Śmierć i pogrzeb papieża Franciszka: wydarzenie o zasięgu globalnym

plotkosfera.pl 5 godzin temu

W miniony poniedziałek, 21 kwietnia 2025 roku, zmarł papież Franciszek, 266. papież w historii Kościoła katolickiego. Wydarzenie to wywołało falę kondolencji i wyrazów żalu z całego świata. W ciągu trzech dni, ponad ćwierć miliona osób odwiedziło bazylikę Świętego Piotra, aby oddać hołd zmarłemu papieżowi.

Obrzęd zamknięcia trumny odbył się w piątek wieczorem, a następnie trumna została przygotowana do pogrzebu, który odbędzie się w sobotę. Kamerling kardynał Kevin Farrell przewodniczył ceremonii zamknięcia trumny, w której został złożony woreczek z monetami wybitymi w czasie pontyfikatu Franciszka, a także podpisany akt notarialny zatytułowany „Akt przejścia do Domu Ojca Jego Świątobliwości Franciszka”.

Akt zawiera życiorys papieża oraz jego dokonania w czasie papieskiej posługi. Dokument zaczyna się od słów: „Wędrując z nami jako pielgrzym nadziei, przewodnik i towarzysz drogi ku ostatecznemu celowi, do którego wszyscy jesteśmy powołani — Niebu, 21 kwietnia Roku Świętego 2025, o godzinie 7:35 rano, gdy światło Paschy oświetlało drugi dzień Oktawy, w Poniedziałek Wielkanocny, umiłowany Pasterz Kościoła Franciszek przeszedł z tego świata do Ojca”.

Pogrzeb papieża Franciszka odbędzie się w sobotę o godzinie 10.00 na placu Świętego Piotra. W uroczystości udział weźmie 160 delegacji i kilkudziesięciu przywódców, w tym prezydent USA Donald Trump i prezydent Argentyny Javier Milei. Będzie również prezydent RP Andrzej Duda. Zgodnie z protokołem, pierwsze miejsca w rzędach przed bazyliką zajmie delegacja z Argentyny z prezydentem Mileiem.

Po mszy, trumna z ciałem papieża w kondukcie żałobnym opuści Watykan przez boczną bramę Perugino i zostanie przewieziona do miejsca pochówku, czyli bazyliki Matki Bożej Większej. Trasa ta liczy około sześć kilometrów. Kondukt będzie jechał powoli, z prędkością około 5-10 kilometrów na godzinę, aby wszyscy stojący na trasie trwającego około godziny przejazdu mogli pożegnać papieża.

Trumna będzie widoczna w czasie przejazdu orszaku, złożonego z kilku samochodów. Będą w nim niektórzy kardynałowie i krewni papieża. Przejazd konduktu będzie transmitowany w telewizji. Przed bazyliką Matki Bożej Większej, którą Franciszek wybrał jako miejsce swojego pochówku, trumnę powita grupa ubogich i bezdomnych. Ten gest ma podkreślić to, jak ważne miejsce zajmowali oni w jego posłudze.

W grupie tej będą między innymi 74-letni bezdomny Włoch, dziennikarz w separacji – podopieczny noclegowni, prawosławny imigrant z Egiptu, oraz muzułmanie, wśród nich kurdyjscy uchodźcy z Turcji i Iraku oraz obywatel Sudanu. Obrzęd złożenia trumny w grobie nie będzie transmitowany jako akt prywatny.

Zgodnie z życzeniem papieża, na jego grobie z marmuru z Ligurii – regionu pochodzenia rodziny jego matki, widnieć będzie tylko napis Franciscus, a nad nim umieszczona będzie reprodukcja krzyża, który nosił na piersi. W opublikowanym w poniedziałek testamencie, papież napisał: „Proszę, aby moje doczesne szczątki spoczęły w oczekiwaniu na dzień zmartwychwstania w Papieskiej Bazylice Matki Bożej Większej. Proszę, aby mój grób został przygotowany w niszy w nawie bocznej między Kaplicą Paulińską (Kaplicą Salus Populi Romani) i Kaplicą Sforza tejże papieskiej bazyliki. Grób ma być w ziemi, prosty, bez szczególnego zdobienia i z jedynym napisem: Franciscus. Wydatki na przygotowanie mojego pochówku zostaną pokryte sumą od dobroczyńcy”.

Idź do oryginalnego materiału