Starachowice upamiętniły strajkujących przed 50 laty

radiokielce.pl 1 godzina temu
Zdjęcie: Starachowice upamiętniły strajkujących przed 50 laty


Pracownicy dawnej Fabryki Samochodów Ciężarowych, którzy brali udział w strajku w 1976 roku zostali upamiętnieni w Starachowicach. W pięćdziesiątą rocznicę wydarzeń na ścianie dawnych dolnych zakładów przy ulicy Radoszewskiego w środę (24 czerwca) odsłonięto tablicę poświęconą tamtym wydarzeniom.

Pół wieku temu przez całą Polskę przeszła fala protestów robotniczych, związana z podwyżkami cen żywności zapowiedzianymi przez władze PRL, przypomniał zastępca dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, Michał Wenklar.

– Jeszcze kilka miesięcy przed protestami władze PRL przekonywały o sukcesach gospodarczych kraju. Tymczasem Polska coraz bardziej pogrążała się w kryzysie. Odpowiedzią władz były zapowiedziane podwyżki cen żywności, których koszty próbowano przerzucić na społeczeństwo. W efekcie w 24 województwach protestowało od 70 do 80 tysięcy robotników. Najbardziej znane wydarzenia rozegrały się w Radomiu, Ursusie i Płocku, ale protesty miały charakter ogólnopolski, włączyli się w nie także robotnicy ze Starachowic – opowiadał.

24.06.2026. Starachowice. Odsłonięcie tablicy poświęconej strajkom z 1976 roku. / Fot. Anna Głąb – Radio Kielce

W strajku w 1976 roku uczestniczyło około tysiąca pracowników FSC ze Starachowic i ponad dwustu z Iłży. Wszyscy ponieśli konsekwencje, 214 osób straciło pracę i tylko nieliczni zostali do niej przyjęci ponownie, przypomniał Paweł Perchel ze Stowarzyszenia Wolni i Solidarni.

– Spotykamy się dziś, aby oddać hołd ludziom, którzy w czerwcu 1976 roku mieli odwagę powiedzieć „nie” niesprawiedliwym decyzjom władz. To dzięki takim postawom możliwe były późniejsze przemiany demokratyczne w Polsce. Naszym obowiązkiem jest przypominanie o uczestnikach tamtych wydarzeń i przekazywanie wiedzy o nich kolejnym pokoleniom mieszkańców Starachowic. Ta tablica będzie świadectwem ich odwagi i determinacji – mówił.

Tablica znajduje się przy dawnej bramie wejściowej Zakładów Dolnych FSC przy ul. Władysława Rogowskiego w Starachowicach. Ma przypominać o wkładzie starachowickich robotników w proces przemian, które doprowadziły do narodzin Solidarności i odzyskania przez Polskę pełnej suwerenności.

Fundatorami tablicy są Instytut Pamięci Narodowej oraz Odlewnie Polskie S.A. W przygotowanie przedsięwzięcia zaangażowali się również przedstawiciele Stowarzyszenia „Wolni i Solidarni 1980–1989” oraz Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Odlewni Polskich S.A.

Idź do oryginalnego materiału