Smakuj, delektuj i czuj się dobrze po świątecznych posiłkach. Ciesz się rodzinnym czasem bez dyskomfortu

kobieta.gazeta.pl 6 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Shutterstock / bbernard


Czas świąteczny to czas ucztowania i relaksu w gronie najbliższych. Siedzimy przy stole, jemy pyszności i cieszymy się bliskością. Tak powstają najpiękniejsze wspomnienia. Smaki i zapachy tradycyjnych, bożonarodzeniowych potraw są łącznikiem z poprzednimi pokoleniami. Co zrobić, by ucztowanie w Boże Narodzenie nie przyniosło dyskomfortu? Zasad jest kilka. Przede wszystkim wsłuchujmy się w swój organizm. On wie, kiedy powiedzieć sobie stop, a wątroba będzie nam wdzięczna.Jeszcze kawałek śledzia czy smażonego karpia a do tego łyżka aromatycznej kapusty z grzybami. Otoczeni bożonarodzeniowym ciepłem, rozkoszujemy się smakiem wyjątkowych potraw. Tradycyjne dania wigilijne i świąteczne to dla wielu osób najpyszniejsze potrawy świata. Przygotowywane są zwykle tylko raz w roku. Trudno więc sobie czegoś odmówić, zwłaszcza iż mama, ciocia czy babcia tak fantastycznie zachęcają do jedzenia.
REKLAMA


Mała, zabawna przerwa w ucztowaniuJak zorganizować świąteczne ucztowanie? Jak w najpiękniejszej kolędzie, wyznaczmy sobie rytm. Powracającym refrenem niech będą przerwy w jedzeniu. Porozmawiajmy wtedy, zaśpiewajmy, odpakujmy prezenty. Warto także przypomnieć sobie proste gry towarzyskie nie wymagające żadnych akcesoriów czy rekwizytów. Zabawne zgadywanki jak np. "Zgadnij, kim jestem" czy "Tajemnicze słowo" sprawią, iż przestaniemy machinalnie sięgać do półmisków z pysznościami, od których ugina się świąteczny stół. Możemy też opowiadać dzieciom bożonarodzeniowe baśnie czy w migoczącym świetle choinkowych lampek zrobić teatrzyk cieni.Świąteczny spacer idealnym, naturalnym wspomaganiem trawieniaNie bójmy się tego powiedzieć. W święta bywamy przejedzeni. W zasadzie na wszystkie te pyszności nie ma mocnych. Prawie każdy ulega ich czarowi. Są jednak pewne sposoby na poprawienie trawienia.Aktywność fizyczna? Jesteśmy na tak. Nie od dziś wiadomo, iż ruch to zdrowie. Powinniśmy więc robić dziennie kilka tysięcy kroków. W święta niech naszą tradycją staną się spacery – do pobliskiego parku lub do miasta, by pooglądać bożonarodzeniowe dekoracje. A jeżeli nieopodal nas znajduje się las, zafundujmy sobie rodzinną, leśną kąpiel – to idealny sposób na odstresowanie.


Święta to idealny czas na spacer po parku czy podziwianie świątecznych dekoracji miasta Fot. Shutterstock / PH888


