Słowacki Raj to piękna, górska kraina położona na Słowacji. Szlaki turystyczne prowadzą wąwozami, lasami i skalistymi ścieżkami, a turyści mogą podziwiać widoki na doliny i rzeki. W Słowackim Raju można zwiedzać ruiny klasztoru, punkty widokowe, wodospady, liczne skały i jaskinię. Jest to idealne miejsce na spacer lub wycieczkę rowerową. Słowacki Raj to park narodowy, który co roku przyciąga całą masę turystów.
Słowacki Raj – informacje praktyczne
- Park Narodowy Słowacki Raj to piękna kraina,
- Umownie można go podzielić na dwie części: północna i południowa. Część północna jest popularniejsza i znajdują się tam najważniejsze trasy,
- Jakie buty do Słowackiego Raju? Koniecznie trekkingowe, najlepiej wysokie i wodoodporne, ponieważ sporo drogi maszeruje się po wodzie,
- Wejście na teren parku jest płatne i obowiązują bilety wstępu,
- Koniecznie zabierz rękawiczki, bo jest sporo żelastwa,
- Nie wybieraj się tam w weekendy, ponieważ jest sporo ludzi. A jeżeli już pojedziesz, to zaczynaj wcześnie rano – najlepiej godzina 6 rano,
- W zimie Słowacki Raj jest bardzo niebezpieczny,
- Znajduje się tam kilkaset kilometrów szlaków pieszych,
- Pamiętaj, iż niektóre szlaki są jednokierunkowe,
- Przed wejściem na szlak pamiętaj o sprawdzeniu pogody – tutaj,
- Nie zapomnij o ubezpieczeniu – kosztuje mniej niż 1 euro na dzień,
- Osoby z lękiem wysokości mogą mieć problem z przejściem większości szlaków.
Co warto zobaczyć w Słowackim Raju?
- Najpopularniejszym szlakiem jest Sucha Bela, który prowadzi przez skaliste miejsca wzdłuż potoku,
- Drugą największą atrakcją jest Przełom Hornadu,
- Kláštorská roklina i Kláštorisko,
- Veľká Knola – najwyższy szczyt Słowackiego Raju do Korony Gór Słowacji,
- Tomášovský výhľad – piękny punkt widokowy,
- Via ferrata Kysel.
Ile czasu w zwiedzanie atrakcji Słowackiego Raju?
Na zwiedzanie Słowackiego Raju na spokojnie możesz przeznaczyć sobie około 7-10 dni. Szlaków jest sporo, a przejście niektórych zajmuje kilka godzin. Jeśli chcesz zobaczyć tylko najważniejsze miejsca, to powinny Ci starczyć 3-4 dni, ale też trzeba sobie narzucić szybkie tempo zwiedzania.
Czy warto wybrać się z dziećmi?
Słowacki Raj może być bajką dla dzieciaków ze względu na możliwości wspinania się po skałach. Jednak trzeba pamiętać, iż są dzieci, które sobie poradzą bez problemów, a są takie, które będą się bały. Ty najlepiej znasz swoje dziecko i jego możliwości. My zwiedzaliśmy park narodowy z dzieckiem na plecach – głównie te newralgiczne drabinki w wąwozach.
Jak dojechać?
Dojazd z Polski nie jest jakoś zbytnio skomplikowany. Najszybciej dojedziesz z południa Polski, czyli od strony Zakopanego, Nowego Targu czy Muszyny. W pobliżu znajduje się granica ze Słowacją. Wiemy, iż sporo osób przyjeżdża z Krakowa czy Warszawy, ale także Rzeszowa. Najpopularniejsze atrakcje znajdują się w północnej części parku narodowego.
Dojazd autobusem – komunikacją publiczną
Jeśli chodzi o dojazd z Polski autobusem, to sprawa jest trochę skomplikowana, ale jak to mówią, nie ma problemów, tylko są wyzwania. Najpierw trzeba dojechać busem na Słowację do Popradu, a później lokalnym autobusem na miejsce.
