Strączkowanie włosów – jak zwalczyć strączki na włosach?

kobietanaczasie.pl 2 lat temu

Strączkowanie jest zjawiskiem niepożądanym, które może zaistnieć przy różnym typie włosów. Jego występowanie tworzy efekt zaniedbanych i zniszczonych włosów. Na powstawanie strączków wpływają różne czynniki, jednak przy zastosowaniu odpowiednich sposobów można temu zaradzić. Czym jest strączkowanie włosów i jakie są na nie sposoby? W naszym artykule przychodzimy z odpowiedzią!

Strączkowanie włosów – na czym polega problem strączkowania?

Włosy strączkują, gdy dochodzi do zbijania się kosmyków w pasma, co tworzy efekt mocno oddzielonych włosów. Najczęściej problem strączkowania dotyka włosy niskoporowate. Inaczej w sytuacji, gdy mamy do czynienia z kręcącymi włosami zbijającymi się w większe pasma – wtedy efekt wygląda na zamierzony, sama fryzura prezentuje się korzystnie i eksponuje skręt. Należy jednak pamiętać, iż tego typu problem występuje przy różnych typach włosów i może sprawiać wrażenie niedoczesanych, przetłuszczonych i zaniedbanych włosów.

Jeśli interesuję Cię temat pielęgnacji włosów kręconych, przeczytaj także: https://kobietanaczasie.pl/loki-na-pasek-od-szlafroka-krecenie-wlosow/.

Strączkowanie włosów – przyczyny strączkowania

Przyczyn strączkowania jest wiele, jednak warto zapoznać się z tymi, które dają najgorsze efekty wizualne przy niektórych typach włosów. Zalicza się do nich przede wszystkim:

  • Przesuszenie włosów – suche włosy charakteryzują się przede wszystkim odstającymi łuskami, dzięki czemu łatwo o siebie zahaczają, a przy tym są postrzępione. W ten prosty sposób pasma zbijają się w strączki, co wpływa negatywnie na ich wygląd. Suche i proste włosy, w przeciwieństwie do nawilżonych, są znacznie lżejsze, przez co łatwiej się przyczepiają i przemieszczają. Szczególnie niekorzystnie prezentuje się to przy rozpuszczonych włosach. Dlatego tak istotne jest m.in. regularne podcinanie końcówek.
  • Obciążenie włosów – w przypadku włosów prostych, ich obciążenie często wynika przede wszystkim z nadmiaru szamponu, odżywki, czy innych kosmetyków do pielęgnacji. Dlatego przy każdym typie produktów warto zwracać uwagę na skład, aby stosować kosmetyki poprawiające stan i kondycję włosów. Inną kwestią jest także niedokładne mycie włosów. Źle spłukana odżywka lub inny kosmetyk, co skutkuje pozostawieniem reszty składników oblepiających niepotrzebnie włosy.
  • Brak termoochrony – niewłaściwa stylizacja włosów na gorąco to także jedna z typowych przyczyn strączkowania. adekwatna ochrona dotyczy przede wszystkim zabiegów rozjaśniania, czy farbowania włosów, a także prawidłowej techniki ich suszenia.
  • Złe nawyki – zachowania, które negatywnie wpływają na wygląd i stan fryzury to m.in.: popełnianie błędów przy ich rozczesywaniu, czy ich nadmierne dotykanie włosów, co prowadzi z kolei do rozprowadzania na ich powierzchni brudu i łoju. Dlatego ważne jest, aby pamiętać o dokładnym rozczesaniu włosów przy pomocy właściwej szczotki.
  • Nadmierne przetłuszczanie włosów – problem z wydzielaniem sebum wpływa negatywnie na skórę głowy i strączkowanie włosów. Włosy mają tendencję do sklejania u nasady podczas stosowania kosmetyków, zawierających silikony. Dlatego posiadaczki włosów ze skłonnością do ich przetłuszczania powinny tym bardziej przykładać się do pielęgnacji skóry głowy.

