Stowarzyszenie na rzecz Chłopców i Mężczyzn - inicjatywa, którą warto znać

ludomirblog.wixsite.com 9 miesięcy temu

W niedawnym czasie w Polsce zostało założone stowarzyszenie warte uwagi. Jest to Stowarzyszenie na rzecz Chłopców i Mężczyzn, założone przez Jakuba Chabika, Michała Gulczyńskiego i Waldemara Domańskiego. Jak sama nazwa wskazuje, jego celem jest działanie na rzecz poprawy sytuacji chłopców i mężczyzn - w szczególności w zdrowiu, edukacji, wymiarze sprawiedliwości, politykach publicznych. Dąży do równego traktowanie mężczyzn przez prawo, polityki i instytucje publiczne, w szczególności edukację, ochronę zdrowia, system emerytalny i wymiar sprawiedliwości.

Działalność i inicjatywy Stowarzyszenia na rzecz Chłopców i Mężczyzn

Działanie organizacji możemy śledzić na ich stronie internetowej, a także mediach społecznościowych: na Facebooku i Twitterze. Jak widzimy na stronie powstało już całkiem sporo artykułów, omawiających m.in. prawną dyskryminację mężczyzn, depresję, samobójstwa mężczyzn, alienację rodzicielską, edukację, czy męskie zdrowie.

Zanim zostało założone to stowarzyszenie, powstał raport "Przemilczane nierówności. O problemach mężczyzn w Polsce", autorstwa członka zarządu Michała Gulczyńskiego. Pisałem o nim w poniższym artykule. Raport przebił się w wielu mediach, jak np. Obserwator Gospodarczy, Interia, Onet, Bezprawnik, Polskie Radio. Można również posłuchać rozmowy na ten temat z Michałem Gulczyńskim na kanale Darii Łukowskiej Forma na życie.

Po formalnym utworzeniu Stowarzyszenia na rzecz Chłopców i Mężczyzn, jego członkowie również zaczęli udzielać wywiadów i pojawiać się mediach, czy think tankach jak Klub Jagielloński, Radio Kraków, Krytyka Polityczna, ngo.pl, Joe Monster.

10 marca 2023 r. (Dzień Mężczyzn) w siedzibie Klubu Jagiellońskiego została także zorganizowana debata pt. "Czy mężczyźni w Polsce powinni walczyć o swoje prawa?", w której wzięli udział Michał Gulczyński i feministka Patrycja Wieczorkiewicz. Rozmowę można zobaczyć pod linkiem. Gulczyński odbył także rozmowę z inną feministką Jadwigą Klatą, możemy jej posłuchać tutaj.

Jak widać, stowarzyszenie jest otwarte także na rozmowy "spoza bańki". Formalnie nie jest też ani prawicowe, ani lewicowe. Jest zarejestrowane w Sądzie Rejonowym w Gdańsku, Wydział VII KRS, pod nr 0001031802.

Stowarzyszenie podjęło się również próby zainteresowania biura Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania m.in. w sprawie nierównego wieku emerytalnego i sytuacji mężczyzn wśród studentów wyższych uczelni.

Stowarzyszenia na rzecz Chłopców i Mężczyzn to nowa organizacja, ale gwałtownie się rozwija. Warto znać i wspierać takie inicjatywy, zwłaszcza iż w Polsce nie jest ich zbyt dużo.

Idź do oryginalnego materiału