Już w 2023 roku media rozpisywały się na temat ostrzeżeń dla pasażerów wydanych przez linie lotnicze, takie jak Ryanair, easyJet, Wizz Air, British Airways czy Lufthansa. Komunikaty dotyczyły nowoczesnych walizek, czyli tak zwanych "smart bag", które wówczas gwałtownie zyskiwały na popularności. Ostatecznie jednak uznano, iż bezpieczeństwo jest ważniejsze od wygody i zakazano wnoszenia tego typu przedmiotów na pokład.
REKLAMA
Zobacz wideo Karolina Gilon nie została wpuszczona do samolotu
"Smart bag" stanowią zagrożenie dla pasażerów? Linie lotnicze starają się wykluczyć ryzyko
Przed każdą podróżą samolotem pasażerowie powinni zapoznać się z dokładnymi wytycznymi danego przewoźnika dotyczącymi przedmiotów, które nie powinny znajdować się w bagażach podręcznych. Ponadto od blisko dwóch lat obowiązuje nowy zakaz, zgodnie z którym znaczenie ma także rodzaj walizki. Poza odpowiednimi wymiarami musi spełniać także inne normy. Wiele linii lotniczych nie pozwala na to, by podróżujący korzystali z bagaży typu "smart bag". Są to torby ze wbudowaną elektroniką umożliwiające ładowanie baterii w telefonach, korzystanie z Wi-Fi, czy nawiązywanie połączeń przez Bluetooth. Niektórzy przewoźnicy pozwalają na przejście przez bramki z inteligentnymi torbami pod warunkiem, iż zostaną z nich usunięte powerbanki lub baterie. Poważnym problemem są zaś torby, z których nie da się wyciągnąć elektroniki. Taki bagaż z pewnością nie zostanie przepuszczony. Warto zatem zapamiętać, aby przed podróżą przeanalizować regulamin danego przewoźnika i nie dać się zaskoczyć.
Bagaż podręczny w samolotach. Problemem mogą być choćby zbyt duże baterie
Zakaz dotyczący bagaży typu "smart bag" ma bezpośredni związek z licznymi awariami takich urządzeń, które miały miejsce w przyszłości. Ryzyko wybuchu w czasie lotu było zbyt duże i stwarzało spore zagrożenie dla bezpieczeństwa pasażerów. Co ważne, większość przewoźników dopuszcza przewożenie powerbanków, baterii litowych i innych zasilaczy, jednak tutaj również obowiązują konkretne limity. zwykle akceptowane są jedynie urządzenia o pojemności od 100 do 160 Wh.
Zobacz też: Zmiana czasu w PKP Intercity. Przewoźnik wydał komunikat. Jest "specjalny rozkład jazdy"
Zmiany w wewnętrznych regulaminach przewoźników następują stosunkowo często, dlatego warto regularnie aktualizować swoją wiedzę. Już 1 kwietnia 2025 roku całkowicie nowe zasady wprowadza między innymi Wizz Air. Od wtorku w samolotach węgierskiego przewoźnika akceptowane będą wyłącznie płatności bezgotówkowe. Jak poinformowano w oficjalnym komunikacie, pasażerowie opłacą swoje zamówienie dzięki karty kredytowej, debetowej oraz karty Revolut lub zbliżeniowo poprzez Apple Pay, Samsung Pay, Android Pay czy Google Pay.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.