
Albania jest tegorocznym oficjalnym krajem partnerskim berlińskich targów. Ten bałkański kraj może pochwalić się bogatą kulturą, również kulinarną.
Albańska sztuka kulinarna opowiada historię Albanii i jej mieszkańców. Tradycje kulinarne są tutaj bardzo ważne. Przekazuje się je i kultywuje od wielu stuleci. Dzieje się to także na poziomie rozwiązań systemowych. Powstał program Guaranteed Traditional Specialty (GTS), którego zadaniem jest certyfikowanie unikalnych tradycyjnych produktów kulinarnych.
W bałkańskim kotle
Kuchnia albańska jest swoistą mieszanką smaków śródziemnomorskich i bałkańskich. Widoczne są także wpływy kuchni tureckiej. Kraj ten może poszczycić się długim okresem wegetacyjnym, który stwarza doskonałe warunki do rozwoju rolnictwa. jeżeli dodamy do tego słońce, żyzną ziemię i dobre nawodnienie, mamy przepis na doskonałe i świeże warzywa i owoce, mleko oraz oliwki, dające znakomitą oliwę z oliwek. Zapewnia to wybitną jakość produktów spożywczych.
Jednym z takich produktów jest ser Mishavina, charakterystyczny ser znany ze swojego wyjątkowego smaku i tradycyjnych metod przygotowywania. Innym jest miód Bedunica, ceniony za swoją czystość i specyficzną florę, z której pszczoły zbierają nektar, nadając mu unikalny profil smakowy. Te certyfikowane produkty to nie tylko kulinarne przysmaki, ale także reprezentują bogate tradycje rolnicze Albanii.
Podróże kulinarne
Dobrze zachowana albańska gastronomia i tradycje oferują podróżnym z całego świata szereg inspirujących doświadczeń i orzeźwiającą autentyczność. Dlatego rozwija się tutaj turystyka kulinarna. Kraj ma do zaoferowania farmy, winnice i wiejskie gospodarstwa w kraju, gdzie zrównoważona turystyka spotyka się z autentyczną kulturą albańską. Agroturystyka w Albanii to nie tylko wakacje — to okazja, aby zanurzyć się w wyjątkowym krajobrazie, tradycjach i smakach tego kraju.
Śródziemnomorski klimat Albanii obdarza ziemię obfitością owoców, warzyw i ziół. Tutaj małe gospodarstwa stosują zrównoważone, ekologiczne praktyki, aby uprawiać produkty, które eksplodują smakiem. Ośrodki agroturystyczne oferują posiłki typu „od farmy do stołu”, gdzie posiłki są przygotowywane ze składników zebranych zaledwie kilka kroków dalej.
Potrawy na bazie jagnięciny z jogurtem i serami na północy prezentują bogate smaki regionu. Możesz delektować się kawałkiem „byreka”, pikantnego ciasta zrobionego z cienkich warstw ciasta i wypełnionego lokalnie uprawianymi warzywami, serem lub mięsem — autentycznym smakiem albańskiego jedzenia. Natomiast w południowej części kraju króluje lżejsza kuchnia śródziemnomorska, obejmująca oliwę z oliwek, świeże owoce morza i owoce cytrusowe.
Turystyka zrównoważona i odpowiedzialna społecznie
Rozwój turystyki kulinarnej i agroturystyki w Albanii ma głębszy sens. Jest to sposób na wspieranie lokalnych społeczności i przyczynianie się do zrównoważonej turystyki. Wiele z tych miejsc agroturystycznych jest prowadzonych przez rodziny, które polegają na dochodach od odwiedzających, aby utrzymać swój tradycyjny styl życia.
Podróżni bezpośrednio wspierają lokalnych rolników, rzemieślników i rodziny, zatrzymując się, jedząc i angażując się w te miejsca, pomagając zachować dziedzictwo kulturowe Albanii dla przyszłych pokoleń.
Albania na ITB Berlin 2025
Ten bałkański i śródziemnomorski kraj wystawiać się będzie w dwóch halach targowych: 3.1 i 4.1. Głównym wystawcą jest Visit Albania – Albańska Narodowa Agencja Turystyczna. Wśród wystawców znajdą się miasta, regiony i produkty turystyczne, a także przysmaki albańskiej kuchni.
Tegoroczna – 59 edycja ITB Berlin – odbędzie się w dniach 3-6 marca 2025 roku. Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie organizatora, www.itb.com. Natomiast po informacje o kraju partnerskim można się udać na www.albania.al.
Autor: Agnieszka Nowak i Leszek Nowak, www.travel2.pl