Su Nuraxi di Barumini – niezwykła wioska nuragijska na Sardynii

mynaszlaku.pl 2 miesięcy temu

Su Nuraxi di Barumini to niezwykła wioska nuragijska na Sardynii. To jedno z tych miejsc, które koniecznie warto zobaczyć podczas podróży na tę włoską wyspę. Miejsce zwiedza się z przewodnikiem, albo w języku włoskim, albo w języku angielskim. My mieliśmy drugą opcję i szliśmy sami z przewodnikiem. Innych turystów nie było. Byliśmy w lutową niedzielę o godzinie 10:30. Na 11:00 była już większa grupa, chyba jakaś zorganizowana, ponieważ przyjechali autobusem.

Po zobaczeniu zdjęcia głównego tego miejsca i jego opinii, wiedzieliśmy, iż musimy tam pojechać. Było to zdjęcie z drona, które robi ogromne wrażenie. My też zrobiliśmy kilka ujęć z powietrza, ale od razu mówię, iż z dołu też jest to wspaniałe przeżycie.

Polecamy nasz przewodnik po najciekawszych atrakcjach Sardynii. Polecamy zwłaszcza Grotę Neptuna.

Jak wygląda nuragijska wioska?

Miejsce to składa się z dużego kompleksu kamiennych budowli, z których najbardziej wyróżnia się centralna wieża znana jako „nuraghe”. Wieża ta jest otoczona szeregiem mniejszych budynków, murów i dobrze zachowanej wioski, wszystkie zbudowane z masywnych kamieni bez zaprawy. Kompleks prawdopodobnie był używany zarówno do celów obronnych, jak i mieszkalnych.

Su Nuraxi słynie z imponującej struktury i jest obiektem światowego dziedzictwa UNESCO, uznanym za historyczne i kulturowe znaczenie. Miejsce to dostarcza cennych informacji na temat zaawansowanej inżynierii i organizacji społecznej ludu nuragijskiego.

Parking

Parking znajduje się tuż przy kasach biletowych i jest bezpłatny. Jest tam sporo miejsca. Są wytoczone parkingi dla samochodów oraz autobusów. Z parkingu są oznaczenia prowadzące do kasy biletowej. Po drugiej stronie drogi są restauracje.

  • Współrzędne parkingu: 39.7057, 8.9927.

Jak wygląda zwiedzanie Su Nuraxi di Barumini?

Po zakupie biletów wstępu, udaliśmy się z przewodnikiem w stronę wejścia. To jakieś 200 metrów od kasy biletowej. Przewodnik otworzył kluczem bramę i weszliśmy do środka. Pani mówiła bardzo prostym językiem angielskim, więc jeżeli ktoś zna podstawy, to już wiele może uzyskać informacji. Dodatkowo przewodnik pokazuje na kartkach jak to wszystko wyglądało. Na miejscu mamy ruiny, więc to świetne rozwiązanie, żeby zobaczyć, jak było dawniej.

Zwiedzanie trwa około 35 minut. Najpierw przechodzimy ścieżką po otwartym terenie, a później wchodzimy do wieży. Prowadzą tam metalowe schody. Miejscami trzeba schylić głowę. Najciekawsze jest wejście bardzo wąskim przejściem. Wchodzimy wtedy do środka wieży i z niej mamy odejścia do poszczególnych pomieszczeń.

Do jednego prowadzi zagadkowy korytarz. Wszędzie są światła, więc dobrze wszystko widać. Przewodnik opowiedział o wieży, a potem dał kilka minut na samodzielne wejście i zobaczenie pomieszczeń. Na środku stoi studnia, dookoła której wszystko się budowało. U samej góry z platformy obserwacyjnej wszystko ładnie widać. Dostrzec można także sąsiednie wzgórze z ruinami zamku.

Na Sardynii są podobne miejsca

Na Sardynii jest wiele takich miejsc, jednak tutaj w Barumini jest podobno najlepiej zachowane. Byliśmy też w kilku innych, to w jednym np. była wieża i nic poza tym, a jeszcze gdzieś indziej jakieś małe ruiny.

Główne cechy

  1. Nuraghe – centralną część kompleksu stanowi potężna wieża nuragijska, znana jako „nuraghe” (zwykle w kształcie stożka lub iglicy). Su Nuraxi to jedna z najbardziej imponujących wież nuragijskich, zbudowana z ogromnych kamieni, ustawionych bez użycia zaprawy. Jest to budowla obronna, ale także pełniła funkcję mieszkalną i ceremonialną.
  2. Układ osady – wokół głównej wieży nuragijskiej znajdują się inne mniejsze budynki, które mogły być używane przez mieszkańców osady. Wokół wieży wybudowano również kilka innych wież, tworząc system obronny.
  3. System wód – w kompleksie znajduje się również studnia, która miała zapewniać wodę pitną dla mieszkańców osady. System wodny świadczy o zaawansowanej inżynierii Nuragów.
  4. Pochodzenie i datowanie – Su Nuraxi zostało zbudowane w okresie późnego brązu i wczesnej epoki żelaza, około 2000 p.n.e. Budowle były wznoszone stopniowo przez wieki.

To fascynujące miejsce pozwala przenieść się do czasów, kiedy Nuragowie budowali swoją cywilizację, korzystając z doskonałych umiejętności inżynieryjnych. Warto je odwiedzić, by poczuć się częścią tej historycznej podróży w czasie.

Idź do oryginalnego materiału