Śnieżnik to najwyższy szczyt Masywu Śnieżnika i całej polskiej części Sudetów Wschodnich. Wznosi się on na wysokość 1423 m n.p.m. Na jego szczycie znajduje się wieża widokowa, która została otwarta jesienią 2022 roku. Z jej tarasu widokowego rozpościera się bardzo rozległa panorama. Widoczne są, m.in. Góry Orlickie, Bystrzyckie, Stołowe, a także Sowie, Bardzkie, Złote i Bialskie. Uwagę przykuwają także czeski Wysoki Jesionik z najwyższym szczytem Pradziadem oraz Dolina Morawy. U podnóża Śnieżnika, na Hali pod Śnieżnikiem znajduje się XIX-wieczne schronisko turystyczne. Symbolem Śnieżnika jest także figurka słonia z 1932 roku, znajdująca się ok. 0,5 kilometra na południowy-wschód od jego szczytu. Na zboczach Śnieżnika znajduje się także źródło rzeki Morawy, będącej dopływem Dunaju.
Szczyt Śnieżnika wraz z jego północnym zboczem objęty jest ochroną przyrody. W 1965 roku utworzono tu Rezerwat Przyrody Śnieżnik Kłodzki, Ma on za zadanie chronić siedliska traw, ziołorośli wysokogórskich oraz roślinności zielnej.
Śnieżnik – szlaki
Najpopularniejsze szlaki prowadzące na Śnieżnik rozpoczynają się w Kletnie oraz w Międzygórzu. Niezwykle malowniczą trasą jest natomiast ta, która swój początek ma w miejscowości Kamienica. Śnieżnik można zdobyć także od strony czeskiej. Cały masyw pokryty jest gęstą siecią szlaków, więc mamy tu ogromny wybór tras.
Pieczątkę potwierdzającą zdobycie Śnieżnika znajdziecie w schronisku znajdującym się na Hali pod Śnieżnikiem.
Szlak na Śnieżnik z Międzygórza – dojazd i parking
Jeśli macie w planach zdobycie Śnieżnika to najbardziej dogodnym miejscem pozostawienia samochodu w Międzygórzu jest, tzw. Parking pod Skocznią (lokalizacja na poniższej mapie). My, byliśmy tutaj tuż po godzinie 9 w wielkanocny poniedziałek i nie mieliśmy żadnych problemów ze znalezieniem wolnego miejsca parkingowego. Jest ich tutaj ok. 100, więc pewnie tylko piękna, słoneczna pogoda w jeden z wolnych dni może sprawić, iż parking gwałtownie się wypełni.
Oczywiście samochód możecie pozostawić również w centrum Międzygórza. Jednak to rozwiązanie wiąże się z tym, iż zarówno na początek jak i koniec wycieczki czeka na Was zmaganie się z asfaltową nawierzchnią. My zwiedzanie Międzygórza polecamy zostawić na czas po powrocie ze Śnieżnika.
Do Międzygórza dojedziemy drogą krajową nr 33 łączącą Kłodzko z przejściem granicznym w Boboszowie. Podążając tą trasą od strony Kłodzka, w miejscowości Domaszków musimy skręcić w lewo. Z tego miejsca do Międzygórza dojedziemy po ok. 10 minutach.
Czerwony szlak z Międzygórza
Przy parkingu pod skocznią narciarską biegnie szlak czerwony, którym rozpoczniemy wędrówkę, a także szlak niebieski, którym będziemy schodzić. jeżeli macie zamiar odszukać tytułowej skoczni, to poszukujcie miejsca, gdzie jest wyraźny prześwit w drzewach i widoczny jest zarys zeskoku. Z parkingu początkowo wędrujemy wzdłuż potoku Wilczka (tak tego samego, który zasila Wodospad Wilczki) wygodną szeroką ścieżką. Nią także podążają trasy dojazdowe do pętli tras rowerowych Singletrack Glacensis. Z tego względu bądźcie uważni, jak będziecie tędy wędrować i nie zajmujcie całej szerokości drogi. Po ok. 500 metrach nasz szlak skręca w prawo. Przekraczamy mostek i stajemy na rozdrożu dróg. Szlak czerwony ucieka w lewo stromo do góry. Można ten stromy odcinek jednak ominąć, podążając przez cały czas szeroką drogą na wprost. Z prawej strony natomiast rozpoczyna się pętla rowerowa “Pod Śnieżnikiem”.
Wybieramy strome podejście znakowane czerwonymi szlaowskazami. Na jego pokonanie zarezerwujcie przynajmniej kilkanaście minut, po których upływie znów zameldujemy się na szerokiej, wygodnej ścieżce (tej samej, która podążała na wprost na wspomnianym wcześniej rozwidleniu). Warto w tym miejscu odwrócić się do tyłu, gdyż naszym oczom ukazują się pierwsze widoki podczas tej wycieczki. Możemy spoglądać na Góry Orlickie, Masyw Jagodnej, czy Igliczną z sanktuarium znajdującym się u podnóża jej szczytu. Kolejne minuty marszu to wędrówka szeroką, wygodną drogą. Gdy robi się trochę monotonnie, nasz szlak nagle skręca w prawo i wkracza w węższą i usianą licznymi korzeniami i kamieniami ścieżkę.
Od tego momentu do schroniska mamy jeszcze ok. 45 minut marszu. Trasa, którą wędrujemy, trawersuje szczyt Średniaka. Jest naprawdę niezwykle przyjemnie i miło. Po drodze czeka na nas kilka formacji skalnych. W pewnym momencie dochodzimy do niewielkiego prześwitu, dzięki czemu otwiera się niewielka panorama w stronę Małego Śnieżnika. Tym oto sposobem, po ok. 1,5 godzinie od opuszczenia Parkingu pod Skocznią meldujemy się pod Schroniskiem na Śnieżniku im. Zbigniewa Fastnachta.
Schronisko PTTK na Śnieżniku im. Zbigniewa Fastnachta
Budynek schroniska PTTK na Śnieżniku powstał w 1871 roku z inicjatywy Marianny Orańskiej, królowej niderlandzkiej, która była właścicielem ziem w okolicach Międzygórza. Nakazała ona pewnemu góralowi ze Szwajcarii wybudować na Hali pod Śnieżnikiem gospodę. Na jego cześć nazwano ją Szwajcarką. Po II wojnie światowej zmieniono jej nazwę na schronisko Pod Śnieżnikiem ze względu na to, by nie była mylona ze schroniskiem Szwajcarka w Rudawach Janowickich. Schronisko pod Śnieżnikiem zostało zrewitalizowane i unowocześnione w latach 80. XX wieku. Wszystko dzięki staraniom ówczesnego dzierżawcy tego miejsca, Zbigniewa Fastnachta. Ze względu na jego zasługi dla obiektu, postanowiono po jego śmierci nazwać go jego imieniem.
Położenie schroniska na rozległej Hali pod Śnieżnikiem gwarantuje przepiękne widoki na Góry Orlickie, które można oglądać z jego wnętrza. Ze względu na to, iż znajduje się ono w bardzo bliskiej odległości od szczytu Śnieżnika, jest miejscem znanym i obleganym przez turystów.
Zielonym szlakiem na szczyt
Przy schronisku zmieniamy kolor szlaku z czerwonego na zielony, którym to dotrzemy na sam szczyt Śnieżnika. Po drodze, tuż przy polsko- czeskiej granicy odbijamy na punkt widokowy zlokalizowany na Jaskółczych Skałach. To zgrupowanie gnejsowych skał jest miejscem, skąd widoczna jest czeska Dolina Morawy. Jest tutaj cicho, a to ze względu na fakt, iż turyści rzadko się tutaj zapuszczają. Z Jaskółczych Skał wracamy na szlak zielony, który po ok. 15 minutach wyprowadza nas na szczyt Śnieżnika.
Śnieżnik zdobyty!
Po wejściu na szczyt Śnieżnika pierwsze, co rzuca się w oczy to nowa wieża widokowa. Została ona wzniesiona w miejscu starej wieży z 1899 roku. Stara wieża ze względu na zły stan techniczny została zburzona w 1973 roku, a jej pozostałości na szczycie leżały aż do 2020 roku. Nowa wieża jest zupełnie inna. Wprowadza mnóstwo nowoczesności w krajobraz Śnieżnika. jeżeli ta budowla nie przypadnie Wam do gustu to wierna kopia starej wieży na Śnieżniku znajduje się na czeskim szczycie Vetrov, położonym w Górach Rychlebskich, kilkadziesiąt kilometrów na wschód od miejsca, w którym się aktualnie znajdujemy.\
Z wieży na Śnieżniku, rozpościera się wyjątkowa panorama. Widać nie tylko wspomnianą wcześniej Dolinę Morawy, ale i szczyty Wysokiego Jesionika z Pradziadem w roli głównej, czy nieco dalej Góry Opawskie z Biskupią Kopą. Dobrze widoczne są także Góry Bialskie, Góry Złote, a także Masyw Jagodnej i Góry Orlickie. Widać także Góry Bardzkie, Stołowe, Sowie, a choćby Karkonosze.
Mimo iż wieża widokowa na Śnieżniku pozostało nie otwarta, to i tak panorama rozpościerająca się z jego szczytu jest wyjątkowa. Widać nie tylko wspomnianą wcześniej Dolinę Morawy, ale i szczyty Wysokiego Jesionika z Pradziadem w roli głównej, czy nieco dalej Góry Opawskie z Biskupią Kopą. Dobrze widoczne są także Góry Bialskie, Góry Złote, a także Masyw Jagodnej i Góry Orlickie. Przy dobrej pogodzie widać także Góry Bardzkie, Stołowe, Sowie, a choćby Karkonosze. Nas zaszczyt oglądania tych 4 ostatnich pasm niestety tym razem nie spotkał:(
Śnieżnik – gdzie znaleźć figurę słonia?
Po chwili spędzonej na wieży widokowej na Śnieżniku ruszamy w poszukiwanie symbolu Śnieżnika – figury słonia. Aby do niej dotrzeć, musimy ze szczytu Śnieżnika kierować się za żółtymi czeskimi szlakowskazami, które najpierw doprowadzą nas do źródeł rzeki Morawa. Ta najdłuższa rzeka Moraw ma 352 kilometrów długości i jest lewym dopływem Dunaju, który następnie wpływa do Morza Czarnego.
Będąc w okolicy koniecznie zdobądź także Pradziad
Po kilkuset metrach od źródeł tej rzeki dojrzymy ruiny dawnego schroniska. To obiekt poświęcony księciowi Janowi Lichtensteinowi, który podarował swoje ziemie, aby w 1912 roku pod szczytem Śnieżnika wznieść na nich schronisko. Niestety nie przetrwało ono próby czasu i ze względu na zły stan techniczny zostało rozebrane w 1971 roku. Pozostała po nim jednak pamiątka w postaci figury słonia. Została ona umieszczona przed budynkiem schroniska w 1932 roku przez grupę niemieckich artystów, którzy spotykali się w obiekcie im. Lichtensteina. W ten sposób chcieli oni upamiętnić 20-lecie powstania obiektu.
Powoli wracamy do Międzygórza
Po odnalezieniu słonika znów kierujemy się w stronę Międzygórza. Aby dojść do tej miejscowości, musimy po raz drugi dzisiejszego dnia zdobyć Śnieżnik, a następnie zejść zielonym szlakiem do schroniska, do którego tym razem na chwilę wstępujemy. Ze schroniska, jednak nie wracamy czerwonym szlakiem, którym wędrowaliśmy do góry, a kierujemy się w stronę Przełęczy Śnieżnickiej (1123 m n.p.m.). Na niej wybieramy szlak o kolorze niebieskim, którym jeżeli wierzyć szlakowskazom po 1,5 godzinie dotrzemy do Międzygórza.
Trasa ta jest bardzo monotonna, jednak charakteryzuje się niewielkim nachyleniem, dzięki czemu możemy schodzić bardzo spokojnie, kilka nadwyrężając swoje stawy kolanowe. Po przebyciu tego odcinku, po ponad 6 godzinach na szlaku meldujemy się znów na parkingu pod Skocznią, gdzie rano pozostawiliśmy samochód. Jednak to nie koniec naszej wycieczki, gdyż jeszcze koniecznie musieliśmy zaglądnąć do Międzygórza.
Międzygórze- koniecznie je odwiedź!
Międzygórze to niewielka wieś, która swój rozkwit zawdzięcza Mariannie Orańskiej. Charakterystyczna, drewniana zabudowa miejscowości w stylu szwajcarskim to również zasługa Marianny. Piękne domy, które w większości służą jako pensjonaty możemy podziwiać po dzień dzisiejszy. Sprawiają one, iż spacerując po Międzygórzu, możemy się poczuć jak w alpejskim miasteczku.
Będąc w Międzygórzu, koniecznie zawitajcie także nad Wodospad Wilczki. To drugi co do wysokości (po Wodospadzie Kamieńczyka) wodospad w Sudetach. Jego wody spadają z wysokości 24 metrów, a następnie tworzą malowniczy wąwóz.
Dla spragnionych górskich wędrówek polecamy także udać się na krótki spacer do Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej znajdującej się tuż pod szczytem Iglicznej (845 m n.p.m.). Tuż obok kościoła znajduje się także schronisko turystyczne.
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!