważnych zniszczeń wskutek silnej eksplozji, po czym został odbudowany i przystosowany do nowoczesnego uzbrojenia. Zamek oferuje wspaniały widok na morze i okoliczne wybrzeże, dlatego jest popularnym punktem widokowym.

Przy zamku znajduje się również latarnia morska. Do samego zamku nie wchodzimy, tylko oglądamy go z zewnątrz. Do niego obowiązują bilety wstępu – 5 euro za bilet normalny. Zamek otwarty był od godziny 9.

Niezwykłe miejsce w Syrakuzach

W drodze powrotnej, gdy mijaliśmy źródło Aretuzy, to tuż za nim znajduje się park z ogromnymi drzewami. Takich drzew to chyba nigdy w życiu nie widzieliśmy – wyglądały niesamowicie. Nasza dalsza trasa prowadziła szeroką promenadą tuż nad morzem.

Park Archeologiczny Neapolis – teatr grecki w Syrakuzach

Teatr grecki w Syrakuzach to jedno z najważniejszych i najlepiej zachowanych antycznych miejsc teatralnych w całej Europie. Został zbudowany w V wieku p.n.e., za panowania Dionizjosa Starszego, i jest jednym z największych teatrów starożytnego świata. Znajduje się w Parku Archeologicznym Neapolis. Teatr był w stanie pomieścić około 15 000 widzów, co czyni go jednym z największych teatrów w starożytnej Grecji. Jego budowa jest typowa dla teatrów greckich.

Syrakuzy to miejsce, które wciąż potrafi zaskoczyć i oczarować, łącząc w sobie piękno natury, świadectwa minionych epok i tętniące życiem, choć spokojne na co dzień, miasto. Każdy zakątek kryje swoją historię, a z każdej uliczki widać wpływy kultur, które przez wieki kształtowały to miasto. Niezależnie od tego, czy zwiedzamy starożytne ruiny, spacerujemy wzdłuż malowniczych promenad, czy delektujemy się lokalnymi przysmakami, Syrakuzy zostają w pamięci jako miejsce pełne uroku i niezwykłej atmosfery. To doskonały wybór na weekendowy wypad, który pozwala poczuć się częścią tej wyjątkowej, sycylijskiej opowieści.

Idź do oryginalnego materiału