- Z Polski do Popradu jeździ FLIXBUX – dojazd z Zakopanego zajmuje 2 godziny i 15 minut, a koszt to około 30 złotych,
- Później jest autobus lokalny z Popradu do miejscowości Hrabušice, który jedzie 30 minut, Rozkład tutaj,
- Na końcu musisz dojść około 2,5 km na początek szlaku.
Gdy byliśmy na parkingu, to stały autobusy z napisem Słowacki Raj. Sprawdziliśmy później i z Polski np. z Zakopanego, czy Szczawnicy są biura podróży, które organizują wycieczki. Patrzyliśmy, to takie wycieczki kosztują około 100 złotych z dojazdem i opieką przewodnika.
Dojazd z Krakowa
Dojazd z Krakowa na początek szlaków zajmuje około 3 godziny, w zależności od korków. Musisz jechać Zakopianką na Nowy Targ, a później na Białkę Tatrzańską i granicę w Jurgowie. Dalej na Poprad, Spiski Czwartek oraz Hrabusice, Podlesok.
Dojazd z Zakopanego
Dojazd z Zakopanego zajmuje 1 godzinę i 30 minut. Musisz jechać w kierunku Łysej Polany, a później na Poprad, Spiski Czwartek oraz Hrabusice, Podlesok.
Dojazd z Warszawy
Dojazd z Warszawy zajmie Ci około 6 godzin i 30 minut. Najlepsza droga jest na Radom, Kielce, Kraków, a później tak jak pisałem powyżej. Musisz jechać Zakopianką na Nowy Targ, a później na Białkę Tatrzańską i granicę w Jurgowie. Dalej na Poprad, Spiski Czwartek oraz Hrabusice, Podlesok.
Wycieczki po Słowackim Raju – polecane trasy i szlaki z mapami
Wycieczek po Słowackim Raju możesz zaplanować kilkadziesiąt w różnych wariantach. Musisz jednak pamiętać, iż sporo szlaków jest jednokierunkowych i prowadzą pod górę. Nie można nimi schodzić. Poniżej znajdziesz kilka ciekawych szlaków, na które warto się wybrać. Będzie krótki opis, mapa szlaku, długość trasy i czas przejścia.
Można powiedzieć, iż szlaki w Słowackim Raju mają „różne stopnie trudności”, a ich trudność związana jest głównie z lękiem wysokości, ponieważ trzeba chodzić po drabinkach. Trasy są dobrze oznakowane i przygotowane, więc nie ma się czego bać jeżeli chodzi o zgubienie trasy.
1. Wąwóz Sucha Bela
- Parking w Podlesoku – współrzędne: 48.9659, 20.3854,
- Parking jest płatny – 3 euro do 8 godzin,
- Długość szlaku pętli: 9,3 km,
- Czas wycieczki: 4 godziny,
- Wejście na szlak jest płatne,
- Koniecznie zabierz rękawiczki, bo na trasie jest sporo żelastwa.
Szlak rozpoczyna się na parkingu w Podlesoku i prowadzi do Wąwozu Sucha Bela. Przejście całego wąwozu zajmuje około 2 godziny. To jest odcinek jednokierunkowy znakowany na zielono. Nie można nim wracać. Są tam liczne skały, wodospady i drabinki. Najlepiej wejść na szlak wcześniej, ponieważ później są spore korki. Najlepiej startować około godziny 6.
Później możesz wrócić żółtym szlakiem Pod Vtáčim hrbom i czerwonym na parking. O tym szlaku pisaliśmy już wcześniej na blogu. Zobacz opis szlaku do wąwozu Sucha Bela.
2. Przełom Hornadu
- Parking w Podlesoku – współrzędne: 48.9659, 20.3854,
- Parking jest płatny – 3 euro do 8 godzin,
- Długość szlaku pętli: 10,6 km,
- Czas wycieczki: 5 godzin,
- Wejście na szlak jest płatne,
- Koniecznie zabierz rękawiczki, bo na trasie jest sporo żelastwa.
