Krynica-Zdrój, malowniczo położona miejscowość w Beskidzie Sądeckim, to uzdrowisko o bogatej historii i niepowtarzalnym uroku. Jej lecznicze źródła i piękne krajobrazy kuszą turystów od dawna. Znana z wielu obiektów uzdrowiskowych oferuje gościom szeroki wachlarz atrakcji, zarówno latem, jak i zimą. Na miejscu znajdziemy słynne stacje narciarskie oraz zabytkowe budynki. To właśnie tu w 1937 roku swój miesiąc miodowy spędzała holenderska księżniczka Juliana, co przyniosło miastu międzynarodową sławę.
REKLAMA
Zobacz wideo Jak stoki przetrwały trudny sezon narciarski? "Inflacja zaważyła na przepustowości", "Koszty mocno wzrosły "
W którym roku powstała Krynica-Zdrój? Miejscowość o bogatej historii
Choć pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1547 roku, zaczęła rozwijać się jako uzdrowisko dopiero w XVIII wieku. W 1794 roku powstał "Mały Domek" - pierwsze miejsce, w którym zaczęto oferować kuracje zdrowotne. W 1804 roku otwarto kolejne obiekty, a trzy lata później Krynica uzyskała status zdroju kąpielowego. Dalsza rozbudowa miasta nastąpiła w połowie XIX wieku dzięki działalności prof. Józefa Dietla, który zyskał uznanie za rozwój balneologii w Polsce. niedługo powstały większe obiekty uzdrowiskowe, a miejscowość stała się jednym z najważniejszych ośrodków w kraju.
Zakład Leczniczy 'Lwigród' w Krynicy-Zdroju Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Z czego słynie Krynica-Zdrój? Uzdrowiska i stoki narciarskie przyciągają turystów
Miasto słynie przede wszystkim z uzdrowiskowych wód mineralnych, w tym z najpopularniejszej - Jana, która ma adekwatności lecznicze i jest stosowana w kuracjach zdrowotnych. Woda ta, obok innych źródeł takich jak Zuber czy Słotwinka, przyciąga kuracjuszy z całego świata. Uzdrowisko oferuje także szeroką gamę zabiegów, w tym kąpiele borowinowe oraz inhalacje.
Miłośnicy sportów zimowych mogą korzystać z czterech stacji narciarskich w samej Krynicy: Jaworzyna Krynicka, Słotwiny Arena, Henryk Ski oraz Góra Parkowa. Dodatkowo w pobliskim Tyliczu znajdują się dwie kolejne trasy, które także cieszą się dużą popularnością. Oprócz tego miejscowość przyciąga miłośników narciarstwa biegowego oraz saneczkarzy, którzy mogą skorzystać z torów znajdujących się w okolicy.
Krynica-Zdrój 88 lat temuOtwórz galerię
Jakie warunki narciarskie w Krynicy? Historia sportów zimowych i wyjątkowa wizyta
Krynica-Zdrój od lat przyciąga miłośników sportów zimowych, oferując doskonałe warunki narciarskie. W okresie międzywojennym miejscowość była gospodarzem Narciarskich Mistrzostw Polski, mistrzostw świata w hokeju na lodzie i mistrzostw Europy w saneczkarstwie.
Podróż poślubna księżniczki Juliany i księcia Bernharda Lippe-Biesterfelda do Polski, Krynica-Zdrój Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Największą promocją w tym okresie była jednak wizyta holenderskiej księżniczki Juliany, późniejszej królowej Holandii, z małżonkiem księciem Bernhardem. Młoda para spędziła miesiąc miodowy w ekskluzywnym Hotelu Patria, należącym do Jana Kiepury. Ta wizyta przyniosła miejscu międzynarodową sławę, a relacje z ich pobytu na Sądecczyźnie obiegły cały świat. Młodzi małżonkowie spędzali czas na jeżdżeniu na nartach, polowaniach, spacerach oraz uczestniczyli w balach i koncertach. Zdjęcia można obejrzeć na stronie Narodowego Archiwum Cyfrowego. Czy kiedykolwiek odwiedziłeś/aś Krynicę-Zdrój? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.