Wiele osób jest zdania, iż noworodki i niemowlęta najczęściej są podobne do swoich ojców. Czy tak jest faktycznie? Prawda leży pośrodku, jednak tu warto zauważyć, iż dzieci dziedziczą cechy obojga rodziców, ale czasem bywa, iż jedna lub kilka z nich zaczynają dominować. Dotyczy to nie tylko koloru oczu, włosów lub kształtu nosa, ale również np. ...dołeczków. jeżeli ojciec posiada tę cechę istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, iż dziecko również po nim je odziedziczy.
REKLAMA
Zobacz wideo Jaką mamą jest Anna Wendzikowska? "Jeśli ktoś krzywdzi moje dziecko, budzi się we mnie matka lwica" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]
Co dziedziczymy po ojcu? Wzrost i "biały tłuszcz"
Co maluch może odziedziczyć po swoim ojcu? Oczywiście wzrost. Jak podają naukowcy, istnieją dowody na to, iż jednak nieco większą rolę odgrywają tu geny ojca, aniżeli matki. Jednak to nie wszystko, bo maluch po tacie może otrzymać również skłonność do tycia. "Dziecko może winić swojego tatę za tzw. biały tłuszcz - duże krople lipidów lub kwasów tłuszczowych. Naukowcy są zdania, iż to, ile tłuszczu magazynowane jest w ciele człowieka, szczególnie wokół narządów, jest w dużej mierze determinowane przez geny przekazywane przez ojca" - podaje portal familyeducation.com.
Te cechy wyglądu dziecko dziedziczy po ojcu
Do tej listy należałoby dorzucić jeszcze kilka innych rzeczy w kontekście całego wyglądu. Są to przede wszystkim: usta (ich wielkość i kształt), dołeczki w policzkach, uzębienie i kolor oczu. To właśnie w tych przypadkach męskie geny, w porównaniu z żeńskimi, są bardziej dominujące i aktywne.
W przypadku dołeczków mówi się jednak, iż są one nieregularną cechą dominującą. Dzieje się tak, ponieważ nie są przekazywane potomkowi w przewidywalny sposób, jak inne cechy, takie jak kolor włosów lub grupa krwi.
Należy jednak pamiętać, iż każdy z nas przychodzi na świat z własnym indywidualnym zestawem genów. Jest to prawdziwa mieszanka wybuchowa - otrzymana w "spadku" od rodziców i dziadków, bo prawdą przecież jest, iż konkretna cecha nie musi pojawiać się u każdego członka danej rodziny. Zdarza się, iż przeskakuje ona o jedno lub choćby dwa pokolenia.
Problemy ze zdrowiem psychicznym też są dziedziczne?
Istnieją dowody sugerujące, iż problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak schizofrenia, lęki, depresja i choroba afektywna dwubiegunowa, mogą być dziedziczne, tzn. przekazywane z rodzica na dziecko. "Jeśli więc twój ojciec cierpi na chorobę psychiczną, może to zwiększać ryzyko wystąpienia tej samej choroby u ciebie, jednak biorąc pod uwagę wyłącznie czynniki genetyczne, prawdopodobieństwo jej wystąpienia jest stosunkowo niewielkie" - podaje portal specjalizujący się w badaniach genetycznych alphabiolabs.co.uk.
Jednak należy mieć świadomość, iż dziedziczenie cech po rodzicach i sposób ich mieszania się, to do pewnego stopnia loteria, coś, co nie do końca da się przewidzieć. Geny mogą determinować wiele cech, to jednak wpływ na to, jak wyglądamy i jak się zmieniamy, ma też środowisko oraz styl życia, który prowadzimy.