Stworzyli największą święconkę w Polsce. Gigantyczny koszyczek mógłby stanąć na równi ze słoniem

g.pl 1 dzień temu
Ogromny wiklinowy kosz wielkanocny ponownie stanął w centrum Rudnika nad Sanem. Został wykonany przez lokalnych mistrzów plecionkarstwa. Wyjątkowe dzieło już od 16 lat zdobi miasto na Podkarpaciu uznawane za prawdziwą stolicę wikliny. "Co roku zachwyca nie tylko kunsztem wykonania, ale również rozmachem".
Już w 2023 roku informowaliśmy, iż miasto Rudnik nad Sanem w okresie Wielkanocy staje się prawdziwym symbolem tego święta. Od 16 lat w centrum miasteczka zlokalizowanego w województwie podkarpackim pojawia się gigantyczna ozdoba w postaci święconki. Ma to również związek z historią tej miejscowości, która od dawna kojarzona jest z wikliniarstwem.


REKLAMA


Zobacz wideo Przetestowałyśmy ofertę wielkanocną Gessler. Ile zapłaciłyśmy?


Koszyczek wielkanocny stworzony przez prawdziwych mistrzów. Wiklinowa święconka powróciła
Największy koszyczek wielkanocny w Polsce już od kilkunastu zdobi centrum Rudnika nad Sanem, zachwycając nie tylko mieszkańców, ale także turystów. Z czasem ozdoba stała się symbolem tego miejsca, przynosząc jej niemały rozgłos. Ponadto jest to również istne działo sztuki, ponieważ gigantyczna święconka została wykonana przez lokalnych mistrzów plecionkarstwa. Jak czytamy na stronie miasta, "kosz i trzy pisanki wyplatał nieżyjący już Kazimierz Zygmunt". Baranka, kwiaty i napis stworzył zaś Eugeniusz Waliłko.


Utworzenie dekoracji zainicjował burmistrz Waldemar Grochowski dla podkreślenia wagi Świąt Wielkanocnych i kunsztu wikliniarskiego. Dekorację zaprojektowała sekretarz gminy Lucyna Zygmunt


- informuje miasto Rudnik. Mimo upływu lat z tradycji nie zrezygnowano i w tym tygodniu wiklinowa święconka znów pojawiła się w centrum, czekając na tych, którzy chcieliby zobaczyć ją na własne oczy.
Zobacz też: Msza w Wielki Czwartek - czy jest obowiązkowa? Kodeks Prawa Kanonicznego mówi jasno


Wiklinowa święconka, będąca artystyczną interpretacją tradycyjnego koszyczka wielkanocnego, co roku zachwyca nie tylko kunsztem wykonania, ale również rozmachem. Kilkumetrowa konstrukcja, pleciona manualnie z wikliny, symbolizuje siłę tradycji i wspólnoty, z której słynie Rudnik nad Sanem. To także ukłon w stronę wielopokoleniowego dziedzictwa rzemieślniczego, które mieszkańcy miasta pielęgnują z dumą. Święconka jest długa na cztery metry, a wysoka na trzy


- napisano na profilu Urzędu Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem. Władze zachęcają wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia lokalnego rynku, gdzie można "poczuć prawdziwego ducha świąt" - tym bardziej iż gigantyczna ozdoba zachwyca również w nocy. Wówczas staje się kolorową kompozycją oświetloną przez lampy.


Ten niezwykły symbol Wielkanocy, wykonany przez lokalnych mistrzów plecionkarstwa, na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych wydarzeń kulturalnych naszego miasta, przyciągając mieszkańców i turystów z całej Polski


- dodano w mediach społecznościowych.


Mają największy koszyk wielkanocny. To polska stolica wikliniarstwa
Wiklinowy kosz na rynku w Rudniku nad Sanem ma dla tego miasta szczególne znacznie, ponieważ jest symbolem tradycji, historii oraz wspólnoty. Miasteczko w województwie podkarpackim już od ponad 100 lat kojarzone jest z wyrobami z wikliny uprawianej na lokalnych polach. W tym miejscu znajduje się również Centrum Wikliniarstwa oraz szlak wiklinowych rzeźb, których jest już ponad 20. Zaprojektowali je artyści z całego świata, a za ich wykonanie odpowiadają lokalni mistrzowie wikliniarstwa. Warto zaznaczyć, iż w okresie międzywojennym Rudnik był jednym z najważniejszych ośrodków wikliniarskich w naszym kraju i eksportował swoje wyroby za granicę. Przez to do dziś nazywany jest polską stolicą wikliny.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału