Poranne szykowanie się do pracy, długie, wieczorne relaksacyjne kąpiele - te wszystkie czynności związane są z użyciem wody w tym pomieszczeniu, co powoduje wilgoć, a co za tym idzie narażeni jesteśmy na powstawanie groźnych dla zdrowia grzybów i pleśni. Aby temu zapobiec kluczową rolę odgrywa wentylacja w łazience.
Poprawne rozwiązania wentylacyjne są niezwykle istotne nie tylko dla łazienki ale też dla całego mieszkania. To właśnie poprzez łazienkę usuwana jest znaczna część zanieczyszczeń ze wszystkich pokoi.
Łazienka jest pomieszczeniem, w którym przy nieodpowiednim zastosowaniu rozwiązań wentylacyjnych może gromadzić się wiele zanieczyszczeń. Głównym z tych zanieczyszczeń jest wilgoć, która nie tylko tworzy się w łazience podczas codziennych czynności, ale również napływa do łazienki z innych pomieszczeń w mieszkaniu, gdyż przepływ powietrza w mieszkaniu jest tak właśnie zaprojektowany, iż odbywa się od pokoi w kierunku wentylacji wywiewnej, a te umieszczane są zwykle w łazienkach. jeżeli systemy nie usuną wilgoci, para wodna będzie się skraplać doprowadzając do powstania wilgoci, która pojawi się na szybach, oknach, ścianach, a także na posadzce oraz suficie. Nie jest to tylko kłopotliwe, ale przede wszystkim groźne dla samego budynku i może prowadzić trwałe uszkodzenia ścian. W takiej sytuacji nie wystarczy już tylko samo otwieranie okna w celu pozbycia się wilgoci, a choćby powstającego, nieprzyjemnego zapachu.
Usunięcie nadmiaru wilgoci
Zdecydowanie największe znaczenie ma zastosowanie odpowiedniej wentylacji wywiewnej, która usuwa nadmiar wilgoci z pomieszczeń wraz z powietrzem. Istnieją dwa sposoby na wentylowanie łazienki - wentylacja naturalna oraz wentylacja mechaniczna.
Wentylacja naturalna
Jednym z typowym rozwiązań wentylacyjnym jest wentylacja grawitacyjna - wyciągowa, czyli otwór przez który powietrze przedostaje się do pionowego przewodu w kominie. Kratka wentylacyjna powinna być zamontowana możliwie blisko sufitu. Podczas różnicy wymiany zimnego powietrza na zewnątrz i ciepłego powietrza wewnątrz domu powstaje naturalny ciąg kominowy. jeżeli przewidziana została odpowiednia ilość otworów nawiewnych powietrze z pomieszczeń wysyłane zostaje na zewnątrz a w jego miejsca napływa świeże powietrze. O ile kanały wentylacyjne są zamontowane prawidłowo, taka wentylacja powinna być skuteczna. Jednak i taki system nie zawsze jest wystarczający, ponieważ czasami niekorzystny kierunek wiatru może spowodować, iż wymiana powietrza jest zdecydowanie za mało intensywna.
http://ironcladgaming.net/wp-content/uploads/6/6-excellent-bathroom-vent-fan-fix.
Wentylacja mechaniczna
Jeśli system wentylacji naturalnej nie zadziała odpowiednio warto zainstalować w łazience wentylator łazienkowy. Bardzo często stosowane są małe wentylatory, które wspomagają pracę wentylacji naturalnej. Wentylatory z odpowiednim przepływem powietrza między 100-250 m3/h są w stanie w miarę gwałtownie usunąć nadmiar wody z łazienki o powierzchni do 6m2. Niestety wentylatory też mają swoje minusy. Poza tym iż są dość głośne, dodatkowo blokują przepływ naturalnego przepływu powietrza przez kratkę wentylacyjną. Wentylator nie zawsze więc sprawdza się w stosunku do oczekiwań. Wentylatorów nie można również stosować w łazienkach, w których zainstalowane są urządzenia spalające gaz jak również w budynkach gdzie są zbiorcze kanały wentylacji.
Piec gazowy w łazience
W przypadku łazienki wyposażonej w piec gazowy o odpowiednią wentylację należy zadbać w szczególny sposób. jeżeli jest to przepływowy podgrzewacz wody wystarczy zainstalowanie podstawowej kratki wentylacyjnej lub też wentylacji mechanicznej uruchamianej podczas jego pracy. Kratka nie może być absolutnie zamknięta ani zasłonięta. Przepływ świeżego powietrza jest niezbędny do prawidłowego spalania gazu. Odcięcie świeżego powietrza byłoby niebezpieczne dla zdrowia domowników. Musi być bezwzględnie zapewniony dopływ świeżego powietrza. W przypadku pieca dwu-funkcyjnego niezbędne jest doprowadzenie świeżego powietrza oddzielnym przewodem z zewnątrz. Obowiązkowo należy również pamiętać, aby przynajmniej raz w roku sprawdzać drożność całego systemu oraz pamiętać o czyszczeniu kratek wentylacyjnych.
Drzwi łazienkowe
Podczas całego procesu wentylacji łazienki, nie można zapomnieć o zamontowaniu odpowiednich drzwi łazienkowych. Ważne jest aby w drzwiach łazienkowych znajdowały się otwory służące wymianie powietrza lub też żeby drzwi były podcięte od dołu na wysokość około 2,5 cm Prawidłowa cyrkulacja powietrza bowiem dotyczy wszystkim pomieszczeń mieszkania czy domu. Dodatkowo należy pamiętać, aby nie zapominać o regularnym wietrzeniu całego mieszkania, co jest niezwykle ważne ze względu zarówno na wilgoć jak też na nasze zdrowie i samopoczucie.