Stara odzież, pościel, obrusy i inne tekstylia do tej pory lądowały w koszach na śmieci z odpadami zmieszanymi. Zgodnie ze zmianami, jakie zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku, na podstawie unijnego rozporządzenia, brak osobnej segregacji tego typu materiałów przejdzie do historii.
Zgodnie z przepisami tekstylia staną się odrębną frakcją odpadową, która ma być wykorzystywana przy recyklingu. W Poznaniu do tej pory trafiały do Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych (ITPOK), gdzie wraz z innymi odpadami były przetwarzane na energię cieplną i elektryczną. Mimo tego, od nowego roku, konieczne będzie wprowadzenie osobnej segregacji już na poziomie gospodarstw domowych.
Od stycznia do odpadów zmieszanych nie będą mogły trafiać: odzież, obrusy, firany, zasłony, koce, prześcieradła, narzuty oraz czyste szmaty i czyściwa.
Dla mieszkańców oznacza to konieczność wywożenia tego typu odpadów… na Gratowiska, czyli do jednego z Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Odzież, która nadaje się jeszcze do użycia, może być oddawana także do punktów zbiórki odzieży, które prowadzą organizacje pozarządowe.
W stolicy Wielkopolski funkcjonują także grupy, działające głównie w mediach społecznościowych, które podpowiadają, w jaki sposób wykorzystać ponownie tekstylia lub też wymieniają się i sprzedają za symboliczne kwoty tego typu materiały.
Poznańskie Gratowiska – przyjmują od mieszkańców Poznania odpady (w tym odzież i tekstylia) bez dodatkowej opłaty:
- PSZOK przy ul. Meteorytowej 1 w Suchym Lesie
- PSZOK przy ul. Wrzesińskiej 12 w Poznaniu
- PSZOK przy 28 Czerwca 1956 r. 284 w Poznaniu
Kontenery na odzież i tekstylia prowadzone przez PCK można wyszukać na stronie internetowej.
Pod wskazanymi adresami można przekazać nieużytkowaną odzież:
- Po-dzielnia – ul. Głogowska 27. To tzw. darmowy sklep, czyli miejsce, do którego każdy może coś przynieść i coś z niego za darmo zabrać. Trafiają tam ubrania, książki, płyty, zabawki, akcesoria dla dzieci i sprzęty oraz akcesoria do domu. Lokal działa w godzinach 12:00-18:00. Na Facebooku można zapoznać się z dokładnymi informacjami, dotyczącymi działalności punktu.
- Magazyn Dobra – ul. Święty Marcin 47 w Pasażu Różowym. Jest to sklep charytatywny, gdzie zostawić można zbędne przedmioty jak np. naczynia, dekoracje, gry planszowe, książki, filmy, gadżety, zabawki itp. w dobrym stanie. Zostaną tam one odpowiednio wycenione i sprzedane, a dochód z ich sprzedaży jest przekazywany na rzecz różnych organizacji charytatywnych (w zależności od tego, którą aktualnie wspiera Magazyn Dobra). Aktualne informacje dotyczące godzin otwarcia tego miejsca można znaleźć na Facebooku
lub na stronie internetowej. - Giveboxy – to szafy, z których można zabrać to, na co ma się ochotę i zostawić coś, czego nie potrzebujemy (oprócz jedzenia). W Poznaniu i okolicach szafy można znaleźć:
- na Śródce, ul. Gdańska 2 (amfiteatr przy Bramie Poznania)
- w Suchym Lesie, ul. Szkolna 16 (Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna)
- na Łazarzu, Park Kasprowicza (wejście na baseny POSiR)
- na Starym Mieście, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu,
- al. Niepodległości 10, w budynku: poziom – 1
- na Piątkowie, PCK Dąbrówka, Os. Chrobrego 117
- Skład Charytatywny – to sklep znajdujący się przy ul. Grochowskiej 48. Prowadzi go współpracująca z Caritas Fundacja Signum Caritatis. W Składzie można oddać przedmioty codziennego użytku na cele dobroczynne, lub uzupełnić swoje szafki kuchenne czy garderobę. Wszystkie środki uzyskane ze sprzedaży przekazywanych przedmiotów i odzieży są przeznaczone na działalność charytatywną. Facebook
autorka: A. Karczewska