Jak poradzić sobie ze strączkowaniem włosów? – domowe sposoby

Strączkowanie zdecydowanie wymaga natychmiastowej reakcji, a jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie zopobieganie temu zjawisku. Dlatego poniżej przedstawiamy parę sposobów, które skutecznie pozwolą uniknąć efektu mocno zbitych pasm. Dowiedz się, jak zregenerować zniszczone włosy.

  • Zwracaj uwagę na skład kosmetyków. Przede wszystkim unikaj stosowania sylikonów na włosach prostych. Dla zachowania dobrej kondycji i objętości włosów wybieraj produkty z odpowiednim, naturalnym składem i unikaj silikonów! Dzięki nim równie skutecznie zabezpieczysz zniszczone końcówki, przez co włosy zaczną lepiej się układać i będą wyglądały na zdrowsze.
  • Zadbaj o odpowiednią fryzurę. Strączkowanie włosów wymaga dobrego uczesania. Warto zwrócić uwagę na związanie włosów jak np. zaplecenie warkocza. Lepiej o tym pamiętać, jako iż strączki tym gorzej prezentują się na rozpuszczonych włosach. Opcjonalnie możemy przy stylizacji włosów sięgać również po suchy szampon. Nie tylko pięknie układa włosy u nasady, ale również pozbywać się nadmiaru sebum.
  • Susz włosy suszarką. Po umyciu włosów dobrze jest suszyć je suszarką o lekkim i chłodnym nawiewie. Dzięki temu zniwelujemy przetłuszczanie i przywrócimy włosom blask. Lepiej nie zostawiać ich do naturalnego wyschnięcia. Dlaczego? Już w trakcie ich schnięcia, pasma włosów zaczną się strączkować. Należy również pamiętać, aby nie chodzić spać z mokrymi włosami.

Co jeszcze pomaga na strąki na włosach?

  • Zadbaj o prawidłowe mycie i oczyszczenie włosów. Sposobem na strączkujące się włosy, może być także adekwatne podejście do ich mycia. W tym celu można stosować np. rozwodnione szampony, które należy w odpowiedni sposób przechowywać. Może posłużyć nam do tego np. pojemnik po masce do włosów. Dzięki temu gwałtownie i wygodnie spienimy produkt, a skóra głowy zostanie dokładnie umyta.
  • Stosuj odpowiednie metody. Na strączkowanie włosów pomagają również inne sposoby. Może zaliczyć do nich m.in. picie siemienia lnianego lub laminowanie żelatyną, co jest pomocną metodą na suche włosy. Korzyścią dla nich są również zabiegi olejowania i stosowanie wygładzających płukanek. Dowiedz się, jak olejować włosy i sprawdź przepisy na domowe maski do włosów.
  • Staraj się nie obciążać włosów. Nadmiar stosowanych kosmetyków i różne produkty nakładane po myciu, mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Regularne używanie np. olejków czy odżywczych masek jest wskazane, ale w odpowiednich odstępach czasu i we adekwatnej ilości.
  • Dobierz adekwatną szczotkę. Pozbawione objętości i zniszczone włosy należy traktować płaską i wygładzającą szczotką. W tym celu dobrze sprawdzi się przede wszystkim naturalne włosie. W miarę możliwości lepiej pamiętać o noszeniu jej przy sobie, aby przeczesać włosy w każdej chwili w ciągu dnia.

Strączkujące się włosy – podsumowanie

Przetłuszczony skalp, wiatr, czy nadmierne dotykanie to tylko jedne z powodów strączkowania włosów. Aby adekwatnie zadbać o skórę głowy i poprawić jej wygląd, warto przede wszystkim wprowadzać dobre i nieskomplikowane nawyki pielęgnacyjne. Zwykłe podcięcie końcówek, dobór odpowiednich kosmetyków, czy adekwatna technika mycia włosów, to część prostych rozwiązań, które dobrze jest stosować na co dzień. Przy różnych typach włosów, przykładowo mocno kręconych, efekt oddzielonych i zbitych pasm może nie być najgorszy, jednak inaczej sprawa ma się w przypadku cienkich i prostych włosów. W takim wypadku tym bardziej należy przykładać się do ich pielęgnacji.

Idź do oryginalnego materiału