Smacznie i za darmo. "Poczta Obiadowa" dostarczy posiłek prosto pod drzwi. Komu?

kobieta.gazeta.pl 4 godzin temu
Komu przysługują darmowe obiady? Już w czerwcu rusza kolejna edycja programu "Poczta Obiadowa" Fundacji Biedronki. W ramach inicjatywy wybrana grupa seniorów dostanie zbilansowane posiłki.
Przeciętna emerytura w 2024 roku według danych zamieszczonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyniosła 3735,34 zł brutto. Dla wielu seniorów to jednak za mało, by zadbać o zdrową dietę. Dodatkowo dochodzą wydatki na drogie leki i inne podstawowe potrzeby, które finalnie pochłaniają większość budżetu. Codzienne gotowanie bywa też wyzwaniem m.in. z powodów zdrowotnych. W odpowiedzi na te potrzeby powstał program "Poczta Obiadowa". niedługo rusza nowa edycja.


REKLAMA


Zobacz wideo Dominika Serowska zdradza, jakie ma wykształcenie i gdzie pracowała. "Mieszkałam w Wiedniu, pracowałam w Turcji" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Darmowe obiady dla seniorów. Komu przysługują posiłki z programu "Poczta Obiadowa"?
Program "Poczta Obiadowa 2025" to inicjatywa z ramienia Fundacji Biedronki, która po raz trzeci ma zapewnić seniorom choćby trzy pełnowartościowe posiłki dziennie. Akcja potrwa od 2 czerwca 2025 do 29 maja 2026.


Obiady (zupa i drugie danie) będą dostarczane przez kuriera prosto do domu, w wersji standardowej lub lekkostrawnej. Posiłki muszą spełniać normy jakości, bezpieczeństwa i wartości odżywczych. Menu opracowuje dietetyk, a dania mogą być przygotowywane przez organizacje pomocowe lub wskazanych dostawców. Każdy obiad powinien dostarczać ok. 700 kcal i zawierać: 18 proc. białka, 20 proc. tłuszczów i 52 proc. węglowodanów, bazując na świeżych, sezonowych i mało przetworzonych składnikach.


Kto może wziąć udział w programie Fundacji Biedronka? Warunki skorzystania z darmowych obiadów
Z programu skorzysta łącznie ok. 1300 osób z wybranych miast, a realizacją zajmie się do 10 lokalnych partnerów. Nadrzędnym celem inicjatywy jest przeciwdziałanie niedożywieniu wśród starszych, samotnych osób, które ukończyły 60. rok życia i aktualnie znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Zasady rekrutacji do programu ustalają lokalne organizacje partnerskie, dlatego kryteria udziału mogą się różnić.
Przypominamy, iż na terenie naszego kraju darmowe posiłki dla potrzebujących zapewniają również inne organizacje m.in. Caritas, Polski Czerwony Krzyż czy lokalne jadłodajnie prowadzone przez parafie i wolontariuszy. W większych miastach działają też oddolne inicjatywy, które wspierają osoby w kryzysie bezdomności i ubogie. Konkretne informacje o punktach wydawania darmowych posiłków znajdziesz na poszczególnych stronach urzędów miast, organizacji charytatywnych lub w mediach społecznościowych.


Co sądzisz o darmowych posiłkach dla seniorów w ramach programu "Poczta Obiadowa"? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału