Sobota w Magnolia Park, Zadbaj o zdrowie i bądź Eko

gazetasenior.pl 3 tygodni temu
  • About
  • Latest Posts
Jerzy Dudzik
Redaktor senior, fotograf. Jak mówi o sobie – rejestruje obrazki przy pomocy sprzętu fotograficznego i równie często dodaje do nich komentarz. Zdjęcia bez komentarza są według niego niepełnowartościowe. Najchętniej podejmuje się tematów związanych z kulturą, nie stroni od komentowania trudnych zagadnień dotykających seniorów.
Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
  • Sobota w Magnolia Park, Zadbaj o zdrowie i bądź Eko - 19 kwietnia, 2024
  • Fińska sobota na wrocławskim lotnisku - 19 kwietnia, 2024
  • Liście z rzodkiewki i duszone rzodkiewki. Nowa smaczna jarzynka - 15 kwietnia, 2024

Zadbaj o zdrowie! Darmowe badania profilaktyczne w sobotę.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Kiedy ostatnio raz mierzyłeś poziom glukozy lub ciśnienia? Wiesz, ile masz w organizmie wody, a ile tkanki tłuszczowej? Poszukujesz porad dotyczących zdrowego żywienia? Chcesz się nauczyć pierwszej pomocy, a może oswoić dziecko z lekarzem? Odwiedź Magnolia Park w najbliższą sobotę i po prostu lepiej o siebie zadbaj.

Zadbaj o zdrowie

Sobotnie wydarzenie pt. Zdrowie pod Kontrolą to okazja, aby skorzystać z możliwości bezpłatnych badań i dowiedzieć się więcej o profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Akcję w centrum handlowym Magnolia Park organizuje IFMSA-Poland Oddział Wrocław, czyli organizacja zrzeszająca studentów kierunków medycznych i młodych lekarzy.

Oprócz bezpłatnych badań profilaktycznych, studentki i studenci udzielą m.in. porad dotyczących prawidłowego odżywiania, samobadania piersi i jąder oraz zasad udzielania pierwszej pomocy. W czasie wydarzenia można się będzie zarejestrować w bazie potencjalnych dawców szpiku DKMS. Organizatorzy przygotowali także coś dla najmłodszych – dzieci wcielą się w lekarzy Szpitala Pluszowego Misia i zadbają o zdrowie swoich pluszaków, a tym samym oswoją z lekarzami i badaniami.

Zdrowie pod Kontrolą to cykliczne wydarzenie odbywające się w Magnolia Park. W najbliższą sobotę, 20 kwietnia, z porad i badań można skorzystać w godz. 10:00-16:00.

Choroby cywilizacyjne. Jak się przed nimi bronić?

Nadwaga, otyłość, a w dalszym stadium cukrzyca to główne choroby cywilizacyjne. Należą do nich także choroby układu sercowo-naczyniowego, nowotwory czy niepłodność. Jak się przed nimi bronić? Warto unikać siedzącego trybu życia, ograniczenia aktywności fizycznej, diety bogatej w węglowodany, palenia tytoniu, nadmiernego spożywania alkoholu, a także stresu. Jak zalecają lekarze, ważne są też regularne badania i poszerzenie wiedzy o zdrowym stylu życia.

Badania w ramach akcji „Zdrowie pod kontrolą”:

  • badanie poziomu glukozy we krwi,
  • pomiar ciśnienia tętniczego,
  • pomiar wody i tkanki tłuszczowej,
  • porady dotyczące zasad zdrowego żywienia,
  • rejestracja potencjalnych dawców szpiku w bazie DKMS,
  • nauka samobadania piersi i jąder,
  • nauka pierwszej pomocy,
  • Szpital Pluszowego Misia — poprzez zabawę, studenci pokażą, jak przełamać barierę dziecko — lekarz.

Dzień Przyjazny Planecie

Każdy, kto w sobotę przyniesie do Magnolia Park posegregowane odpady, otrzyma sadzonkę drzewa od Magnolia Park i partnerów akcji, czyli Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu i Nadleśnictwa Śnieżka.

Sadzonkę będzie można zdobyć za:

– 15 plastikowych butelek,

– 3 kg makulatury,

– 2 elektroodpady (do maksymalnie 5 kg każdy),

– 30 baterii,

– 10 żarówek.

Wraz z sadzonką otrzymamy specjalnie przygotowaną instrukcję sadzenia i będziemy mogli zasięgnąć porady ekspertów. Wśród gatunków sadzonek znajdą się: sosna pospolita, klon jawor, lipa drobnolistna, czereśnia ptasia i świerk kłujący. — To rodzime gatunki drzew z naszej szkółki i są przewidziane do wysadzenia na zewnątrz, a więc w ogrodach, na działkach czy skwerach. Nie zalecamy sadzenia ich w doniczce — mówi Agnieszka Zając, specjalista Służby Leśnej z Nadleśnictwa „Śnieżka”.

Specjalne stoisko, na którym będzie można oddać odpady i odebrać sadzonkę, będzie czynne od 10:00 do 18:00, przy wejściu do Magnolia Park od strony ulicy Legnickiej.

Atrakcje wokół less waste i ekologii

W ramach Dnia Przyjaznego Planecie przewidzianych jest wiele wydarzeń z myślą o najmłodszych. Wśród nich znajdzie się stanowisko Ekolandii, na którym będzie można wziąć udział m.in. w małym odpadowym kole fortuny, wielkoformatowej grze XXL, warsztatach z przygotowania lasu w słoiku, czy hoteli dla owadów. Na gigantyczną, ekologiczną grę planszową zaproszone są dzieci wraz z rodzicami. Warto rzucić kostką, odpowiedzieć na pytania, rozwiązać zagadki i wyzwania. Po dotarciu na metę czekają na Was bowiem nagrody — filtrujące butelki na wodę.

Z kolei Fundacja Ładne Historie zaplanowała tego dnia warsztat kulinarny dla dzieci i dorosłych „Nie marnujemy – sposób na zapomniane owoce i warzywa”. Uczestnicy przygotują kolorowy, odżywczy koktajl zero waste wykorzystując obite, dojrzałe czy zapomniane owoce i warzywa.

Krzywy Komin zorganizuje warsztaty, podczas których wykonane zostaną zegary z mechanizmem na baterie, a także warsztaty tworzenia soli w szklanych fiolkach.

Na warsztaty i zabawy dla dzieci zaprasza też Liga Ochrony Przyrody.

Kiszone rzodkiewki

Od godziny 12:00 do 18:00 będzie można zdobyć wartościową wiedzę i umiejętności dotyczące robienia kiszonek. Gospodarstwo M. Sznajder z Doliny Baryczy przygotuje specjalne warsztaty, na których nauczy kiszenia rzodkiewek i marchewek. Te pierwsze cieszą się w tej chwili dużym zainteresowaniem ze względu na sezon. — Kiszone rzodkiewki są delikatniejsze od surowych i kojarzą się z ogórkami kiszonymi. Mogą okazać się świetną alternatywą dla dzieci, które nie lubią ich ostrego smaku — mówi Emilia Sznajder-Chmura z gospodarstwa Kiszonki Sznajderów z Doliny Baryczy.

Każdy uczestnik warsztatów otrzyma certyfikat kiszonkowego Master Chefa, dyplom i wybrany sok z gospodarstwa Sznajderów w jednym z sześciu smaków: kiszonych buraków, kapusty białej lub czerwonej, ogórka, selera lub marchewki.

Myjki z konopnego sznurka

Miłośnicy robótek ręcznych na pewno odnajdą się na warsztacie tworzenia ekologicznych myjek konopnych na szydełku. Będą mieli możliwość wykonania własnej myjki z naturalnego konopnego sznurka w wybranym przez siebie rozmiarze. Myjki są świetną alternatywą dla sztucznych gąbek do naczyń, sprawdzą się idealnie jako ściereczka do mycia powierzchni kuchennych i jako odpowiednik plastikowych myjek do ciała. Aby uczestniczyć w warsztatach, nie jest potrzebna umiejętność szydełkowania – zaczynamy od zera.

Stanowisko Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Doradcy Energetyczni udzielać będą wszystkim zainteresowanym porad z zakresu możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Podpowiemy, jak zaoszczędzić energię w gospodarstwie domowym lub przedsiębiorstwie, przekażemy informacje o programach wsparcia finansowego związanymi z efektywnością energetyczną, termomodernizacją, a także będziemy odpowiadali na pytania dotyczące indywidualnych potrzeb i wyzwań związanych z energetyką.

Plan wydarzenia

  1. Sadzonki drzew za odpady 10:00-18:00
  2. Warsztaty less waste – 10:00-18:00
  • Stanowisko Ekolandii – ekoporady i pogadanki ekologiczne, stoisko edukacyjne, małe odpadowe koło fortuny, wielkoformatowa gra XXL, warsztaty przygotowania lasu w słoiku i warsztaty przygotowania hoteli dla owadów.
  • Gospodarstwo M. Sznajder – rodzinne warsztaty kiszenia produktów sezonowych od 12:00 do 18:00.
  • Liga Ochrony Przyrody — warsztaty i zabawy dla dzieci.
  • Krzywy Komin — warsztaty, na których wykonane zostaną zegary z mechanizmem na baterie, a także warsztaty tworzenia soli w szklanych fiolkach. Ponadto międzypokoleniowy warsztat tworzenia ekologicznych myjek konopnych na szydełku.
  • Fundacja Ładne Historie — warsztat kulinarny dla dzieci i dorosłych „Nie marnujemy — sposób na zapomniane owoce i warzywa”.
  • Gigantyczna ekologiczna gra planszowa.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Partnerami wydarzenia są Zielony Wrocław i Wrocław nie marnuje.

Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera

Bezpłatne leki 65+ od kwietnia br. Jakie leki za darmo po 65 roku życia? [AKTUALNA LISTA + WYSZUKIWARKA]

Idź do oryginalnego materiału