Spacery czy lekkie ćwiczenia dobroczynnie wpłyną na działanie naszego układu pokarmowego. Żołądek i wątroba będą nam bardzo wdzięczne.Organizm prawdę Ci powieZanim sięgniemy po następny kawałek rewelacyjnie pysznego makowca czy piernika, wsłuchajmy się w siebie. Pamiętajmy, iż czym innym jest apetyt, a czym innym – głód. zwykle w święta, mówiąc kolokwialnie, mamy "na coś smaka". Za fizjologiczną regulację odczucia potrzeby jedzenia odpowiadają ośrodki głodu i sytości usytuowane w mózgu. Do podwzgórza docierają sygnały, które informują o m.in. o tym, czy powinniśmy już coś zjeść, czy przez cały czas jesteśmy najedzeni. Poczekajmy więc chwilę po posiłku, aż do mózgu dotrze informacja, iż żołądek jest pełny.Ucztujmy w święta niespiesznie, cieszmy się smakiem potraw, ale róbmy między posiłkami przerwy. Dzięki temu organizm będzie mógł prawidłowo reagować na to, co się dzieje z układem pokarmowym.Wątroba potrzebuje wsparciaBożonarodzeniowe menu obfituje w potrawy, które mogą obciążać wątrobę. Jemy też częściej i więcej niż zwykle, co nie sprzyja jej prawidłowemu funkcjonowaniu. Smażone potrawy, takie jak np. rumiany, otoczony chrupiącą panierką karp z patelni, zjedzone w nadmiarze, mogą sprawić, iż wątroba będzie mieć bardzo wiele pracy.


Narząd ten nie przepada również za dużą ilością tłuszczu w naszym menu. A na świątecznym stole królują np. sałatka jarzynowa z majonezem i śledzie w oleju. Także świąteczne ciasta i słodkości są, dla tego jakże ważnego dla naszego zdrowia organu, niezbyt przyjazne w większych ilościach. Do ciężkostrawnych potraw należą też np. kapusta z grzybami, bigos czy smażone krokiety z grzybami.Pamiętajmy, iż wątroba pracuje nieustannie, neutralizuje substancje szkodliwe i toksyczne dla organizmu. To tu zachodzi metabolizm tłuszczów, cukrów, białek, hormonów i innych substancji trafiających do przewodu pokarmowego. Wytwarzana jest tu również żółć, której głównym zadaniem jest trawienie i wchłanianie tłuszczy, a także witamin rozpuszczalnych w lipidach, tj. A, D, E i K. Wspierajmy ją więc, szanujmy i opiekujmy się nią na co dzień i od święta.Istnieje kilka metod, aby wspomóc wątrobę, a jedną z nich jest stosowanie leku bez recepty Sylimarol 70 mg, który warto mieć pod ręką. To tradycyjny produkt leczniczy roślinny, łagodzący objawy niestrawności i wspierający prawidłowe jej funkcjonowanie. Redukuje również nieprzyjemne dolegliwości trawienne, takie jak wzdęcia i odbijanie się.


Tradycyjne potrawy pełne smaków warto jeść z umiarem Fot. Shutterstock / TetianaKtv


Sylimarol można kupić bez recepty. Zawiera sylimarynę - wyciąg z polskiej odmiany ostropestu plamistego "Silma". Wspomaga ona regenerację wątroby i chroni ją przed toksynami. Sylimarol obecny jest na rynku od kilkudziesięciu lat i przez ten czas zdążył zdobyć zaufanie wielu osób.Informacje o leku:Nazwa produktu leczniczego: SYLIMAROL® 70 mg, tabletka drażowanaSubstancja czynna: 100 mg wyciągu suchego z łuski ostropestu plamistego (Silybi mariani fructus extractum siccum, DER 20-34:1, ekstrahent – metanol 90%).Wskazania do stosowania: wspomagająco w stanach rekonwalescencji po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby spowodowanych m.in. czynnikami toksycznymi (np. alkohol, środki ochrony roślin) oraz w niestrawności (wzdęcia, odbijania) po spożyciu ciężko strawnych pokarmów. Wspomagająco w dolegliwościach po przebyciu ostrych i przewlekłych chorób wątroby.


Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników lub rośliny z rodziny Compositae/Asteraceae. Nie przeprowadzono badań odnośnie stosowania sylimaryny u dzieci, dlatego nie zaleca się stosowania leku u dzieci poniżej 12 roku życia.Podmiot odpowiedzialny: Poznańskie Zakłady Zielarskie „Herbapol" S.A. ul. Towarowa 47-51, 61-896 Poznań.SYLIL70-ARTON-INT-528-1Materiał promocyjny marki Sylimarol.
Idź do oryginalnego materiału