Sweter skurczył się w praniu? Ugotuj ziarna, odcedź i zanurz. Włókna wrócą do pierwotnej formy

kobieta.gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Sweter, fot. Archiwum prywatne


Czy da się uratować skurczony sweter? jeżeli pralka "odchudziła" go o kilka rozmiarów, nie musisz się z nim żegnać. Istnieje prosta metoda, dzięki której włókna wrócą do dawnego kształtu. Zadbaj odpowiednio o wełnę, a sweter znów stanie się ulubioną częścią garderoby.
Każdy, kto wrzucił sweter do zbyt gorącej wody, zna to rozczarowanie, gdy ulubiona część garderoby traci pierwotny kształt i rozmiar. Aby tego uniknąć, warto poznać kilka prostych zasad pielęgnacji wełny, takich jak delikatne pranie czy odpowiednie suszenie, które pomogą utrzymać swetry w idealnej formie na dłużej. A co, jeżeli sweter już się skurczył? Nie musisz od razu z niego rezygnować. Istnieje skuteczny sposób, by przywrócić go do czasów świetności. Podaruj swetrowi drugie życie dzięki prostemu trikowi, a z pewnością ogrzeje cię jeszcze nie raz w chłodniejsze wieczory.

REKLAMA







Zobacz wideo Za dużo prania na za małą suszarkę? Mamy na to patent!



Jak wyprać sweter, żeby się nie skurczył? Ważne, by trzymać się zasad
Pranie swetrów to delikatna sztuka, która wymaga odpowiedniego podejścia, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na temperaturę wody. Wełnę czy kaszmir powinno się prać w zimnej lub letniej wodzie, ponieważ wysoka temperatura może spowodować skurczenie włókien. o ile używasz pralki, najlepiej wybrać program delikatny lub pranie manualne. istotny jest również dobór detergentu. Zamiast silnych środków, lepiej sięgnąć po łagodne płyny do prania wełny, które zapobiegają matowieniu tkanin. jeżeli preferujesz bardziej naturalne rozwiązania, możesz dodać do komory na proszek odrobinę szamponu dla dzieci, który jest nie tylko delikatny, ale także skuteczny.


Przed praniem warto namoczyć sweter w letniej wodzie z dodatkiem octu. Składnik działa jak naturalny zmiękczacz, zapobiega filcowaniu się wełny i pomaga usunąć resztki detergentów. Po wyjęcia swetrów z pralki trzeba je odpowiednio wysuszyć. Wełny nie należy wieszać na sznurkach ani suszyć na kaloryferach, gdyż to grozi rozciągnięciem. Najlepszą metodą jest suszenie na płasko – sweter rozłożony na ręczniku równomiernie wysycha i zachowuje swoją formę.





Jak prać sweter? istockphoto.com / Damian Lugowski


Czy da się uratować skurczony sweter? Koniecznie wypróbuj skuteczną metodę
Skurczony sweter po praniu to koszmar, który prędzej czy później spotyka każdego miłośnika wełnianych ubrań. Na szczęście nie wszystko stracone.




Przygotuj pół kilograma białej fasoli i 2,5 litra wody. Fasolę wsyp do naczynia, zalej wodą i pozostaw na noc do namoczenia, aby napęczniała.
Na drugi dzień ugotuj fasolę, a następnie odcedź, zachowując wywar. To on gra pierwsze skrzypce w procesie naprawczym.
Zanurz sweter w wywarze i zostaw na 3-4 godziny. Kilka razy wyjmij go z miski i rozciągnij w miejscach, które się skurczyły. Po tym czasie obficie spłucz go wodą i wypierz manualnie w delikatnym płynie do wełny.
Na koniec połóż sweter na płasko, na suchym ręczniku, aby spokojnie wysychał. Po kilkunastu godzinach sweter znów będzie gotowy do noszenia, a ty nie będziesz musiała martwić się o przykrótkie rękawy czy odsłonięty brzuch.

PORADA! jeżeli sweter zaczął się filcować lub kulkować, możesz gwałtownie to naprawić dzięki maszynki do golenia. Regularne usuwanie kłaczków sprawi, iż wełna będzie wyglądała jak nowa. Aby zapobiegać powstawaniu nowych kulek, pierz sweter odwrócony na lewą stronę.Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej. Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału