Zamek Czorsztyn to budowla znajdująca się w Małopolsce w górach Pieninach. Dzięki bardzo dobrej lokalizacji i licznym atrakcjom w pobliżu jest chętnie odwiedzana przez osoby wypoczywające nad Jeziorem Czorsztyńskim. Chociaż tyle razy byliśmy w pobliżu zamku, to jeszcze nie mieliśmy okazji go odwiedzić. Byliśmy natomiast kilka razy w Czorsztynie i mieliśmy okazję obejrzeć zamek na jednym obrazku razem z Tatrami. Od razu zachęcamy do przeczytania naszego tekstu o atrakcjach nad Jeziorem Czorsztyńskim i w jego okolicy.
Poniżej chcieliśmy się podzielić jednym zdjęciem, które udało nam się wykonać podczas jednej z wizyt na punkcie widokowym. Bardzo spodobało się naszym obserwującym w social media na
oraz Facebooku. W tym wpisie znajdziesz informację, jak dojechać na ten piękny punkt widokowy oraz atrakcje, które możesz przy okazji zobaczyć w pobliżu Zamku w Czorsztynie. Obecnie budowla jest częściowo zamknięta (stan 27.11.2023) ze względu na prace remontowe.
Dojazd na punkt widokowy w pobliżu Zamku Czorsztyn
Aby dojechać na punkt widokowy, który znajduje się w pobliżu zamku, musisz skręcić z drogi numer 969 w Kluszkowcach na Czorsztyn. Jeśli jedziesz od Nowego Targu to w prawo przed podjazdem, a jeżeli od Krościenka nad Dunajcem i Przełęczy Snozka to w lewo. Tuż przy drodze jest trochę miejsca, gdzie możesz się zatrzymać.
- Współrzędne dojazdu: 49.4460, 20.3253.
A jeżeli chcesz dojechać do Zamku w Czorsztynie, to musisz jechać prosto dalej w dół do centrum miejscowości. W niej trzeba skręcić w prawo i jechać cały czas prosto. Na samym końcu przed zakazem wjazdu jest mały parking. Jest on bezpłatny przez 90 minut, jeżeli zwiedza się zamek. Inaczej to 6 złotych. Z parkingu na zamek jest około 5 minut drogi.
- Lokalizacja parkingu przy Zamku w Czorsztynie: 49.4358, 20.3190.
Punkt obserwacyjny Wielkie Pole Widokowe – piękny o każdej porze roku
Ten punkt obserwacyjny nazywa się Wielkie Pole Widokowe. Rozciągają się z niego niesamowite widoki. Polecamy to miejsce zwłaszcza o wschodzie lub zachodzie słońca. My poznaliśmy je dopiero w ubiegłym roku, ponieważ nigdy jeszcze nie jechaliśmy w pobliże zamku. A tą drogą można dojechać do miejscowości Sromowce Wyżne. W niej możesz skorzystać z jednej z największych atrakcji Pienin, czyli Spływu Dunajcem.
W sąsiednich Sromowcach Niżnych jest także schronisko PTTK Trzy Korony oraz szlak przez Wąwóz Szopczański na szczyt.
Przyjechaliśmy tutaj w październiku 2023: jesienny widok i wreszcie kolory jesieni
W ostatnim czasie próżno było szukać pomarańczowych kolorów. Dopiero od mniej więcej tygodnia w górach zaczęła rządzić jesień. Zdecydowaliśmy się tutaj przyjechać do pracy na sesję ślubną, ponieważ to miejsce jest łatwo dostępne i bardzo atrakcyjne. Za każdym razem, gdy tutaj jesteśmy, to wracamy zachwyceni. Co najważniejsze, choćby nie trzeba wychodzić z samochodu, żeby obejrzeć te piękne górskie krajobrazy. Polecamy tutaj przyjechać na zachód słońca, ponieważ wschodzące słońce może pojawić się po lewej stronie za lasem i górami.
Często można tam spotkać owieczki
Bardzo często można tam spotkać owieczki, z którymi wiele osób robi sobie pamiątkowe zdjęcia. Do zdjęć ślubnych nadają się idealnie jako tło. Gdy jedziesz drogą, to należy uważać, ponieważ owce często przechodzą na drugą stronę. Pilnują je psy pasterskie, jednak na nas nigdy nie szczekały (w innych miejscach mogą szczekać i podlatywać, jeżeli ktoś się zbliża).
Co można zobaczyć z punktu widokowego Wielkie Pole?
Z punktu widokowego w Czorsztynie widać głównie: zamek, Tatry, Jezioro Czorsztyńskie, Górę Żar, pasmo Gorców na czele z Lubaniem, a także drugi z zamków, ten w Niedzicy. Chociaż i tak najciekawiej wygląda właśnie ten w Czorsztynie.
Plaża w okolicy
My często łączymy sobie wizytę na punkcie widokowym z plażą, która znajduje się 5 minut dalej. Trzeba wrócić na drogę 969 i skręcić w lewo w ulicę Turystyczną. Tam na samym końcu przed szlabanem zatrzymujemy samochód i idziemy na krótki spacer. W wakacje bardzo często plażuje tam sporo osób. Jest budka z lodami, restauracja, wypożyczalnia rowerów czy wypożyczalnia łódek na wędkowanie. Nad jeziorem widoczne są wierzchołki Tatr.
- Współrzędne plaży: 49.4444, 20.3024.
Ruiny Zamku w Czorsztynie: trochę historii
Jeśli już jesteśmy przy temacie Zamku w Czorsztynie, to podam kilka informacji dotyczących budowli. Gotycki zamek został wzniesiony w XIV wieku. Kto go zbudował? Jedne źródła wskazują na działalność Świętej Kingi inne na Kazimierza Wielkiego. Na pewno za króla Polski nastąpił jego rozwój. Celem była obrona południowej granicy naszego kraju oraz ochrona dyplomatycznego szlaku z Polski na Węgry. Znajduje się tuż nad jeziorem oraz w granicach Pienińskiego Parku Narodowego. Z biegiem lat przechodził z rąk do rąk. W 1795 roku został zniszczony przez uderzenie pioruna. Od XIX wieku istniał jako ruina w bardzo malowniczym miejscu nad Jeziorem Czorsztyńskim.
Co można zobaczyć na Zamku w Czorsztynie?
Zwiedzający obiekt mogą zobaczyć: ruiny zamku górnego i średniego, basztę Baranowskiego oraz Zieleniec. Są także wspaniałe widoki na: jezioro, Pieniny Spiskie, Tatry oraz Gorce. W środku jest wystawa o historii zamku oraz małe lapidarium. Legenda głosi o: ukrytym skarbie, Aleksandrze Kostce-Napierskim – przywódcy chłopskiego powstania oraz rozbójniku z czorsztyńskiej warowni.
Adres: ulica Zamkowa, 34-400 Czorsztyn
Cennik: bilet normalny kosztuje 10 a ulgowy 5 złotych.
Godziny otwarcia:
- Od 1 października do 30 kwietnia w godzinach 10:00 – 15:00 (bez poniedziałków),
- Od 1 maja do 30 września czynny codziennie w godzinach 9:00 – 18:00,
- Zamek jest zamknięty 1 stycznia, 11 listopada, 25 i 26 grudnia oraz we Wielkanoc.
Więcej informacji, historię, cennik oraz zdjęcia możesz znaleźć na stronie Pienińskiego Parku Narodowego.
Jakie atrakcje warto zobaczyć w pobliżu zamku oraz punktu widokowego?
W pobliżu Zamku Czorsztyn jest wiele ciekawych atrakcji oraz noclegów. Najlepiej znaleźć kwaterę w samej miejscowości lub sąsiednich miejscach: Szczawnica, Krościenko nad Dunajcem czy Niedzica. Z nich można zaplanować zwiedzanie poniższych miejsc.
- Jezioro Czorsztyńskie,
- Zamek w Niedzicy,
- Góra Wdżar w Kluszkowcach,
- Góra Sokolica ze słynną reliktową sosną,
- Szczawnica i Krościenko nad Dunajcem,
- Wodospad Zaskalnik,
- Szczyt Trzy Korony z platformą widokową,
- Wysoka – najwyższy szczyt w Pieninach,
- Sromowce Niżne i Schronisko PTTK Trzy Korony,
- Rezerwat Biała Woda w Jaworkach,
- Całe pasmo Pienin, w którym się w tej chwili znajdujemy.