Szlak rozpoczyna się jak ten wyżej w Podlesoku na tym samym parkingu. Za znakami musisz iść na Przełom Hornadu. Później szlak niebieski prowadzi w towarzystwie rzeki Hornad. Tutaj szlak jest dwukierunkowy. Miejscami ścieżka jest trudna dla turystów z lękiem wysokości, ponieważ są metalowe stopnie nad wodą. Po drodze jest odbicie na Kláštorská roklina i Kláštorisko i tam możesz odbić. My tak szliśmy – opis Przełomu Hornadu. Jednak tę trasę możesz rozbić na dwa dni, a teraz iść tak jak na mapie.
Po dojściu do Trstený potok musisz skręcić na żółty szlak i wrócić w kierunku Podlesoka. Po drodze są szczyty: Čertova sihoť, Ihrik i Zelena hora. Tuż obok do zobaczenia są ruiny zamku Marcelov z XIII wieku.
3. Kláštorská roklina i Kláštorisko
- Parking w Podlesoku – współrzędne: 48.9659, 20.3854,
- Parking jest płatny – 3 euro do 8 godzin,
- Długość szlaku pętli: 10,4 km,
- Czas wycieczki: 5 godzin.
- Wejście na szlak jest płatne,
- Koniecznie zabierz rękawiczki, bo na trasie jest sporo żelastwa.
Do wąwozu Kláštorská roklina najlepiej dotrzeć Przełomem Hornadu z Podlesoka, a potem wejść na Kláštorisko. Dokładny przebieg tego szlaku opisaliśmy już na blogu. Zobacz opis Przełomem Hornadu. Gdy dojdziesz na Kláštorská roklina, ústie to odbijasz w prawo na zielony szlak do wąwozu. Są tam drabinki i wodospady. Miejsce jest bardzo urokliwe, a trasa doprowadza na Klasztorzysko.
Później na Klasztorzysku wracasz np. zielonym szlakiem na parking. Samo Kláštorisko w Słowackim Raju to popularne miejsce i docierają tam szlaki turystyczne z różnych stron.
4. Veľká Knola – najwyższy szczyt Słowackiego Raju do Korony Gór Słowacji
- Parking na Sedlo Grajnár – współrzędne: 48.8575, 20.5150,
- Parking jest bezpłatny,
- Długość szlaku turystycznego: 7,2 km,
- Czas wycieczki: 3 godziny,
- Wejście na szlak jest bezpłatne.
Veľká Knola to najwyższy szczyt Słowackiego Raju do Korony Gór Słowacji. Jeśli ktoś zbiera koronę, to musi tam trafić. Trasa nie jest trudna, a szczyt znajduje się w południowej części. Szlak już nie prowadzi przez doliny, ale górami. Wielka Knola jest zalesiona, ale po drodze są interesujące widoki. Zobacz opis szlaku na Veľká Knola. Szlak jest dwukierunkowy.
5. Tomášovský výhľad – piękny punkt widokowy
- Parking Ďurkovec – współrzędne: 48.9466, 20.4772,
- Parking jest bezpłatny,
- Długość szlaku pętli: 3,9 km,
- Czas wycieczki: 1 godzina i 30 minut,
- Wejście na szlak jest bezpłatne.
Tomášovský výhľad to podobno jeden z najlepszych punktów widokowych w Słowackim Raju. Wycieczka z parkingu nie jest długa, ponieważ przejście pętli zajmuje lekko ponad godzinę. Warto się tam wdrapać. Punkt widokowy znajduje się na skale (skalna galeria). Położony jest nad doliną Hornadu. To miejsce bardzo upodobali sobie wspinacze. Jest tam wiele dróg wspinaczkowych. Szlak pieszy jest dwukierunkowy.
6. Wąwóz Piecky – miejsce mniej popularne
- Parking w osadzie Píla – współrzędne: 48.9452, 20.3474,
- Parking jest płatny,
- Długość szlaku pętli: 11 kilometrów,
- Czas wycieczki: 4 godziny,
- Wejście na szlak jest płatne,
- Koniecznie zabierz rękawiczki, bo na trasie jest sporo żelastwa.
Wąwóz Piecky jest mniej znaną atrakcją Słowackiego Raju, ale tam również znajdują się wodospady oraz drabinki. Szlak jest jednokierunkowy i znakowany kolorem żółtym. Wędrówka Białą Doliną doprowadza do Wielkiego Wodospadu i części Stredné Piecky. Tam zaczyna się najciekawsza część wycieczki po Słowackim Raju, gdzie jest np. wejście po 13-metrowej drabince.
Po przejściu doliny dotrzesz na Glac, Malá poľana. Tam odbijasz w prawo na szlak niebieski i po chwili na szlak czerwony. Od doprowadzi Cię prawie na sam dół, a w pobliżu parkingu będzie już szlak żółty.
7. Velky Sokol i Rothova Roklina
- Parking Sokol, horáreň – współrzędne: 48.9334, 20.3343,
- Parking jest bezpłatny,
- Długość szlaku pętli: 14,9 km,
- Czas wycieczki: 6 godzin,
- Wejście na szlak jest płatne,
- Koniecznie zabierz rękawiczki, bo na trasie jest sporo żelastwa.
Velky Sokol to najdłuższy wąwóz w Słowackim Raju. Tam samo jak wyżej, tak i tutaj są drabinki, drewniane kładki i metalowe kładki. Jest gęsty las i sporo skał. Najciekawsze oczywiście są drabinki i wodospady. Trasa jest jednokierunkowa. Ostatni etap to przejście Rothovą Rokliną. Później dochodzi już szlak czerwony. Musisz skręcić w lewo i później na Malá poľana, rázcestie znowu w lewo i dojść na parking.
8. Via ferrata Kysel
- Parking Čingov – współrzędne: 48.9418, 20.4822,
- Parking jest płatny: około 5 euro,
- Długość szlaku pętli: 13,3 km,
- Czas wycieczki: 6 godzin,
- Wejście na szlak jest płatne,
- Koniecznie zabierz rękawiczki, bo na trasie jest sporo żelastwa.
Via ferrata Kysel powstała dopiero kilka lat temu. Musisz tam obowiązkowo zabrać: kask, linę oraz uprząż. Wypożyczalnie są np. w miejscowości tutaj, gdzie parking. Wejście na ferratę jest płatne – 5 euro. Bilet kupisz w wypożyczalni. To już trasa dla osób, które mają obycie ze wspinaczką i ferratami. Przejście całej ferraty Kysel zajmuje około 2 godziny na spokojnie. Jest to szlak jednokierunkowy.
9. Maly Kysel i Velky Kysel
- Parking Čingov – współrzędne: 48.9418, 20.4822,
- Parking jest płatny: około 5 euro,
- Długość szlaku: 26,8 km,
- Czas wycieczki: 11 godzin,
- Wejście na szlak jest płatne,
- Koniecznie zabierz rękawiczki, bo na trasie jest sporo żelastwa.
Wycieczka do Wąwozu Maly Kysel oraz Velky Kysel to już dłuższa trasa, na którą trzeba poświęcić więcej czasu. Można podzielić to na 2 dni, ale można też zrobić oba wąwozy w jeden dzień. Oba szlaki są jednokierunkowe, dlatego sporo trzeba się nachodzić, żeby dotrzeć na początek szlaku. Najlepiej to widać na mapie Słowackiego Raju.
Dojście z parkingu na początek wąwozów zajmuje 2 godziny i 40 minut – 7 kilometrów. Później jest rozgałęzienie na Maly Kysel i Velky Kysel.
10. Sokolia Dolina
- Parking Čingov – współrzędne: 48.9418, 20.4822,
- Parking jest płatny: około 5 euro,
- Długość szlaku: 20 km,
- Czas wycieczki: 9 godzin,
- Wejście na szlak jest płatne,
- Koniecznie zabierz rękawiczki, bo na trasie jest sporo żelastwa.
