Stosuję zasadę 50-30-20 od wielu lat. Nie boję się końca miesiąca, a w portfelu zostaje więcej

kobieta.gazeta.pl 4 godzin temu
Masz wrażenie, iż pieniądze przeciekają ci przez palce? Z pomocą przychodzi prosta zasada 50-30-20. Dzięki niej uporządkujesz domowy budżet, zaczniesz oszczędzać i wreszcie zbudujesz finansowy spokój.
Próbujesz ograniczać wydatki i odkładać, a i tak ledwo wystarcza ci od wypłaty do wypłaty? Oszczędzanie nie musi być trudne ani pełne wyrzeczeń. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić? W uporządkowaniu wydatków i odkładaniu pieniędzy bez bólu i kombinowania pomagają proste triki. Jednym z nich jest sprawne podzielenie domowego budżetu.


REKLAMA


Zobacz wideo Ile lat trzeba oszczędzać, żeby kupić mieszkanie? Analizuje Kasia Gandor


Jaka jest zasada 50-30-20? Dzięki niej sporo zaoszczędzisz
Sprawne oszczędzanie wymaga dokładnej analizy. Na czym polega metoda 50-30-20? Łatwo ją zapamiętać. Chodzi o podzielenie budżetu, którym dysponujesz w ciągu jednego miesiąca na przedstawione proporcje: 50 procent na potrzeby podstawowe (jedzenie, rachunki, czynsz, kredyty itd.), 30 procent na zachcianki (kino, restauracje itd.), oraz 20 procent na oszczędzanie. Dzięki temu ostatniemu już po kilku miesiącach zaoszczędzisz sporo pieniędzy i zbudujesz poduszkę finansową.


Ile powinno się mieć poduszki finansowej? Pieniądze przeznaczysz na czarną godzinę
W przypadku nieprzewidzianych wydatków praktycznie nikt nie chciałby mieć poczucia, iż finansowo tonie. Z tego względu warto zbudować wcześniej poduszkę finansową, która nas wtedy uratuje.


Jakie banknoty są dużo warte?Pieniądze. Fot. Archiwum prywatne


Dodatkowo oszczędzone pieniądze zapewnią spokój i sprawią, iż wciąż będziesz w stanie spłacić wszelkie zobowiązania finansowe i utrzymasz się bez trudności. Warto mieć taką poduszkę, która pokryje wydatki na co najmniej 3-6 miesięcy, natomiast uzbierana kwota powinna zależeć od indywidualnych potrzeb. Pieniądze trzymaj w miejscu, do którego będziesz mieć łatwy dostęp, ale jednocześnie nie będzie kusić "podebraniem" choćby niewielkiej kwoty bez powodu (konto oszczędnościowe, lokata itd.).


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.


Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału