Od kilku lat wraz z Bożym Narodzeniem wraca temat wydatków. Ma to związek z widocznym wzrostem cen oraz inflacją, która wciąż nie daje nam spokoju. W ubiegłym roku z badania "Świąteczny Portfel Polaków 2023" Związku Banków Polskich wynikało, iż Polki oraz Polacy mają zamiar wydać w tym czasie średnio 1490 złotych. Jak zatem będzie w 2024 roku? Zaskoczenia ma nie być, ale i tak jest drogo.
REKLAMA
Zobacz wideo Szadkowska: Zaledwie 26% ankietowanych deklaruje, iż chce kupić żywego karpia
Święta w Polsce. Ile kosztuje Polaków zorganizowanie Bożego Narodzenia?
W przypadku ubiegłorocznej kwoty 1490 złotych największą jej część - około 607 złotych - stanowiły zakupy spożywcze i sama organizacja świąt. Na prezenty dla najbliższych Polacy musieli wydać średnio ponad 550 złotych, natomiast na podróże i dojazdy prawie 320 złotych. Wówczas o ograniczeniu wydatków na święta myślało aż 64 proc. ankietowanych. W tym roku jest to możliwe?
o ile mówimy o czterech osobach, sama Wigilia to jest koszt w okolicach 550 złotych. o ile uwzględniamy prezenty, to zwykle jest to powyżej 1000 złotych
- ekonomista Marek Zuber w rozmowie w Radiu RMF24. To oznacza, iż w wielu przypadkach koszty mogą być większe niż w roku ubiegłym. Ponadto pojawia się jeszcze jeden problem, z którym będą musiały zmierzyć się osoby chcące spędzić święta poza domem. Wszelkie podróże będą wiązały się z wyższymi opłatami, na co zdaniem ekonomisty wpływ mają dwa najważniejsze czynniki. Są to: znaczący wzrost wynagrodzeń w Polsce oraz istotne podwyżki cen energii elektrycznej. Ci, którzy jednak i tak mają zamiar nieco zaoszczędzić, będą w stanie to zrobić.
Jak zaoszczędzić w czasie świąt? Niektóre zadania warto zostawić sobie na ostatnią chwilę
Aby zmniejszyć swoje wydatki, należy odpowiednio wcześnie rozpocząć przygotowania do Bożego Narodzenia. Pod koniec listopada i na początku grudnia pojawiają się pierwsze duże promocje. W tym czasie jest również słynny czarny piątek, w trakcie którego sklepy mocno obniżają ceny swoich produktów. Wówczas warto również zdecydować się na zakupy online, ponieważ na stronach internetowych można w łatwy sposób porównać ceny i wybrać najatrakcyjniejszą ofertę. Ta taktyka odnosi się jednak głównie do prezentów oraz stylizacji, w których mamy zamiar wystąpić podczas kolacji wigilijnej oraz nocy sylwestrowej. W przypadku zakupów spożywczych sprawy mają się nieco inaczej. Według Marka Zubera warto poczekać z nimi niemalże do ostatniej chwili lub na bieżąco śledzić akcje promocyjne.
Spodziewam się w tym roku bardzo dużych promocji na większość rzeczy. Im później kupimy żywność przed Wigilią, tym będziemy mieli szansę kupić ją taniej
- wyjaśnia rozmówca Radia RMF24. To niestety wciąż kilka zmienia, ponieważ Święta Bożego Narodzenia i tak będą wiązać się ze sporymi wydatkami. Jak wskazywały ubiegłoroczne badania, część osób, by zrealizować swoje świąteczne plany, będzie musiało wspomóc się zgromadzonymi oszczędnościami lub choćby sięgnąć po klasyczną pożyczkę.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.