Strefa zero zostanie zwężona! Nie wszyscy przedsiębiorcy są zadowoleni

codziennypoznan.pl 2 tygodni temu

W piątek, 6 września, odbyło się spotkanie z przedsiębiorcami z ul. Kraszewskiego, którzy musieli zawiesić działalność z powodu rozbiórki spalonej kamienicy. W przerwie spotkania wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski poinformował, iż strefa zero zostanie zwężona o połowę na początku przyszłego tygodnia:

– Na 30-paru przedsiębiorców, 15 będzie mogło wrócić do swoich zakładów najpóźniej we wtorek, z tym iż to przez cały czas będzie teren rozbiórkowy i Kraszewskiego nie będzie przejezdna. Natomiast przedsiębiorcy, którzy są bliżej spalonej kamienicy, muszą poczekać do końca prac rozbiórkowych.

Na podstawie decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego budynek musi zostać rozebrany w ciągu 30 dni od dnia dostarczenia jej zarządcy kamienicy, czyli od 28 sierpnia. Do tego momentu z użytkowania wyłączone są kamienice nr 10b, 13 i 14. Uprzednio trzeba będzie też dokonać oceny stanu technicznego ścian budynków przylegających do rozebranej kamienicy.

– Przedsiębiorcy, tak jak wszyscy inni mieszkańcy naszego miasta, mogą zwrócić się o pomoc materialną czy rzeczową do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Tym właścicielom kamienic wyłączonych z użytkowania, którzy obniżą najemcom czynsze lub w ogóle nie będą ich pobierać, zaoferujemy zniżki podatku od nieruchomości. Ponadto będziemy zabiegać o niepobieranie opłat za gaz, wodę i prąd – przekazuje wiceprezydent Solarski.

Przedsiębiorcy i ich pracownicy nie mogą jednak liczyć na wynagrodzenie postojowe. Jędrzej Solarski informuje, iż Miasto nie ma funduszy ani uprawnień do udzielania takiego rodzaju pomocy, jednak włodarze mają zwrócić się w tej sprawie do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, który być może będzie w stanie zaoferować finansowe wsparcie.

– Mój lokal zostanie najprawdopodobniej otwarty w poniedziałek. Współczuję pozostałym przedsiębiorcom, ponieważ te informacje nie są za optymistyczne – powiedziała jedna z uczestniczek spotkania z przedstawicielami Miasta.

Jak przekazał obecny na spotkaniu Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Paweł Łukaszewski, od poniedziałku lub wtorku do użytkowania zostaną włączone zostaną wszystkie lokale użytkowe w budynkach 9, 9a i 9b oraz jeden lokal w budynku nr 11 wraz z przylegającymi do nich fragmentami chodnika.

– Włączamy wtedy również fragment chodnika i dwa lokale budynku nr 15: „Mlekovitkę” i „Bajgle Króla Jana”. o ile chodzi o część ulicy od strony spalonej kamienicy, włączamy do użytkowania lokale i chodnik na wysokości budynków 8, 10 i 10a, aż do wejścia do PKO. Włączamy także warzywniak – przekazał Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Duże zamieszanie wzbudził opublikowany na platformie X wpis Jakuba Teppera, właściciela dwóch restauracji w przylegającym do spalonej kamienicy budynku nr 14. Przedsiębiorca znajduje się w grupie, która musi poczekać ze wznowieniem działalności do końca rozbiórki. Zarzucił on władzom Miasta, iż wbrew przekazanym przez nich wiadomościom wsparcie dla przedsiębiorców z Kraszewskiego jest zerowe.

Jakub Tepper uczestniczył w piątkowym spotkaniu dla przedsiębiorców. Jak skomentował swoje wrażenia po jego zakończeniu?

– Spotkanie przebiegło poniekąd zgodnie z przewidywaniami, tzn. dowiedzieliśmy się, iż formy wsparcia nie są oferowane. Brak opłat za prąd i wodę nie ma znaczenia, kiedy lokal nie funkcjonuje. Cały czas jest kilkadziesiąt osób u nas i w innych lokalach, które zostały pozbawione pracy i wsparcia.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych oferuje przedsiębiorcom pomoc w znalezieniu lokali użytkowych, jednak nie dotyczy do lokali gastronomicznych, ponieważ na tę chwilę wszystkie są zajęte.

Idź do oryginalnego materiału