Polski street food
Polski street food to dania, które pojawiały się pod koniec lat 80., a szczególnie rozwinęły się od lat 90. ubiegłego wieku. Ówcześnie nikt nie postrzegał ich jako street food, bo to sformułowanie zakorzeniło się niedawno w języku polskim. Warto przypomnieć, iż na początku lat 90., na przykład na wycieczce nad morze, sięgaliśmy po szybkie zapiekanki z pieczarkami sprzedawane w metalowych budkach. Jednak to nie tradycyjna zapiekanka z żółtym serem podbiła podniebienia użytkowników serwisu kulinarnego Taste Atlas. Przyjrzeliśmy się 6 polskim rarytasom docenionym przez smakoszy.
Street food po polsku – nie tylko zapiekanka z pieczarkami
Zaskakujące dla czytelników portalu może być to, iż sięgano także po przysmaki znane w kuchni regionalnej. Można też dopatrzyć się obwarzanka krakowskiego, który zdecydowanie wiąże się z potencjałem turystycznym miasta. Wiele osób będąc na wycieczce w Krakowie, z pewnością spróbowało lokalnej przekąski sprzedawanej z wózków na Starym Mieście. Jednak najbardziej zaskakującym faktem jest umieszczenie na pierwszym miejscu pierogów. Tradycyjne danie kuchni polskiej rzadko występuje w formie street foodu, ale sprzedawane jest np. na: na festynach lub dożynkach. Możliwie, iż właśnie dlatego typowo domowe danie kuchni polskiej znalazło się w międzynarodowym rankingu najpopularniejszych ulicznych dań.
Kliknij w przycisk, aby zobaczyć 6 najpopularniejszych dań typu street food wybranych przez Taste Atlas
6 najpopularniejszych dań polskiego street foodu
Oto pełny ranking wybranych rarytasów:
6. Knysza (woj. dolnośląskie) – pszenna bułka wypełniona mięsem, warzywami i polana sosem czosnkowym na bazie majonezu. Dostępne są też wersje wegetariańskie dania. Przysmak kojarzony głównie z Wrocławiem.
5. Bułka z pieczarkami (woj. mazowieckie) – podłużna bułka pszenna nadziewana smażonymi pieczarkami z cebulą. Przekąska kojarzona przez użytkowników serwisu Taste Atlas z Warszawą.
4. Obwarzanek krakowski (woj. małopolskie) – strona Taste Atlas opisuje je jako kuzyna bajgli z racji obgotowywania we wrzątku przed pieczeniem. Wypiek dostępny jest z posypką z maku lub sezamu.
3. Rurki z kremem (cała Polska) – słodki rarytas został wyróżniony przez swój charakterystyczny kształt i możliwość zjedzenia go wypełnionego bitą śmietaną.
2. Zapiekanka z żółtym serem i pieczarkami (cała Polska) – serwis Taste Atlas opisuje ją jako otwartą kanapkę na ciepło z bagietki z podsmażonymi pieczarkami i półtwardym żółtym serem. Doceniano, iż do podstawowego przepisu można dodawać składniki według własnego gustu np.: polską kiełbasę.
Zobacz przepis:
Zapiekanki z pieczarkami z PRL-u. Przepis na kultowe przekąski. Zrobisz je w 15 minut
Zapiekanki z pieczarkami, serem i keczupem — kultowy PRL-owski przysmak. Kupowane z budek i przyczep kempingowych na ulicach i bazarach. Dzisiaj mówi się o zapiekankach, iż to fast food PRL-u,…
1. Pierogi (cała Polska) – użytkownicy Taste Atlas wyróżnili pierogi za ich uniwersalność i możliwość podania na różne sposoby. Szczególnie zasmakowały im farsze na bazie twarogu, cebuli, mielonego mięsa, grzyby, ziemniaki oraz kiszona kapusta. Dodatkowo zachwycali się możliwością podawania pierogów z sezonowymi owocami np.: jagodami lub truskawkami.
Zdradźcie nam, czy dodalibyście coś do tej listy najpopularniejszych dań typu street food, a może zmienili jej kolejność.
Źródło:
- 6 most popular polish street foods – Taste Atlas
Zobacz także inne tematy kulinarne na Stronie Kuchni: