Moje własne utopie artystyczne wywodzą się z pragnienia, by zrobić w sztuce kopię niepowtarzalnego losu jednostki, utrwalić jej kontur i gest, bicie serca i słowa, cień.
Ewa Kuryluk
Ewa Kuryluk to jedna z najwybitniejszych współczesnych polskich artystek. 17 maja o godzinie 18:00 Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie otworzyła wystawę indywidualną tej wybitnej twórczyni. Wystawa „Spotkanie na brzegu morza” ukazuje bogactwo i różnorodność twórczości artystki, której dorobek obejmuje wielość artystycznych języków, materii i technik.
Ewa Kuryluk jest twórczynią surrealnych i groteskowych litografii, akwatint, akwafort i kolaży. Jest również czołową przedstawicielką hiperrealizmu w malarstwie, twórczynią przełomowych instalacji z tkaniny oraz fotografką. Jej prace odzwierciedlają głęboką humanistyczną wrażliwość. Artystka to także wybitna humanistka, nagradzana pisarka i poetka oraz badaczka a także historyczka sztuki.
Na wystawie Spotkanie na brzegu morza zostaną zaprezentowane wczesne prace Ewy Kuryluk z lat 60-tych i 70-tych XX wieku, które do tej pory w większości nie były pokazywane w Polsce. Wśród eksponatów znajdują się kolaże oraz obrazy z cyklu Człekopejzaże oraz Ekrany.
Jednym z najbardziej imponujących elementów wystawy jest monumentalna instalacja z tkaniny zatytułowana Teatr Miłości z 1986 roku. Uzupełnieniem prezentacji są również autofotografie Ewy Kuryluk, stanowiące zapis kolejnych etapów jej życia artystycznego i osobistego.
Przewodnią ideą wystawy jest „prawdziwy wizerunek – vera-icon”, co doskonale oddaje złożoność i spójność artystycznych poszukiwań Ewy Kuryluk. Jej prace prowokują do refleksji nad naturą obrazu, tożsamością i ludzkim doświadczeniem.
Wystawa, której kuratorką jest Ania Muszyńska powstała przy współpracy z Fundacją Rodziny Starków a znakomita część prezentowanych obiektów pochodzi z kolekcji fundacji. Ewa Kuryluk będzie osobiście oprowadzać i opowiadać o wystawie w dniu 18 maja o godzinie 19:00 w ramach Nocy Muzeów 2024.