Kolejnym długim szlakiem jest Sokolia Dolina. Parking jest ten sam, co wyżej. Dojście na początek doliny zajmuje 2 godziny najpierw szlakiem niebieskim, a później zielonym. Wędrówka Sokolią Doliną jest już za znakiem żółtym. Przejście doliny zajmuje 1 godzinę i 30 minut. Szlak jest jednokierunkowy. Są tam do zobaczenia wodospady, a ludzi jest tam znacznie mniej. Główny powód to duża odległość od parkingu. Do tej części Słowackiego Raju dociera już mniej turystów.
11. Zejmarská roklina
- Parking Hotel Priehrada Dedinky – współrzędne: 48.8631, 20.3858,
- Parking jest płatny,
- Długość szlaku pętli: 5,5 km,
- Czas wycieczki: 3 godziny,
- Wejście na szlak jest płatne,
- Koniecznie zabierz rękawiczki, bo na trasie jest sporo żelastwa.
Ostatnim ciekawym szlakiem jest Zejmarská roklina. To miejsce położone jest w południowej części Słowackiego Raju. Szlak jest jednokierunkowy, a rozpoczyna się w miejscowości Dedinky w pobliżu zbiornika Palcmanská Maša. Trzeba przejechać spory kawałek drogi z parkingów od strony Suchej Beli i Przełomu Hornadu. Przejście doliny zajmuje około 50 minut. Podczas drogi też są drabinki i wodospady. Później schodzisz zielonym szlakiem w kierunku zbiornika.
Cennik biletów wstępu i godziny otwarcia
Wejścia są otwarte całą dobę. Nie ma żadnych bramek na początku szlaku. jeżeli chodzi o biletu wstępu, to wejście na niektóre szlaki są płatne. Bilety kupuje się na początku wejścia na szlaku.
- bilet jednodniowy zwykły – 1,50 euro, ulgowy 0,50 euro,
- bilet trzydniowy zwykły – 3,50 euro, ulgowy 1 euro,
- bilet pięciodniowy zwykły – 6 euro, ulgowy 1,50 euro.
Ubezpieczenie na szlaki – pamiętaj o nim!
Pamiętaj, aby zakupić ubezpieczenie na szlaki Słowackiego Raju. To niewielki wydatek, a akcja ratownicza bez ubezpieczenia może sporo kosztować. Ubezpieczenie możesz kupić w kasie biletowej. Te są jednak zamknięte o wczesnych godzinach. My kupiliśmy sobie wcześniej w domu na cały wyjazd na Słowację. Zawsze tak robimy, gdy wyjeżdżamy za granicę na szlaki.
Słowacki Raj – mapa szlaków
Gdzie znaleźć mapę Słowackiego Raju? Jest kilka miejsc.
- Mapa papierowa wydawnictwa Compass. Możesz zobaczyć ją online tutaj,
- Mapa turystyczna dostępna tutaj,
- Mapy.cz dostępne tutaj.
Jakie buty do Słowackiego Raju?
Koniecznie trekkingowe, najlepiej wysokie i wodoodporne, ponieważ sporo drogi maszeruje się po wodzie.
Co warto zobaczyć w okolicy Słowackiego Raju?
Jeśli już zwiedzisz cały Słowacki Raj i odkryjesz wszystkie szlaki turystyczne to możesz zajrzeć jeszcze do:
- Dobszyńska Jaskinia Lodowa,
- Przepiękny ruiny – Zamek Spiski,
- Kozi Kamień – wspaniały punkt widokowy na Tatry,
- Tatry Słowackie: Popradzki Staw, Hrebienok, Łomnica,
- Tatry Niżne,
- ZOO Nowa Wieś Spiska.
Słowacki Raj – noclegi. Gdzie najlepiej znaleźć kwaterę?
Gdzie znaleźć nocleg w Słowackim Raju? Jest sporo możliwości, bo my np. spaliśmy koło Popradu. Jest tam szybki dojazd autostradą (musisz kupić winietę). Bardzo dobrze jest też spać pod Tatrami.
Natomiast najbliżej Słowackiego Raju szukaj noclegów w: Hrabusice, Spiski Czwartek, Nowa Wieś Spiska (strona północna), Dedinky (strona południowa).