Srający Chłopek. Unikatowy pomnik w Świdnicy!

manawpodrozy.pl 11 miesięcy temu
Zdjęcie: Srający Chłopek- unikatowy pomnik w Świdnicy


Srający Chłopek to unikatowy w skali światowej pomnik, który można zobaczyć w Świdnicy. Przedstawia on zamyślonego, w pełni wieku mężczyznę, który załatwia swoją potrzebę fizjologiczną. Wbrew pozorom pomnik ten nie jest dziełem nowoczesnej sztuki. Powstał w Świdnicy w latach 30. XX wieku i nieprzerwanie jest związany z tym miastem. Choć na początku wzbudza kontrowersje, to po jego ujrzeniu, chyba u każdego pojawia się uśmiech na twarzy.

Srający Chłopek- unikatowy pomnik w Świdnicy

Srający Chłopek- unikatowy pomnik w skali światowej!

Srający Chłopek, zwany inaczej Srajludkiem lub Bolko Myślicielem to pomnik przedstawiający mężczyznę w trakcie defekacji. Pomnik ten został postawiony w związku z powstaniem w Świdnicy nowoczesnej, biologicznej oczyszczalni ścieków. Były to lata 1934-36. Stał on w swoim pierwotnym miejscu aż do 1992 roku. Wtedy to w związku z zamknięciem starej oczyszczalni ścieków, pomnik postanowiono przenieść. Naturalnym wyborem była nowa oczyszczalnia ścieków, która powstała na granicy Świdnicy i Zawiszowa. Srający Chłopek został ustawiony przy bramie wjazdowej do oczyszczalni ścieków. Stoi w tym miejscu do dzisiaj. Odwiedza go tutaj tysiące turystów. Nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Wszystko dlatego, iż to pomnik unikatowy.

Co ciekawe, podobny pomnik znajduje się hiszpańskiej Katalonii. Tam jego nazwa pozostało bardziej jednoznaczna. Rzeźba nosi nazwę “Robiący kupę”. W tamtejszej kulturze pomnik ten jest symbolem szczęścia, zdrowia i pomyślności.

Srający Chłopek- unikatowy pomnik w Świdnicy

Srający Chłopek- co przedstawia?

Srający Chłopek przedstawia mężczyznę w kwiecie wieku. Nie wiadomo, czy autor rzeźby na kimś się wzorował, tworząc to arcydzieło. Srajludek w ręce trzyma fajkę. Co więcej, ma założony niebieski fartuch, który podkreśla jego kolorystykę. Jednak nie zawsze tak było. Prace renowacyjne pomnika, które zostały przeprowadzone w 2011 roku, odkryły, iż Bolko Myśliciel pierwotnie miał brodę. Renowacja nie przewidziała, by przywrócić zarost, dlatego Srajludek dalej ma gładkie lico niczym pupa niemowlaka. Niebieski kolor fartucha to także dzieło tej renowacji. Wcześniej, Srający Chłopek miał fartuch w kolorze czerwonym. Duża swoboda w renowacji pomnika Srajludka wynika, iż mimo swojego wieku nie został on wpisany do rejestru zabytków.

Srający Chłopek- unikatowy pomnik w Świdnicy

Kto stworzył Srającego Chłopka?

Przez wiele lat nie udawało się ustalić, kto jest autorem tej unikatowej rzeźby. Sądzono, iż została ona stworzona dla żartów przez pracowników świdnickiej oczyszczalni ścieków. Prawda okazuje się być zupełnie inna. Twórcą rzeźby Srający Chłopek, jest Herman Dubois. Artysta pochodził z Wrocławia, jednak w Świdnicy oprócz znanej na całym świecie rzeźby, zostawił także inne dzieła. Jego płaskorzeźby można zobaczyć także w dawnej fabryce liczników elektrycznych. Licznych zdobień, których autorem jest Dubois, można także doszukać się w budynkach II Liceum Ogólnokształcącego oraz Państwowej Szkoły Muzycznej.

Srający Chłopek- unikatowy pomnik w Świdnicy

Srający Chłopek- gdzie się znajduje ten unikatowy pomnik?

Pomnik Srającego chłopka znajduje się bramie wjazdowej do oczyszczalni ścieków, która ulokowana jest na granicy Świdnicy i Żarnowa (zaznaczony na poniższej mapie). W przeszłości planowano przeniesienie pomnika do centrum Świdnicy. Pomysł ten spotkał się jednak z odmową włodarzy miasta. Decyzję tę argumentowano, iż Srajludek jest nierozerwalnie związany z historią świdnickiej oczyszczalni ścieków.

Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!

Idź do oryginalnego materiału