Masło kokosowe pozyskuje się z twardego miąższu palmy kokosa. Ma dość gęstą konsystencję, białą barwę i orzechowo-kokosowy zapach oraz smak. Właśnie dlatego można wykorzystywać je w kuchni, ale też w kosmetyce.
Różne rodzaje masła kokosowego
Wiele osób zamienne używa nazw masło kokosowe i olej kokosowy. Warto wiedzieć, iż te produkty różnię się od siebie. Gdzie dostrzeżemy różnice?
Rafinowany olej kokosowy w procesie oczyszczania traci swoje cenne wartości, zapach, smak, a choćby kolor pod wpływem wysokiej temperatury. Poza tym staje się płynny albo półpłynny w temperaturze pokojowej.
Olej kokosowy pozyskuje się również przez tłoczenie na zimno. W związku z tym zachowuje swoje adekwatności, dlatego jest lepszym produktem spożywczym i kosmetycznym. W przeciwieństwie do rafinowanego przybiera postać masła kokosowego w temperaturze pokojowej.
Możemy samodzielnie przyrządzić takie masło z wiórków kokosowych. Wystarczy, iż będziemy mielić je przez około 15 minut do momentu powstania tłustej, suchej masy. Z czasem zacznie się jednak rozrzedzać. Tak przygotowany naturalny produkt możemy stosować zarówno w kuchni, jak i w pielęgnacji skóry.
Wiele firm kosmetycznych oferuje masło kokosowe przeznaczone do pielęgnacji skóry. Często jest wzbogacane o jeszcze inne wartościowe składniki.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Olejek z pestek dyni w pielęgnacji skóry. Dobry na zmarszczki i nie tylko
Jak masło kokosowe działa na skórę? Poznaj jego adekwatności kosmetyczne
Masło kokosowe zawiera witaminy: A, E, te z grupy B oraz minerały tj. potas, magnez, fosfor, żelazo, cynk, wapń. Właśnie dlatego może być stosowane jako kosmetyk do pielęgnacji twarzy i ciała. Jak działa na skórę?
Ten produkt skutecznie nawilża skórę, która jest narażona na wysuszenie, szczególnie podczas zimowych dni. Poza tym regeneruje ją, a stosowany regularnie wygładza zmarszczki, a także pomaga w walce z trądzikiem i przebarwieniami.
Masło kokosowe wykazuje także działanie przeciwbakteryjne i antyoksydacyjne. W pierwszym przypadku łagodzi rany i podrażnienia, a w drugim chroni skórę przed wolnymi rodnikami, które mają zły wpływ na jej komórki.
Ten kosmetyk warto zatem nakładać bezpośrednio na skórę. Możemy też dodawać go do kąpieli czy do innych produktów pielęgnacyjnych.
Masło kokosowe nie tylko na skórę. Stosuj je również na włosy
Masło kokosowe można stosować także przy pielęgnacji włosów, zwłaszcza tych z tendencją do puszenia się i zniszczonych. Sprawi, iż w końcu będą nawilżone, wygładzone i odżywione.
Ten produkt chroni kosmyki przed wysoką temperaturą, słońcem, wiatrem, mrozem i wszelkimi zanieczyszczeniami. Ponadto wzmacnia ich cebulki, a także przyczynia się do wzrostu tzw. "baby hair". Może być także pomocny w leczeniu łupieżu.
Polecamy zatem nakładanie tego kosmetyku na suche albo delikatnie zwilżone pasma i pozostawienie go na nich przez godzinę. Po tym czasie zmywamy masło delikatnym szamponem.
Zobacz też:
Zamiast reniferów i choinek na paznokciach wybierz taki manicure. Jest elegancki i ponadczasowy
To najlepsza marynarka na święta i sylwestra. Wygląda elegancko i drogo
Baśniowe imię jak dla wróżki. W Polsce nosi je tylko kilkaset kobiet