Świadczenie honorowe z ZUS. W woj. opolskim dominuje jeden powiat

opolska360.pl 1 tydzień temu

Coraz więcej stulatków otrzymuje z ZUS-u świadczenie honorowe. To kwota wypłacana co miesiąc wraz z należna emeryturą, lub rentą. Wypłata rozpoczyna się od miesiąca, w którym senior obchodzi setne urodziny.

Świadczenie honorowe. Kto je otrzyma?

W Polsce i na Opolszczyźnie przybywa osób, które przeżyły więcej niż 100 lat. Po przekroczeniu tego progu wiekowego ZUS wypłaca specjalne świadczenie. w tej chwili premia za długowieczność to aż 6246,13 zł brutto.

Osoby pobierające emeryturę lub rentę z ZUS nie muszą składać wniosku, aby otrzymać honorową premię. ZUS automatycznie zajmuje się formalnościami związanymi z przyznaniem dodatkowego świadczenia dla osób, które ukończyły 100 lat. Natomiast seniorzy, którzy nie korzystają z emerytury ani renty z żadnej instytucji, muszą samodzielnie złożyć wniosek o przyznanie świadczenia honorowego. W takim przypadku konieczne jest dołączenie dokumentu potwierdzającego datę urodzenia.

Pod koniec 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca już 3300 świadczeń honorowych w całej Polsce. To pieniądze, które należą się osobom niezależnie od wysokości przyznanej emerytury bądź renty. w tej chwili większość osób, które otrzymują przelewy z tego tytułu to kobiety, a jest ich około 2800.

Przybywa stulatków. W woj. opolskim dominuje jeden powiat

W Polsce powiększa się grupa osób, która osiąga wiek 100 lat. Dlatego ZUS wypłaca coraz więcej świadczeń honorowych. W 2023 r. było ich 1940, w 2022 r. – 1762, a w 2021 r. ZUS wypłacał 1631 tych bonusowych emerytur.

– Pod koniec 2024 r. w województwie opolskim świadczenie honorowe pobierało 70 osób, a kolejnych 13 stulatków mieszkało poza regionem, a choćby granicami Polski. W gronie 83 osób ze świadczeniem honorowym, które wypłaca opolski ZUS kobiety stanowią większość. Do pań trafia 70 takich emerytur, a 13 do mężczyzn. W naszym regionie najwięcej seniorów, którzy przeżyli „100 wiosen” mieszka w Opolu i powiecie opolskim, w sumie 17. W powiecie nyskim aż 13, kędzierzyńsko-kozielskim 8, a głubczyckim i krapkowickim po 5 – wylicza Sebastian Szczurek, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa opolskiego.

Czytaj też: Szczęśliwe kolektury Lotto w województwie opolskim w 2024 roku

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania

Idź do oryginalnego materiału